Akılalmaz Yasalar

Akılalmaz Yasalar

Herkes dünyanın dört bir yanından ilginç ve bazen de akıl almaz yasaları duymaktan hoşlanır. Bu yasaların çoğu, günümüzden çok önce yazılmış olduğundan oldukça eskidir. Ancak bugün hala yürürlükte olan ve hayret edilecek, inanılmaz derecede akılalmaz yasalar var. Örneğin, Birleşik Krallık’ta tavşan sahibi olan tüm vatandaşların onlar için özel bir lisans satın alması gerekmektedir. Bu lisans, tavşanların herhangi bir acı çekmeden güvenli ve sağlıklı bir ortamda tutulmalarını sağlamak içindir.

Hindistan’da, birini yakma riski nedeniyle bir kepçe sıcak sıvı taşırken üçten fazla adım atmak yasa dışıdır. Bu yasa, insanları sıcak sıvılardan haşlanmaktan ve yaralanmaktan korumak için uygulanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde, bir yarışmada ödül olarak evcil hayvan vermek yasa dışıdır. Buradaki fikir, insanları hayvanları ödül olarak kullanarak onlardan yararlanmaktan caydırmaktır. Avustralya’nın Queensland eyaletinde, hükümetin izni olmadan bir oyunun sahnelenmesi yasa dışıdır. Bu yasa, bölgede sadece yüksek kaliteli oyunların oynanmasını sağlamak içindir. Son olarak, Filipinler’de parklar, otobüs durakları ve kaldırımlar gibi halka açık yerlerde uyumak yasa dışıdır. Halkın rahatsız olduğu kabul edilmekte ve para cezası ve hatta tutuklanma ile sonuçlanabilmektedir. Bunlar, dünya çapında hala yürürlükte olan inanılmaz kanunlardan sadece birkaçı.

Günümüzde bu yasaların bazılarının her yerdeki vatandaşların güvenliğini ve esenliğini sağlamak için hala yürürlükte olduğunu düşünmek şaşırtıcı. Bu benzersiz yasalara birkaç tane daha eklememiz gerekirse; Japonya’da evcil bir kirpi sahibi olmak yasa dışıdır. Bu yasa, kirpilerin potansiyel olarak bozabileceği ülkenin yerli türlerini korumak için çıkarılmıştır. Benzer şekilde, tehlikeli, evcilleştirilmemiş hayvanlar olarak kabul edildikleri için Kaliforniya’da gelincik sahibi olmak da yasa dışıdır. Birleşik Arap Emirlikleri’nde halka açık yerlerde güvercin beslemek yasa dışıdır. Güvercinler baş belası kabul edilmekte ve sağlık açısından tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle hükümet insanları güvercinleri beslemekten caydırmak için adımlar attı. Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletlerinde resmi belgelerde “Doğulu” ve “Zenci” kelimelerinin kullanılması yasa dışıdır. Bu yasa, ayrımcılığı önlemek ve tüm insanlara eşit ve saygılı davranılmasını sağlamak için çıkarılmıştır.

Son olarak, Kanada’da evcilleştirilmemiş hayvanları evcil hayvan olarak beslemek yasa dışıdır. Bu, uygun şekilde ele alınmadığı takdirde tehlikeli olabilen rakun ve ayı gibi vahşi hayvanları içerir. Bunlar, bugün hala yürürlükte olan benzersiz yasalardan sadece birkaçı. Kim bilir dünya üzerinde daha ne akılalmaz yasalar bulunmakta?

Akılalmaz Yasalar

Video Oyunları Neden Yasaklanır? – adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir