Öldüğünüzde Özçekimlerinizin Sahibi Kim?

Öldüğünüzde Özçekimlerinizin Sahibi Kim?

Özçekimlerin modern toplumumuzda bir temel haline geldiği bir sır değil. Ünlülerden sıradan insanlara kadar herkes kendi yaratıcı ve çoğu zaman komik fotoğraflarını çekerek galerilerine kaydediyor. Ama öldüğünde ne olacak? O zaman özçekimlerinizin sahibi kim?

Cevap sizi şaşırtabilir. Ülkelerdeki yasalara bağlı olarak özçekimler mülkün bir parçası olarak kabul edilebilir ve bir başkası tarafından miras alınabilir. Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde, çekilen herhangi bir özçekimin telif hakkı, fotoğrafı çekene yani özçekimin sahibine aittir. Ancak, başka biri tarafından çekilen veya üçüncü taraf bir uygulama veya web sitesinde saklanan fotoğrafların haklarına sahip olmayabilirsiniz.

Özçekimlerinizin tek sahibi sizseniz, öldüğünüzde bunları eşinize, çocuğunuza, arkadaşınıza ve hatta bir hayır kurumuna devredebilirsiniz. Tek sahibi siz değilseniz, o zaman biraz daha zorlaşır. Fotoğraf Facebook veya Instagram gibi bir platformda depolanıyorsa, o zaman platform muhtemelen fotoğrafın telif hakkına sahiptir. Bu, mirasçılarınızın fotoğrafı kullanmak veya dağıtmak için platformdan izin alması gerektiği anlamına gelir. Platformun, ölümünüzden sonra fotoğrafı silebileceğini, yani mirasçılarınızın bu fotoğrafa erişmesinin bir yolu olmayabileceğini unutmamak önemlidir.

Sonuç olarak, öldüğünüzde özçekimlerinizin kime ait olacağını düşünmek önemlidir. Öldüğünüzde dijital varlıklarınızı kimin miras alması gerektiğini özetleyen bir dijital vasiyet oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bu, mirasçılarınızın dijital varlıklarınıza erişmesini kolaylaştıracak ve fotoğraflarınızın kime ait olduğu konusunda olası anlaşmazlıkları önleyecektir.

Dijital bir vasiyet oluşturmanın yanı sıra özçekimlerinizin mahremiyetini de göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ölümünüzden sonra dünyayla paylaşılmasını istemiyorsanız fotoğraflarınızı gizli tutmak isteyebilirsiniz. Bunu, sosyal medya hesaplarınızı özel olarak ayarlayarak veya onları korumak için bir şifre veya diğer güvenlik önlemleri belirleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca, dijital iradenizin fotoğraflarınıza yalnızca onları özenle işlemek için güvendiğiniz kişilere erişim izni verdiğinden emin olabilirsiniz.

Bir diğer önemli husus, tüm fotoğraflarınızın yedeğini aldığınızdan emin olmaktır. Telefonunuz veya bilgisayarınız çökerse, fotoğraflarınıza hâlâ erişebildiğinizden emin olmak istersiniz. Bunları buluta, harici bir sabit sürücüye veya başka herhangi bir depolama aygıtına yedekleyebilirsiniz. Bu şekilde, orijinal fotoğraf kaybolsa bile, yine de bir kopyasına sahip olursunuz.

Son olarak, özçekimlerinizin siz öldükten sonra da dünyada kalabileceğini unutmamak önemlidir. Fotoğrafın tek sahibi siz olsanız bile, ona erişimi olan tek kişi siz olmayabilirsiniz. Bu nedenle, öldükten sonra fotoğraflarınıza ne olmasını istediğinizi düşünmek ve isteklerinize saygı duyulduğundan emin olmak önemlidir.

Öldüğünüzde Özçekimlerinizin Sahibi Kim?

Dijital Mirasi– adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir