Anıtkabir Proje Yarışmasının Detayları

Anıtkabir Proje Yarışmasının Detayları

Anıtkabir Proje Yarışmasının Detayları, 83 yıl önce aramızdan ayrılan önderimizin na’şı, vefatının üzerinden 14 yıl sonra 4 Kasım 1953 yılında geçici kabri olan Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e defnedilmek üzere çıkarılmıştır. 6 gün süren hazırlıklar sonrası 15 yıl önce vefat ettiği tarih olan 10 Kasım saat dokuzu beş geçe saygı duruşu sonrası dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar başta olmak üzere Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım ve birçok askeri erkân ve oldukça kalabalık bir topluluğun katılımıyla düzenlenen tören ile defin işlemi gerçekleşmiştir.

Anıtkabir’in Tarihi

Anıtkabir (Rasattepe), M.Ö 12.yy’da Anadolu’da devlet kuran Frig uygarlığına ait mezar yapılarının olduğu bir alandı. Anıtkabir olmadan önce de rasat (meteoroloji) istasyonu bulunmaktaydı. Ayrıca tepe, Ankara’nın tam ortasında olup tamamen tüm şehri görebilecek bir konumdadır.

anıtkabir-proje-yarışması3-_1_

Anıtkabir Proje Yarışması

Anıtkabir komisyonu kurularak koyduğu ilkeler ışığında proje yarışmasının şartnameleri hazırlanmıştır. 18 Şubat 1941 yılında başbakanlık tebliği yayınlanmıştır. Böylece birçok ülkeden mimarlar projeye büyük bir ilgi göstermiş ve 49 adet proje yarışmaya katılmıştır. Uzun ve detaylı bir incelemenin ardından 3 eser jüri tarafından ödüle layık bulunmuştur.

3 Eser Ödüle Layık Görülmüş

Alman Prof. Johannes Kruger’in, İtalyan Prof. Arnaldo Fosch’un ve Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arda’nın eserleridir. Ancak bu eserlerden hiçbiri jüri tarafından doğrudan doğruya uygulanmaya elverişli bulunmamıştır. Birinciliği kazanan proje sahibinin de dahil olacağı bir heyet ile öngörülen değişikliğin yapılacağı bildirilmiştir.

Jüri, 3 başarılı eserin mimarları arasından iki Türk’e (Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arda) ait olan projeyi seçmiştir. Proje, milli konuyu daha başarılı ifade ettiği ve araziye uygunluğu neticesinde seçilmiştir. Bazı eklemeler sonrasında 1944 yılında temelleri atılmaya başlanmıştır. Sonuç olarak 9 Ekim 1944’te başlayan ve 1 Eylül 1953 yılında son bulan 4 kısımdan oluşan inşaat yaklaşık 9 yıl sürmüştür.

anıtkabir-proje-yarışması4-_1_

Mansiyon Ödüllü Projeler

Jüri tarafından 5 proje takdire layık görülmüş. Bunlar; Ronald Rohn, Giovanni Muzio, Giuseppe Vaccaro-Gino Franzi,  K.Söylemezoğlu-K.Ahmet Aru-R.Akçay, Feridun Akozan-M.Ali Handan adlı mimarlara ait eserlerdir.

Anıtkabir’in özelliklerinin belirlenmesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Anıtkabir Proje Yarışmasının Detayları

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir