Amatör Denizci Belgesi

Amatör Denizci Belgesi Başvuruları

Amatör Denizci Belgesi Başvuruları

Bazılarımız için deniz vazgeçilmezdir. Zaman zaman yoğun iş tempomuzdan fırsat bulduğumuzda, bazen kişisel sıkıntılarımızı bir süreliğine bırakmak istediğimizde, keyfimiz yerindeyse ve bunu taçlandırmak gerektiğinde kendimizi en yakın deniz kenarına atarak vakit geçirmek isteriz. Hatta bu deniz sevdası, bazılarımızın içerisinde küçük bir tekne sevdası mutlaka barındırmaktadır.  Özellikle de balık avı merakımız varsa. Bu hayalimizi henüz gerçekleştirememiş olabiliriz, hayalimizi gerçekleştirmek adına ise bazı engellerimiz olabilir.

İşte bu engellerden bir tanesi bir süreliğine ortadan kalkmış görünmekte.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca başlatılan kampanya ile; Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yıldönümü olan 23 Ekim 2023 yılına kadar; “HEDEF BİR MİLYON DENİZCİ” adı altında bir kampanya düzenlenerek bununla birlikte; “Amatör Denizci Belgesi” almanın önü açılarak, işlemler oldukça kolay hale getirildi.

Peki nedir bu “Amatör Denizci Belgesi?”

Uluslararası adı; ADB/Certificate of Competence For Operators of Pleasure Craft olan “Amatör Denizci Belgesi”. Yönetmelikte belirtilen tarifi ile;

“Ticari amaç olmaksızın münhasıran; gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan ulusal standarda göre ölçüldüğünde; boyu (LH) “2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük” olmayan, mülkiyeti gerçek kişilere veya faaliyet konusu su sporları olan dernek veya vakıflara ait tekneler ile bu şartlardan bir veya birkaçını haiz olmamakla birlikte, bağlama kütüğüne kayıtlı olup özel tekne ruhsatnamesi almış olan tekneleri (Özel tekneleri):

kullanmak için  Yönetmelikte aranan şartları sağlayan kişilere verilen belgedir. Ancak bu belgeye sahip olan kişiler; özel tekneleri kullanabilirler. Özel tekneler, bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın, en az ADB veya gemici ve üstü yeterlik belgesi sahibi bir kişinin sevk ve idaresinde seyreder.“

Bu tanımlama ile birlikte “Amatör Denizci Belgesi”;motor gücü 10 Bg üzerinde olan ve 2,5 metre ile 24 metre arasında bir tekne kullanabilmek için gerekli olan belge.

Amatör Denizcilik Belgesi Nedir
Amatör Denizcilik Belgesi Nedir

Amatör Denizci Belgesi Başvuru Şartları

Yüzme bile bilmenin aranmadığı kampanyada;

Adayın 14 yaşını tamamlayarak 15 yaşından gün alması gerekmektedir. Bununla birlikte 18 yaşından küçük adaylar başvurularını noterlerde bulunan örneğe uygun olarak düzenleyebilmektedir. Vasilerinden almış oldukları vekaletname ile başvurmaları gerekmektedir.

16 Yaşını doldurmamış Amatör Denizci Belgesi sahipleri; boyu 7 metre sürati ise 7 deniz milinden fazla olan tekneleri kullanmalarına izin verilmemektedir.

Liman başkanlıkları ve bakanlık tarafından yetkili kılınan kurumlarda; konu ile ilgili ücretsiz ders saati tamamlanması.

Verilen dersten sonra girilecek sınavda 100 üzerinden 60 puan almak.

Son olarak Başvuru ve sınav organizasyonunun Amatör Denizcilik Fedarasyonu tarafından koordine edildiği kampanya ile ilgili başvuru ve detayları https://adbs.uab.gov.tr/vatandas linkinden inceleyebilirsiniz.

Hedef bir milyon denizci

Amatör Denizci Belgesi Başvuruları

Marka Hukuku ve Ayırt Edicilik konulu blog yazımız için tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir