Arabuluculuk Sisteminde Avukatlara Tüyolar -4

Arabuluculuk Sisteminde Avukatlara Tüyolar

Avukatlık kanununca zaten avukatlara sağlanan bir hak olan arabuluculuk bu sene itibariyle hızlıca yeniden konumlandırılarak aktifleşmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Arabuluculuk ile uzlaşma sağlama yetkisinin karıştırılması nedeni ile bütün avukatların arabuluculuk yapabileceği tarzında yanlış bir inanış bulunmaktadır. Bilindiği üzere sadece arabuluculuk sertifikası sahibi avukatlar arabuluculuk yapabilecektir. Oldukça sancılı bir dönem geçiren Arabuluculuk kurumu. Sistem aktifleşirken avukatlarımızın da dikkat etmesi gereken ve bu yeni aktifleşecek alanda taraf edinmesi için neler yapması gerekmektedir sorularına yanıt arayalım.

Türkiye de yıllardır anlaşmazlıklarda, avukatlardan beklenen karşı tarafa hızlı ve etkili bir şekilde yenmesi, ezmesi amiyane bir şekilde dile getirecek olursak haklarını söke söke alması beklenirdi. Bu nedenlerden dolayı günümüze kadar avukatlar tarafından etkin bir şekilde uygulanamamış olması, arabuluculuk konusunda bir düzenlemeye gidilmesine neden olmuştur.

Arabuluculuk Sisteminde Avukatlara Tüyolar -3

Arabuluculuk Sisteminde Avukatlara Tüyolar -3

Arabuluculuğun, yabancı ülkelerdeki gibi ülkemizde hızlı bir şekilde gelişmesi maddi nedenlerden dolayı pek olası görülmemekle beraber; devlet bu konuda yazılı ve görsel medyada konuyu desteklemesi gerekmektedir. Bütün bu şartlar altında bile sonuçta yeni bir şerit açılmakta ve bu şerit da taraf kazanılması için öncelikle yeni ceketimiz olan arabuluculuk sisteminde eski alışkanlıklarımızı bir köşeye bırakmamız gerekmektedir.  Taraflara karşı eşit mesafede adaletli bir anlaşma imkânı sağlarken aynı zamanda bilinirliğinizin de artacağını unutmayın yapacağınız her başarılı çözüm sizlerin güvenilir bir hakem olarak tanınmanızı da sağlayacaktır. Bütün bu işlemleri KolayOfis Arabulucu gibi bir otomasyon yazılımında tutulması oturum kayıtlarının düzenli bir şekilde tutulması sistem ile ilgili önemli günlerin otomatik hatırlatması yapacağınız işin daha sistemli ve daha efektif çözümler ile anlaşmalar ortaya çıkaracağı tartışılmazdır.

Arabuluculuk Sisteminde Avukatlara Tüyolar -2

KolayArabuluculuk Çok Yakında Sizlerle

Arabulucu olarak faaliyetlerimizi sürdürürken anlaşmalar sağlanırken tarafların gizlilik taleplerine riayet ederek hakemliğimizi yürütürken KolayOfis Arabulucu ile bütün yürütülen işlemlerin safahatlarını tutabilmekte doküman yönetim havuzu ile bütün vakaların dosyalarına ilgili dokümanlarını tutarken kısa mesaj modülü ile önemli günlerde kendinize ve taraflarınıza kısa mesaj ile hatırlatıcılarınızı yaparak işinize verdiğiniz önemi göstererek taraflarınızın gözünde de güvenilirliğinizi artırabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir