Akıllı Asistan

Akıllı telefon ve tablet cihazlarında yaşanan devrim sonrasında, neredeyse her işimizi sanal ortamda takip eder olduk. Yapacağımız işlerin yönetiminden, takvime, haritalardan, sosyal hayatımıza kadar çok geniş bir çerçevede tüm işlemlerimizi akıllı telefon ve tabletlerimiz üzerinden gerçekleştiriyoruz. Aslına bakarsınız, çok geniş bir yelpazede tüm işlerimizi çok daha kolay ve çok daha hızlı yapabilir hale geldik. Bunun yanı sıra hata yapma olasılığımız ve unutkanlık gibi işlemlerinde önüne geçebildik. Kısacası doğamız gereği yapabileceğiz hataları ve açıkları, akıllı telefon ve tabletler ile kapatabildik. Hayatımızı Kolaylaştırdık.

Akıllı Asistan Hayatımız Kolaylaşıyor !

Akıllı Asistan Hayatımız Kolaylaşıyor !

Akıllı telefon ve tabletler ile yapabileceğimiz işlemler, tabi ki bizim girişini yapmış olduğumuz verilere yönelik alabildiğimiz cevaplardan ibaret. Yıllardır girişi yapılmış bir çok veri, tahmin ve analiz var. Düşünün ki bu büyük veriyi bizler için çok hızlı bir şekilde düzenleyip, istediğimiz sorunların cevaplarını bizlere verebilecek bir sistem olsun. İşte akıllı asistan tam bu noktada devreye giriyor.

2011 yılı itibari ile ilk olarak Apple firmasının startını verdiği Siri projesi ile akıllı asistanlar, çok küçük bir bölümü ile bile olsa da hayatımıza girmeye başladı. Büyük Veriyi bizler için hızlı bir şekilde ayrıştırarak, istediğimiz soruların cevaplarını, bize hızlıca bulup yanıtlayabilmektedir. Daha akıllı asistan neslinin çok başında olduğumuz için çok ayrıntılı sorularımızın cevaplarını bulamayabiliriz. Ancak en basit şekilde sesli komut ile hava durumunu, güncel haberleri ve buna benzer küçük işlemlerin cevaplarını hızlıca akıllı asistanımızdan alabiliriz. İlk Siri modeli sonrasında diğer firmalar ve tabi ki apple da olanca hızıyla sistemini geliştirmeye devam ediyor. Apple firmasını, windows, google gibi büyük teknoloji firmaları da takip etti. Windows uygulaması Cortana ( adını Halo serisinde ki bir karakterden almaktadır ) Bing arama motoru üzerinde ki verilerin tümünü ayıklayarak, size istediğiniz soruların cevaplarını vermeyi başarabiliyor. Bunun yanı sıra Windows farklı bir uygulama adı ile ( Mitini ) yine akıllı asistan konusunda geliştirmelerine devam ediyor. Google da benzer şekilde android işlemcili akıllı telefon ve tabletler üzerinde kullanılabilinecek Skyvi projesini geliştiriyor. Hali hazırda bir çok akıllı telefon ve tablet üzerinde bu uygulamaları sorunsuzca kullanabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi, akıllı asistan uygulamaları daha yolun başında önümüzde ki 10 – 20 yıllık süreç içerisinde tüm işlemlerimizi bu yazılımlar ile hızlıca çözümleyebiliyor olacağız.

Akıllı Asistan - Apple Siri

Akıllı Asistan – Apple Siri

Akıllı asistan uygulamaları sadece akıllı telefon ve tabletler üzerinden de kullanmayacak. Akıllı evlerde kullanılabilinecek özel yazılımlar ve akıllı  arabalarda kullanılacak olan uygulamalar sayesinde sadece bir takım cihazlara da bağlı kalmadan akıllı asistanımıza her alanda kolaylıkla ulaşabiliyor olacağız. Akıllı arabalarda ki uygulamalar şimdiden tanıtıldı bile. Apple CarPlay ve Google Android Auto gibi uygulamaları yeni model arabalarınız da kullanabiliyor olacaksınız. Bu uygulamalar ile harita, yol bilgisayarı, internet erişimi, restaurant tavsiyeleri, park yeri tavsiyeleri, en yakın otopark ve daha bir çok işlemi sesli komut ile yapabiliyor olacaksınız. Düşünün, daha önce hiç bilmediğiniz bir yere gidiyorsunuz ve akıllı arabanız size en iyi yemek yiyebileceğiniz yerleri, en iyi otelleri, otoparkları, gezilecek yerleri ve aklınıza gelebilecek her türlü konuya rehberlik etsin. Üstelik sesli komut sistemi sayesinde araç kullanımında herhangi bir problem yaşamadan tüm bu konulara yönelik bilgiyi elde edebilirsiniz.

Tüm ihtiyaçlarınızı kelimelerle yönetebileceksiniz. Müvekkillerinizin son durumunu, cari raporlarınızı ve aklınıza gelebilecek her türlü işlemi akıllı asistanlarınız ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Mevcut asistanlarınızdan destek almaya şu an için devam etmek zorundasınız. Ancak bundan 10 yıl sonra sanal akıllı asistanlarınız ile her türlü işlemi olanca hızıyla gerçekleştirebilirsiniz. Büyük Veri sayesinde istediğiniz bilgiyi akıllı asistanınız sizler için derleyip en hızlı şekilde sunacaktır.

Büyük Veri - Big Data Nedir

Büyük Veri – Big Data Nedir

Büyük Veri ( Big Data ) Nedir ?

Bilişim teknolojilerinin ortaya çıkmasının ardından, bilgi günden güne, adeta bir kar topu gibi büyüyerek günümüze kadar ulaştı.Bunun sonucunda gerekli veya gereksiz olan tüm veriler ve bilgiler akıl almaz bir boyuta ulaşmış oldu. Büyük teknoloji ve yazılım şirketleri bu bilgi çöplüğünü ortadan kaldırabilmek ve çöğlüğü temizlerken önemli olan bilgileri ayıklayabilmek adına büyük araştırma geliştirme faaliyetlerine imza attılar. Tüm bu çalışmalar sonrasında ortaya bir kavram çıkarttılar. Büyük Veri ( Big Data ). Büyük Veri ; dünden bugüne kadar toplumsal olarak sanal ortamda ki tüm paylaşımları, ağ günlüklerini, blog sayfalarını, fotoğraf, video, resim, kayıt defteri gibi çok farklı noktalardan yayınlanmış olan kaynakları, belirli bir algoritma yardımı ile anlamlı ve üzerinde çalışma yapılabilinir hale getirmek işlemidir. Bu sayede faydalı ve yararlı olan ver türlü bilgi ve veri kullanılabilinir hale gelmiş olacak ve yazımızda bahsetmiş olduğumuz akıllı asistan ve benzeri yeni teknoloji ürünleri rahatlıkla kullanılabilinecek. Her türlü analiz, raporlama ve benzeri işlemler belirli bir veri tablosuna göre işleneceği için, çok daha düşük riskli işlemler uygulanabilir hale gelecek.

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir