Amerika’da Avukat Maaşları

Amerika’da Avukat Maaşları

Çalışan herkes emeğinin karşılığını ister. Ancak personeller arasında maaş konusu her zaman soru işaretidir? Hepimiz kendi maaşlarımızı, başka bir ülkede veya firmada olsa ne kadar farklı olabileceğini merak ederiz.

Bu yazımızda Amerika’daki avukat maaşlarını inceleyeceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir avukatın, maaşını belirlenirken pek çok değişken devreye girer. Örneğin, Boston’da çalışan bir avukatın maaşı ile aynı pozisyonda farklı bir yerde (örneğin New York’ta) çalışan bir avukat tarafından kazanılan maaş birbirinden farklıdır. Bu yazıda ABD’deki avukatların maaşını ve bu maaşı etkileyen farklı faktörleri açıklayacağım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir avukatın maaşını belirleyen bazı faktörler;

1-Hukuk Bürosu; Çalışılan büro büyük mü? Saygın bir hukuk firması mı? Eyaletteki en iyi firmalar arasında mı? Bütün bu soruların yanıtları avukat maaşını belirleyen kriterlerdir.

2-Avukatın çalıştığı yıl sayısı; avukatın tecrübesi de maaş miktarında avantaj sağlayan etkenler arasındadır.

3-Eğitim düzeyi; bu kriter aynı zamanda avukata ödenecek maaşı da belirler. Örneğin, yüksek lisans ve doktora derecesine sahip bir avukatla sadece lisans mezunu bir avukat aynı maaşı almamaktadır.

Maaş Aralıkları;

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde avukat maaşları yılda 88.400 USD ile yılda 306.000 USD arasında değişmektedir.
  • Ortalama alınarak bakıldığında; bir avukatın ortalama maaşı yıllık 208.000 dolardır. Bu ortalama Amerika’da çalışan avukatların %50 ‘sinin 208 bin doların altında diğer yüzdelik kısmın da 208 bin dolar üstünde olduğunu ifade eder.
  • Daha önce tecrübenin maaşa etki ettiğini belirtmiştik. İki yıldan az deneyime sahip bir avukat yılda yaklaşık 100.000 USD kazanırken, iki-beş yıl arasında deneyime sahip bir avukat yılda 134.000 USD kazanması beklenir ki; bu iki yıldan az deneyime sahip birine göre %34 oranında daha fazla maaş demektir. 5-10 yıl arasında deneyim seviyesine sahip bir avukat, yılda 198.000 ABD doları tutarında bir gelir elde eder.
  • Eğitime göre maaş aralıklarına baktığımızda ise yine yüzdelik farklılıkların gözle görülebilir. Eğitim seviyesi lisans derecesi olduğunda, bir avukatın ortalama maaşı yıllık 115.000 dolarken. Yüksek lisans mezunu bir avukat yılda 180.000 dolar maaş alır. Bu fark lisans mezunu bir avukata göre %57 daha fazladır. Doktora sahibi bir avukat yılda ortalama 301.000 doları maaş almaktadır; bu yüksek lisans mezunu bir avukattan %68 daha fazla maaş almak demektir. Maaş farklılıklarını etkileyen faktörlerin içinde yazılmasa da cinsiyetler arasında maaş farklılıkları ne yazık ki vardır. İki eşit koşuldaki avukatlardan biri erkek olduğu için %6 oranında daha fazla maaş almaktadır.

Erkek avukat yılda ortalama 198 bin dolar kazanırken, kadın avukat 186 bin kazanmaktadır.

Kaynaklar:

https://www.indeed.com/career/lawyer/salaries

https://www.indeed.com/career/lawyer/salaries http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=229&loctype=1&job=513&jobtype=3

Amerika’da Avukat Maaşları

En Yüksek Avukat Maaşına Sahip 10 Ülke adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir