Hes Kodu - 1

Adliyede ve Cezaevinde Hes Kodu

Dünya ile Türkiye’de artış gösteren korona virüs vakaları sonrası, tedbir ve kontrol amaçlı birçok kurumda hes kodu ile giriş zorunlu hale getirildi. Temaslı ve pozitif vakaların saptanması ve kurum içi girişlerini takip etmek için hes kodu uygulaması Adliye ve ceza evi girişlerinde de zorunlu hale getirilmiştir. Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunun 27.08.2020 tarihinde korona virüs tedbirleri kapsamında yayınlamış olduğu öneri doğrultusunda 01.09.2020 tarihinden itibaren ceza infaz kurumlarına dışardan giriş yapan herkesin hes kodu ibraz etmesi zorunlu hale getirilmiştir. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama veya sms ile alınan hes kodları girişlerde kayıt altına alınacaktır. Hes kodu beyan edemeyen kişiler için ceza infaz kurumu müdürlükleri tarafından görevlendirilmiş personel desteğiyle hes kodu temin edilmeye çalışılacaktır. Hes kodunun sorgulanması sonucu risk taşıyan personel ya da kişilerin hakları saklı kalmak kaydıyla ceza infaz kurumlarına giriş yapamayacaklardır.

Hes Kodu – 1

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Nasıl Alınır

SMS ile alma yöntemi;

1. HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri numaranızın son 4 hanesini ve paylaşım süresi (365) yazarak ve 2023’e SMS göndererek, ÖRNEK: HES 26995823004 5284 365

2. T.C. kimlik numaraları 97, 98, 99 ile başlayan kişiler veya Mavi Kart sahibi kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, doğum yıllarını ve paylaşım sürelerini (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndermesi gerekmektedir,

3. Yabancı Kimlik kartı bulunmayan (99,98,97 ile başlayan) kişiler için pasaport bilgileri ile HES kodu alınabilmektedir. HES yazdıktan sonra aralarda boşluk bıraktıktan sonra sırasıyla, Uyrukları, Pasaport Seri Numaraları, Doğum yıllarını ve Soyadlarını yazarak 2023’e SMS göndermeleri gerekmektedir.

e-Devlet ile;

1.e-Devlet sistemine, T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir.  E-Devlet şifreniz yoksa ve internet bankacılığı kullanıyorsanız sisteme internet bankacılığı üzerinden de giriş yapabilirsiniz. HES Kodu için gereken tüm işlemleri; yeni kod üretme, hes kodu silme, hes kodu sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

2.18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturma imkanının mevcuttur.

3. e-Devlet üzerinden oluşturulan kod süre olarak (süresiz) seçeneği seçilmelidir.

Uygulama ile;

Akıllı telefon uygulama marketlerinde yer alan (IOS ve Android) Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ile;

Uygulama üzerinden almış olduğunuz kodu süresi (süresiz) olarak seçilmiş olmalıdır.

Evden Çalışma Sonrası Dönüşte Alınacak Önlemler merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

Hes Kodu – 2
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir