Bir Avukat Yardımcısı Nasıl İşe Alınır

Bir Avukat Yardımcısı Nasıl İşe Alınır

Avukat yardımcısı asistan olabileceği gibi katip de olabilir. Hatta meslektaşınızı da yardımcı avukat olarak tanımlayabilirsiniz. Sizin yardım beklentinize göre durum değişiklik ar edecektir. Öncelikle avukat yardımcısından neler istediğinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Ciddi anlamda hukuki bilgi birikimi olmasını verdiğiniz dosyalarınız veya davalarınız işlerini titizlikle tamamlamasını ve bu süreçte mümkün oldukça az yardım almasını istiyorsanız deneyimli bir avukattan yardımcı seçmenizi öneririz.

Ofis içerisindeki işleri hukuk bürosunun işleyişine göre sürdürmesini müvekkilleriniz ile olan görüşmelerinizi ayarlamasını nizami bir şekilde düzene sahip olunmasını istiyorsanız deneyimli bir asistan ile çalışmanızı öneririz. Bürosundaki işleri diğer çalışanlar arasında doğru bir dağılım ile tamamlanmasını sağlayabilir. Böylelikle büronuzun çalışanları kendilerini ekibin bir parçası hissedecek ve bağlılıkları artacaktır.

Bu zamana ekonomiye ve ülkeye göre değişiklik arz edecek bir durumdur. Güncel koşullarda Türkiye ekonomisinde ortalama bir avukatın aldığı maaş üzerinden bir değerlendirme yapılmalıdır.

Yardımcı avukatınızın büronuzun kültürüne uygun olması ciddi bir kriterdir. Bunun yanı sıra ekip arkadaşları ile uyum içerisinde çalışabilme potansiyeli de olmalıdır. Motivasyonun ne olduğunu ve bu durumun sizinkisi ile uyumlu olup olmadığını da önemlidir.

3 ana motive edici örnek verecek olursak;

  • İşle motive olma
  • Parayla motive olma
  • İş/Yaşam dengesi ile motive olma

aslında bu üç unsur ile motive olunmakta. Bazen motive eden unsurları tatmin etmek için ikramiyeler, gelişme fırsatları vb sunulabilir. Herkesin başarılı bir çalışan olmasını istiyorsanız onların motive olduğu unsuru doğru ve net bir şekilde anlamanız gerekiyor.

Adaylar arasında doğru seçim yapmak çok önemli bu yüzden size yardımcı olacak şu üç soruya alacağınız cevaplara bakın

1-Aday şirketinizde çalışmak istiyor mu?

Adayın ekibinize katılmak için heyecanlı mı olup olmadığını gözlemleyin. Bu adayınızın sizlerle olan çalışma isteği için önemlidir. Bunu sorduğu sorular ile ve çalışma isteği ile kendini belli edecektir.

2-Adayın işi yapmasını istiyor musunuz?

Burada adayın sizdeki izlenimi devreye giriyor. Adayın sizin için çalışmasını istiyor musunuz. Eğer çalışma stili sizin kurum kültürünüze uymuyor ise yola çıkmamak en iyi karar olacaktır.

3-Aday işi yapabilir mi?

Burada adayın teknik bilgi devreye giriyor. Vereceğiz işleri yapabilecek bilgisi var mı? Burada farklı bir alanda uzmanlaşmış biri ile görüşüyorsanız aradığınız alanda verimli çalışmasını beklemek doğru bir beklenti olmayacaktır. Bu durumu küçük kritik sorular ile diler yazılı diler sözlü olarak tespit edebilirsiniz.

Tüm bu süreç sizlere avukat yardımcısı seçmede yardımcı olacaktır diye düşünmekteyiz.

Bir Avukat Yardımcısı Nasıl İşe Alınır

Yapay Zekâ LaMDA Avukat Tuttu – adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir