Norfolk İlçe Adliye Sarayı – Massachusets

ABD’nin Tarihi Adliye Binaları

Bir ülkenin Adalet Sarayları, aslında o ülkede hukuk ve adalete verilen değerin yansımasıdır. Adliye Sarayları, ülkelerin Bir ülkede hukuk ve adalete duyulan saygı, verilen değer adliye binalarının mimarilerinde, duruşma ve bekleme salonlarında, koridorlarında ve lobilerinde oldukça net bir şekilde görünmektedir.  Ülkemizde Adalet Sarayı kavramı Cumhuriyetin ilanı ile birlikte yaygınlaştığı, bu ihtiyaç için kurulan Adliye Binalarının özellikle son yıllarda yeni yerleşkelere taşındığını görmekteyiz. Ancak yurt dışında yapılışı yüz yılın üzerinde olan ve hala kullanılan Adalet Sarayları bulunmakta. Bu yazımızda Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve geçmişte birçok davaya ev sahipliği yapmış içerisinde tarih barındıran Adalet Saraylarını inceledik. Bu yapıların bir kaçını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

İşte ABD’nin Tarihi Adliye Binaları

Norfolk İlçe Adliye Sarayı – Massachusets

Norfolk İlçe Adliye Sarayı – Massachusets
Norfolk İlçe Adliye Sarayı – Massachusets

Halen Norfolk Yüksek Mahkemesi’ ne ev sahipliği yapan bina, 20 Şubat 1827 yılında kullanıma açılmıştır. Evet yanlış duymadınız yaklaşık 200 yaşındaki bina yapıldığı günden bu yana çok az değişiklikle günümüze gelmiştir. Bu binada yapılan en büyük değişiklik mahkeme salonlarında mahkumları tutmak için bulunan kafeslerin mahkeme salonlarından çıkartılmasıdır. Bu adliye binasında görülen en ünlü davalardan birinde 1920 Mayısında hırsızlık nedeni ile tutuklanan iki İtalyan göçmenin, affı için protestolar ve eylemler yapılırken 7 sene süren yargılamanın sonrasında Nicola Sacco ve Bartolomeo Vanzetti elektrik ile idam edilmeleriydi.

Wayne İlçe Adliye Binası – Detroit Michigan

Wayne İlçe Adliye Binası – Detroit Michigan - ABD'nin Tarihi Adliye Binaları
Wayne İlçe Adliye Binası – Detroit Michigan – ABD’nin Tarihi Adliye Binaları

Michigan eyaletinin en görkemli binalarından biri olarak kabul edilen Wayne İlçe Adliye Binası 1897 yılında yapımına başlanılarak 1902 yılında kullanıma açıldı. Barok mimarisinin hayatta kalan en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen tarihi bina, bakır, granit ve taş kullanılarak inşa edilmiştir. 5 katlı olarak tasarlanan binanın etrafı sayısız heykellerle süslenmiştir.

Dade County Adliye Sarayı – Miami Florida

Dade County Adliye Sarayı – Miami Florida
Dade County Adliye Sarayı – Miami Florida

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanılan iç savaş sonrası bölgenin ihtiyacı üzerine 1890 yılında iki katlı ahşap bir adliye binası yapılmıştı. Neoklasik mimaride yapılan binanın alt katında hapishane hücreleri ve ikinci katta mahkeme salonu bulunmaktaydı. Kısa süre sonra Miami’deki hızlı büyüme ile birlikte bu binanın yetersiz kaldı ve bir tasarım yarışması yapıldı. Bu yarışmayı kazanan 28 katlı gökdelen tarzında bir binaydı. Eski adliye binası yıkılarak aynı yere yapılan Dade County Adliye Sarayının inşaatı 1925 yılında başladı. Ancak inşaatın 10 ncu katına geldiklerinde binanın süngerimsi bir zemine inşa edildiği ve zeminin bu yükü kaldıramayacağı fark edildi. Mühendisler binanın zemin katında bulunan dosya odalarına çimento ve betonla destek dökmeye karar verdiler ve inşaat bu şekilde tamamlandı. Başlangıçta hem adliye hem de Miami Belediye Binası olarak hizmet veren görkemli yapı 1928 yılında tamamlanarak hizmete başladı. Binanın ilk dokuz katında bulunan hapishane hücrelerinden bugüne kadar 70’ den fazla mahkum kaçarak, binanın “maksimum güvenlik” vaadini boşa çıkardı. Bina faaliyete başladıktan 6 yıl sonra 1934 yılında 21 nci katta hücrede bulunan bir mahkumun, hücrenin penceresini kırarak yangın hortumu ile kaçması büyük yankı uyandırmıştı. 1980 sonrası yapılan restorasyon çalışmaları sonrası bina hala devre ve ilçe hukuk mahkemesi için hizmet vermektedir.

New York Eyaleti Temyiz Mahkemesi – New York (Appellate Division Courthouse of New York State)

New York Eyaleti Temyiz Mahkemesi – New York (Appellate Division Courthouse of New York State)
New York Eyaleti Temyiz Mahkemesi – New York (Appellate Division Courthouse of New York State)

New York şehrinin simge binalarından biri olan Eyalet Temyiz Mahkemesi 1896 yılında inşaatı onaylanarak yaklaşık dört yılda tamamlanmış ve 02 Ocak 1900 yılında kullanıma açılmıştır. Görsel olarak büyük bir ihtişama sahip olan yapının çatısı dahil dört bir yanında adalet ve hukuğu simgeleyen unsurlar ile süslenmiştir. Binanın iç mekanında bulunan resimler on farklı sanatçı tarafından tamamlanarak ve özel tasarlanmış mobilyalar kullanılmıştır. Eserin içinde ve dışında yapılan heykellerin yapımı için ise 16 heykeltraş çalışmıştır. Binanın çatısında bulunan, dini, tarihi ve efsanevi avukatları tasfir eden heykeller bulunmaktadır. Bu heykellerin her biri aynı yükseklikte ve aynı büyüklüktedir.

Jefferson County Adliye Sarayı – Montana

Jefferson County Adliye Sarayı – Montana - ABD'nin Tarihi Adliye Binaları
Jefferson County Adliye Sarayı – Montana – ABD’nin Tarihi Adliye Binaları

Montana eyaletinin Jefferson kasabasında hala kullanılmakta olan adliye binası, 1888 yılında tasarlanarak inşaatına başlanılmış ve bir sene süren inşaat sonrasında 1889 yılında kullanıma açılmıştır. Alman bir göçmen mimar tarafından tasarlanan eser, Ortaçağ Avrupa Mimarisine benzerliği ile dikkat çekmektedir. Bölgede üretilen kırmızı tuğla kullanılarak tamamlanan bina iki kat olarak tasarlanmış ve iç mimaride oyma ahşaplar kullanılmıştır. Hala kullanılmakta ve hizmete devam etmekte olan bina eyaletin en eski adliyelerinden biridir.

Maricopa İlçe Adliye Sarayı – Phoenix ARİZONA

Maricopa İlçe Adliye Sarayı – Phoenix ARİZONA
Maricopa İlçe Adliye Sarayı – Phoenix ARİZONA

Şehir merkezinde bulunan tarihi adliye binası, bitişik düzende iki farklı binadan oluşmaktaydı. 1884 yılında kullanıma açılan eski adliye binasının ilçenin 1920’lerde oldukça büyümesiyle birlikte adliye binasının 1927 yılında yeniden yapılmasına karar verildi. Bitişik düzendeki binaların biri şehir diğeri ise ilçeye hizmet ediyordu. İçerisinde bulunan Maricopa İlçe Yüksek Mahkemesi, binayı Phoenix bölgesinin en önemli yapısı haline getiriyordu. Ayrıca binanın 5 inci ve 6 ncı katlarında hapishane için hizmet veren bölümler bulunmaktaydı. 70 Metre yüksekliğinde, merkezi bir kule ve 6 kat olarak tasarlanan binanın heybetli bir cephesi bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanılan hızlı büyüme nedeni ile bina içerisinde görev yapan bazı birimler kademeli olarak yeni binalara taşınmış olsa da, eser hala Yüksek Mahkeme olarak kullanılmaktadır.

Bilgi : Amerika Birleşik Devletlerinde, her eyalette ve her ilçede adliye binaları bulunmaktadır. Binaların birçoğu 1980’li yılların sonu ve 1990’ların başı gibi inşa edilmiştir. Bazıları hala Adliye Binası olarak hizmet verirken, birçok bina emekliye ayrılarak yerel yönetimler tarafından korumaya alınmış bazıları müzeye dönüştürülmüştür. Bu eserlerin birçoğunun kendi içerisinde hikayesi bulunmaktadır. Yazımızda yüzlerce eser içerisinden rastgele seçilmiş birkaç bina örnek olarak sizlere sunulmuştur. Daha önce sizlerle paylaştığımız Dünyanın En Güzel Adliyeleri yazısını kaçırdıysanız ve tekrar incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir