Veri Yedekleme - 1

Veri Yedeklemesi

Hepimizin hakikatte ve sanal dünyada kaybetmek istemediği bazı şeyler var. Hatıralar, fotoğraflar, şarkılar veya bir talebenin bin bir emekle hazırladığı tamamlama tezi… Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Bunların her biri çok önemli bilgi kategorisinde. Kim ister haftalarca yazdığı tezin ya da sunum dosyasının, yedeğini almadığı için kaybolup gitmesini?  Senelerce özenle saklayıp arşivlediğiniz film ya da müzik dosyalarınızın disk arızası sebebiyle tamamen kaybolmasını.

Müşteri kayıtları, faturalar, müşterileri ile olan yazışmaları ve diğer tüm verileri, virus tehlikesi, donanım arızaları, kullanıcı hataları ve diğer öngörülmeyen problemlere karşı en az bir kopyasının oluşturulup, saklanmasına veri yedeklenmesi denir.

Bu yazımda yedeklemenin öneminden ve yedekleme işleminden daha önemli olan yedeklenen verilerin nasıl güvenle saklanabileceğinden bahsediyor olacağım.

İster bir firmanız olsun ya da bireysel bir son kullanıcı olun, yedeklenmesi gereken önemli verileriniz muhakkak vardır. Yedeklenmesi gereken verilerin güvenliği ve düzeni açısından verilerin yedeklenmesi hususunda bir strateji belirleyerek yola çıkılmalıdır. Yedeklemek istediğiniz veriler kurum içerisinde mi saklanacak yoksa kurum dışında mı saklanması size daha uygun olacak ilk aşama olarak bunu belirleyerek başlayabilirsiniz.

Veri Yedekleme – 2

Bulut Yedekleme

Güvenlik sizin için ilk sırada geliyorsa bulut yedekleme ile resimler yazılar ve diğer verilerinizi bulut servislerinde saklamayı tercih ederek, bulut yedekleme hizmeti almış olduğunuz şirketin güvenlik politikalarına uygun güvenli makinalarda saklanması imkânına sahip olabilirsiniz. Bulut yedekleme çözümlerinde gerekli şifrelere sahip olduğunuz durumlarda uzaktan erişime açık olarak tüm verilerinize dilediğiniz yerden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bulut depolama hizmetlerinde en büyük zafiyet ise belirlemiş olduğunuz parolanın zayıf olmasıdır, bu güvenlik açığına sebep olarak verileriniz yetkisiz erişime açık hale gelebilmektedir. Şirketiniz dışında alacağınız bulut yedekleme çözümleriyle yangın veya donanım arızalarına karşı tedbir almış olacaksınız. Bir veri kopyanızın bulut üzerinde saklayarak oldukça mantıklı bir önlem almış olacaksınız.

Hukuk firmalarının yedekleme ve uzaktan erişim imkânı sağlayan bir yazılıma yazımda yer vermek isterim, KolayOfis bulut otomasyon sistemiyle, yedek almak yedeklerinizin güvenliğini düşünmek derdinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Veri Yedekleme – 3

KolayOfis Bulut Hukuk Otomasyon Sistemi

*İnternet tarayıcısına sahip cihazlar üzerinden sorunsuz ve hızlı bir kullanım imkânı sağlamaktadır.

*Güvenli bağlantı (SSL) teknoloji kullanıldığından verileriniz yetkisiz erişime karşı maksimum güvenlikle korunmaktadır.

*Bulut kullanıcıları destek ve güncelleme hizmetlerinden sorunsuz faydalanmaktadır. 

KolayOfis Bulut Hukuk Otomasyon Sistemi

Bireysel Kullanıma Bulut ve Nas Yedekleme

Bulut Yedekleme; OneDrive, DropBox, Google Drive gibi belli kapasiteye kadar ücretsiz yedekleme hizmeti sağlamaktadır. Basit ara yüzleri ile kolayca ve güvenli yedekleme hizmeti sunan bu firmalar farklılık gösteren ücretsiz kullanım hakkından sonra belli ek ücretler talep ederek daha yüksek kapasiteli yedekleme çözümleri de sunmaktadırlar.

Nas Yedekleme; Firmanız içerisinde veya kendi ağınızda barınacak bir yedekleme çözümü istiyorsanız NAS çözümü sizin için oldukça uygun olacaktır. Veri yedekleme için özel üretilmiş NAS diskleri ve NAS kutuları tercih ederek işletmelerinizdeki verilerin ağ üzerinden belirlenen periyotlarda yedeklenmesini sağlayarak olası veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

NAS yedekleme ve bulut yedeklemeye dair bilgilendirme yaptığım yazımda, hangi yönetimin sizin için daha uygun olabileceğini, neyi yedeklemek istediğinize, yedekleme yapacağınız yöntem ve veri boyutuna ve oluşturacağı maliyete göre değişkenlik gösterecektir. Unutulmaması gereken yegâne detay ise veri kaybı sonucu oluşacak olan kayıplarınızın maliyeti hiçbir zaman yedekleme için ayıracağınız bütçeden büyük olamayacağıdır.

KolayOfis Yedekleme İşlemleri merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

Veri Yedekleme – 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir