Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir-1

Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri

Otomotiv sektörü, elektrikli motorlarla tamamen kendi giden son model otomobiller üretedursun, 18 yüzyılın başlarında keşfedilen ve özellikle Avrupa’ da çok yaygın olarak kullanılan Bisiklete Binme rüzgarının son birkaç yıldır ülkemizi de vurması oldukça sevindirici.

Çevre duyarlılığı, yakıt ekonomisi, park sorunu, pratik ve sağlıklı olması gibi nedenlerle insanların yeniden gönlünde taht kurmayı başaran bisikletler için yerel yönetimlerde büyük yarış içerisinde. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan bisiklet yolları, şehir merkezlerinde kurulan bisiklet park merkezleri ve başta emniyet olmak üzere yürütülen trafikte bisikletlilere saygı bilinci yerleştirme çabaları insanları bisiklet kullanmaya daha çok teşvik etmekte.

Bisiklet kullanmaya karar verdiğinizde geriye tek bir iş kalıyor; doğru bisikleti seçmek.

Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir

Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir-2
Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir-2

Bisikletin tekrar revaçta olması sonrasında bisiklet sektöründe büyük bir canlılık oluştu. Türlü türlü, boy boy, renk renk bisikletler yollarda yer almaya başladı. Ama az önce de belirttiğim gibi bisiklet kullanmak istiyorsak en önemli konu doğru bisiklete seçmek. Mesela ilk olarak bisikleti nerelerde kullanmak istediğimizi belirlemeliyiz. Bisikletinizin ağırlığı, lastik genişliği ve diş yapısı bu konuda en belirleyici özellikler olacaktır. Örneğin ev ve ofisinizin arası 5-6 km. ve bu mesafeyi havanın ve durumun uygun olduğu zamanlarda bisikletle kat etmek istiyorsunuz. Ya da hafta sonları şehrinizin yeni açılan bisiklet yollarında orta mesafeli geziler yapıp biraz spor biraz hava değişimi düşüncesindesiniz. Çıkacağınız yol asfalt ya da bisikletler için özel olarak hazırlanmış düz zemin. O zaman tercihinizi yol bisikleti diye adlandırılan, şasesi bir arazi bisikletine göre daha az zorlanacağından daha hafif yapılmış, asfalt veya düz zeminde gideceğinden lastikleri daha ince ve dişleri düz olan modellerden tercih etmeniz gerekecektir. Bu bisikletlerin şasesinin daha hafif olması pedallara binen yükü hafifletecek, ince ve dişsiz olan lastikleri ise düz zeminde sürtünmeyi azaltarak daha rahat ve daha hızlı yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Eğer satın almak istediğiniz bisikleti asfalt ve düz yollardan çok, hafta sonları spor olarak dağ, tepe, patika gibi daha zorlu parkurlarda kullanarak biraz heyecan ve kendinizi biraz zorlamak istiyorsanız tercihiniz MTB olarak adlandırılan dağ bisikletleri olmalıdır. Bu bisikletler doğada daha çok zorlanacakları içi şaseleri daha kalın ve sert malzemeden üretilmiştir. Bu nedenle yol bisikletlerinden daha ağırdır. Lastikleri ise zorlu koşullarda daha rahat yol almanız için daha kalın ve bu zorlu yollarda sürtünmeyi artırarak yola daha sıkı tutunabilmek için dişli olarak üretilmiştir. Bu nedenle kalın ve dişli bir tekerlekle asfalt bir zeminde yol almanız sizin için oldukça yorucu olacaktır.

Avukatlar İçin Şehir Bisikleti Tavsiyeleri

Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir-3
Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir-3

Bisikletinizin MTB ya da City tiplerinden hangisini alacağınıza karar verdikten sonra ise sıra fiziğinize en uygun bisikleti seçmek olacaktır. Bisikletlerin şase büyüklükleri teker çapı içe ölçülür. Yetişkinler için, 24 inç, 26 inç, 27,5 inç, 29 inç gibi modeller bulunmaktadır. Eğer imkanınız varsa bisikletinizi satın almadan önce mutlaka üzerine oturarak, bisiklet üzerinde bedeninizin alacağı şekil, bacaklarınızın sağlıklı bir şekilde bükülmesi, gidona uzandığınızda belinizi rahatsız etmeyecek şekilde gidona uzanabiliyor olmanız dikkat etmeniz gereken konulardan bazılarıdır.

Ve lütfen bisikletinize binmek için gerekli güvenlik ekipmanlarını bisikletinize binmeden temin ediniz ve tüm güvenlik ekipmanlarını ihmal etmeden kullanınız. Maalesef trafikte “Bisikletliye Saygı” bilinci henüz ülkemizde tam olarak oturmadı, bazı araç kullanıcıları bu bilince sahip olarak trafikte bisikletlilere saygılı olsa da hala bisiklet yoluna tecavüz eden, arkadan ve soldan gerekli takip mesafesini korumayarak yakın takipte bulunanlar ve park halindeki aracından arkadan geleni kontrol etmeden kapısını açan sürücülerimiz azımsanamayacak kadar çok.

Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir-4
Avukatlar İçin Bisiklet Tavsiyeleri Nelerdir-4

MicroDestek ailesi olarak, hepinize keyifli ve güvenli sürüşler dileriz…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir