2020’in Hukuki Alanda Teknoloji İstatistikleri

2020’in Hukuki Alanda Teknoloji İstatistikleri

Teknolojinin baş döndürücü hızından hukuk endüstrisinin de etkilenmemesi mümkün değildir.

Her ne kadar hukuk büroları teknolojik dönüşüme karşı hazır olmadıklarını söylese de (Her beş hukuk bürosundan biri) gidişat bu durumun tersini gösteriyor.

Hukuk büroları müvekkil deneyimlerini iyileştirmek ve çalışanlarının verimini artırmak amacıyla teknoloji kullanımlarını hızlandırmak zorundadır.

Aşağıda Hukuk Bürolarının teknoloji eğilimleri hakkında bilgi verecek istatistikler yer almaktadır.

1- ABA 2019 Yasal Teknoloji Anketi katılımcılarının %58 ‘i Web tabanlı yazılım hizmetleri veya çözümleri kullanıp kullanmadıklarıyla ilgili temel soruya “Evet” cevabını vermişlerdir. Bununla birlikte bu oran geçen yıllarda %55 olduğunu da belirtmek istiyorum.

2-Hukuk firmalarının bulut sistemini benimsemesini neyin engellediği sorulduğunda; %50 gizlilik güvenlik kaygılarını, %36 kontrol kaybını ve bununla birlikte %19 geçiş maliyetini belirtti.

3-2019 anketine katılanların %26’sı, çalıştıkları hukuk firmalarının güvenlik ihlali yaşadığını bildirdi.

4-Hukuk firmalarının bulut hizmetlerine olan ilgisi yüksek, ancak aralarında benimsenme beklentileri düşük kalıyor. Başka bir deyişle firmaların sadece %8’i mevcut eski yazılımlarını bulut sistemi ile değiştireceğini belirtiyor.

5-Avukatların yalnızca üçte biri (%34), bürolarının yasal pazardaki teknolojik değişikliklere adaptasyonuna çok hazır olduğuna inanıyor.

istatistik
2020’in Hukuki Alanda Teknoloji İstatistikleri

6-Hukuk bürolarının %49’u teknolojiyi etkin bir şekilde kullandıklarını buna karşılık; %47’si teknolojik gelişmeleri benimsemeyi hedeflediklerini söylüyor.

7-ABD ve Avrupa’daki avukatların yarısından fazlası (%53); kuruluşlarının önümüzdeki üç yıl içinde teknoloji yatırımlarını artıracağını söylüyor.

8-Avukatların yaptığı işlerin %23’ünün mevcut teknoloji ile otomatikleştirilebileceği tahmin edilmektedir.

9- Firmalardaki üst düzey yöneticilerin %27’si dijital dönüşümü kullanmanın bir seçim değil, hayatta kalma meselesi olduğuna inanıyor.

10-Avukatların %60’ı hukuk bürolarının rutin görevleri için yeni teknolojiyi benimsemeye hazır olduğuna inanıyor.

11-Hukuk bürolarının %70’i, maliyetleri düşürmek için “iş akışını ve manuel süreçleri basitleştirmek için teknolojiyi kullanmanın” en önemli önceliklerden biri olduğunu belirtti.

12- JP Morgan, birkaç saniye içinde 12.000 ticari kredi anlaşması ve sözleşmesinden çok kısa bir sürede sistemine tanımlamıştır. Oysaki bu , avukatlar ve kredi memurları tarafından yılda 360.000 saatlik yasal çalışmaya eşdeğerdir.

13-Hukuk Bürolarının %7’si şaşırtıcı bir şekilde hiçbir güvenlik önlemine sahip değil. Bunun yanında hukuk bürolarının sadece %35’i işlerini korumak için siber güvenlik önlemleri kullanmaktadır.

Hukuk Bürolarına Moneyball Yaklaşımı konulu blog yazımız için tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir