Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır?

Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır?

Mobil imza nedir sorusuna cevap şudur , cep telefonunuzla elektronik ortamda güvenli bir şekilde imza atmanızı sağlayan bir hizmettir. Mobil imza ile e-devlet, bankacılık, e-ticaret gibi pek çok işlemi kolayca yapabilirsiniz. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre geçerli bir elektronik imza türüdür. Mobil imzanın avantajları şunlardır:

– Her yerden ve her zaman imza atabilirsiniz. Cep telefonunuz yanınızdaysa, internet bağlantısına ihtiyacınız olmadan mobil imzanızı kullanabilirsiniz.

– Mobil imza ile işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Mobil imzanız sadece size ait olduğu için, böylece kimlik doğrulaması ve onay süreciniz çok kısa sürer. Ayrıca mobil imzanızı kullandığınız işlemler kayıt altına alınır ve sonradan değiştirilemez.

– Mobil imza ile kağıt israfını önler ve böylece çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Mobil imza ile yaptığınız işlemlerde kağıt, mürekkep, kargo gibi masraflardan

kurtulursunuz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mobilIU.gif

Mobil imza nasıl alınır?

Mobil imza almak için öncelikle cep telefonunuzun mobil imzaya uygun olması gerekir. Buna uygun telefonlar, SIM kartlarının içinde bir elektronik sertifika barındıran telefonlardır. Bu telefonların listesine mobil imza sağlayıcı kuruluşların web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Eğer telefonunuz mobil imzaya uygun değilse, yeni bir SIM kart almanız gerekebilir.

Mobil imza almak için ikinci adım, mobil imza sağlayıcı kuruluşlardan birine başvurmak ve abonelik sözleşmesi yapmaktır. Mobil imza sağlayıcı kuruluşlar, GSM operatörleri veya elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarıdır. Bu kuruluşların web sitelerinde mobil imza başvuru formu vardır. Bu formu doldurup, aynı zamanda kimlik belgenizin fotokopisi ile birlikte ilgili kuruluşa göndermeniz gerekir.

Mobil imza almak için son adım, mobil imzanızın aktif hale gelmesini beklemektir. Başvurunuz onaylandıktan sonra, mobil imzanızın PIN ve PUK kodlarını içeren bir zarf size posta yoluyla veya elden teslim edilir. Bu zarfı aldığınızda, mobil imzanız kullanıma hazır demektir.

Mobil imzanızı kullanmak için yapmanız gereken tek şey, cep telefonunuza gelen SMS mesajındaki işlem bilgilerini kontrol edip, doğruysa PIN kodunuzu girerek onaylamaktır. Böylece mobil imzanızla işleminizi tamamlamış olursunuz.

Mobil imza, hayatınızı kolaylaştıran ve güvenliğinizi artıran bir hizmettir. Siz de mobil imza alarak pek çok işleminizi cep telefonunuzdan yapabilirsiniz.

Mobil imza hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz,

 [Microdestek]( https://microdestek.com.tr/urun/mobilimzakepsftp) sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kimler Mobil İmza Alabilir adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir