Mobil İmza Nedir ve Nasıl Çalışır?

Mobil imza, cep telefonunuzda bulunan bir SIM kart ile elektronik ortamda imza atmanızı sağlayan bir hizmettir. Mobil imza ile e-devlet, bankacılık, e-ticaret gibi pek çok alanda işlemlerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre geçerli bir elektronik imza türüdür.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mobilIU.gif

Mobil İmza Nasıl Çalışır?

Öncelikle mobil imzalı bir SIM kart edinmeniz gerekir. Bu SIM kartı, operatörünüzden veya yetkili satıcılarından temin edebilirsiniz. Mobil imzalı SIM kartınızı telefonunuza taktıktan sonra, mobil imza şifrenizi belirlemeniz ve kayıt işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Kayıt işlemi için operatörünüzün web sitesini veya müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Mobil imza şifrenizi belirledikten sonra, imza kullanabileceğiniz web sitelerine giriş yapabilirsiniz. Web sitesindeki işlemi onaylamak için mobil imzanızı kullanmak istediğinizi seçmeniz yeterlidir. Bu durumda, telefonunuza bir SMS gönderilecektir. SMS’te işlemin detayları ve onay kodu yer almaktadır. Onay kodunu web sitesine girdikten sonra, telefonunuzda mobil imza şifrenizi girmeniz istenecektir. Şifrenizi girdikten sonra, işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Mobil İmzanın Avantajları Nelerdir?

– Her yerden ve her zaman işlem yapabilirsiniz. İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar veya akıllı telefon yeterlidir.

– Zaman ve maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kağıt, kargo, posta gibi masraflardan kurtulabilirsiniz.

– Güvenli bir şekilde işlem yapabilirsiniz. İmzanız sadece sizin telefonunuzda bulunur ve şifreniz sadece sizin bildiğiniz bir bilgidir. Ayrıca, İmzanızın sahteciliği veya taklidi mümkün değildir.

– Mobil imza ile yasal olarak geçerli işlem yapabilirsiniz. İmzanız, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre yasal olarak tanınmaktadır.

Mobil İmzanın Dezavantajları Nelerdir?

– SIM kartınızı kaybetmeniz veya çalınması durumunda, mobil imzanızı kullanamazsınız. Bu durumda, operatörünüze başvurarak yeni bir SIM kart almanız gerekmektedir.

– SIM kartınızın uyumlu olmadığı telefonlarda mobil imzanızı kullanamazsınız. Bu durumda, uyumlu bir telefon edinmeniz veya başka bir yöntemle işlem yapmanız gerekmektedir.

– SIM kartınızın bittiği veya bozulduğu durumlarda mobil imzanızı kullanamazsınız. Bu durumda, operatörünüze başvurarak yeni bir SIM kart almanız gerekmektedir.

Mobil İmza Nasıl Alınır? Başvuru ve Aktivasyon Süreçleri adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir