Bazı Ülkelerde Yoga Neden Yasaktır?

Bazı Ülkelerde Yoga Neden Yasaktır?

Bazı Ülkelerde Yoga Neden Yasaktır? Sayısız insan, belirli sporlarda daha iyi olmak; kronik fiziksel hastalıkları azaltmak veya sadece daha iyi hissetmek için yoga yapıyor. Bazı kişilerin yogayı bir egzersiz ve meditasyon etkinliği olarak görmesine rağmen; bu girişimin genellikle tabu olduğu iddia edilen yeni bir maneviyat ve din türü yarattığını düşünenler de var. Ayrıca bu kişiler yogayı sınırlamaya veya yasaklamaya çalışırlar.

Yoganın sağlığa faydaları vardır, bundan hiç şüphe yok. Ancak mistisizm fikri ve yoganın bir din olup olmadığı sorusu dünyanın birçok yerinde hakimdir. Çoğu zaman, yoga bu konu hakkında o kadar çok tartışmaya neden olur ki, birçok uygulayıcı bunu yasaklamaya karar vermiştir. Aslında bu yasaklama kararının en büyük nedeni Hindistan’dan gelmesidir. Hindu olmak, Hinduizm’e ilgi duymak, Hinduizm’i araştırmak gibi etkenler bu yasakları tetiklemiştir.

Peki yoga temelde dini bir aktivite midir, yoksa sadece egzersiz ve meditasyon amaçlı mıdır?

Bu konuda Batı’daki çoğu insanın yoga olarak düşündüğü şey, hatha yoga olarak bilinir. Fiziksel ve zihinsel güç oluşturmaya odaklanan aydınlanmaya giden bir yoldur. Bazı Hindular için reenkarnasyon döngüsünden kurtuluştur.  Ancak birçok yoga uygulayıcısı için zihninizde dinginliğe ulaştığınız veya dünyanın gerçek doğasını ve içindeki yerinizi anladığınız bir noktadır.

Dünyanın bazı yerlerinde özellikle Hinduizm’den geldiği; kökenle bağlantısı olduğu için yogayı yasaklamıştır. Yoganın yasak olduğu ülkeleri aşağıda hep birlikte görelim.

yoga-ic-gorsel1

Alabama – ABD

ABD Alabama Eyaleti’nde 1993 yılında devlet okullarındaki sınıflarda yoga, hipnoz ve meditasyonu men eden bir karar almıştı. Tabi bu söz konusu yasakta muhafazakâr gruplar önemli bir rol üstlenmişti. 

Rusya

Rusya’daki birçok yer yogayı yasaklıyor çünkü; bunun terörizm kavramını geliştirebilecek şeytani bir dini grup olduğunu düşünüyor. Son birkaç yılda, bir yoga eğitmeni ve uygulayıcısının St. Petersburg’da yoga hakkında yaptığı bir konuşma nedeniyle tutuklandığı haberleri çıktı.

Endonezya ve Malezya

Endonezya ve Malezya’da Hindu köklerinden geldiği için; yogayı yasaklayan ülkeler arasında yer almaktadır.

yoga-ic-gorsel2

Galler

Galler’de bulunan St. Davis kilisesi, yogayı Hristiyan olmayan bir aktivite olduğu için yasaklamıştır.

Bunlara ek olarak yoganın serbest olduğu fakat yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken; devlet tarafından onaylanan bazı yoga yasakları da bulunmaktadır. Bu yasaklar:

  • Buda heykelinin olmaması
  • Tütsü yakmamak
  • Buda resminin asılması
  • Budizmi özendiren müziğin çalmaması

Avukatlar İçin Spor Önerileri konulu blog yazımız için tıklayınız.

Bazı Ülkelerde Yoga Neden Yasaktır?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir