Avukatlar için Cep Telefonu Uygulamaları

 

Cep telefonlarının hayatın her alanını kapladığı günümüzde, yazılımcılarda artık her sektöre uygun uygulamalar geliştirerek insanların hayatların her adımda biraz daha kolaylaştırmak için çabalıyorlar. Hukuk sektörü içerisinde avukatlar, genele baktığımızda teknolojiyi bürolarına taşımak konusunda her ne kadar önce uzak durmaya çalışsalar da teknolojiyi, ofislerine adapte etmek artık avukatlar içinde elzem birer ihtiyaç haline gelmektedir.

Öncelikle sektör ayrımı yapmaksızın mutlaka cep telefonunda mail kutusunun kurulması gerekmektedir. Bu noktada Outlook, gmail, yahoo, yandex gibi mail kurulumlarını yapabilir ve postalarınıza telefonunuzdan istediğiniz an ulaşabilirsiniz. E-mailinizi cep telefonunuza kurarken, ayarlarına dikkat etmek önemli. Cep telefonunuza düşen maillerin bilgisayarınıza düşmesi, cep telefonunuzdan silinen maillerin bilgisayarınızdan silinmemesi gibi ince detaylar, telefonunuzun çökmesi durumunda veri kaybı yaşamamanız için önemlidir. Ve tabi telefon yedeklemesi konusuna da kullandığınız telefon modeline göre uygun çözümler bulabilirsiniz. Bu konuda iphone kullanıcıların sunulan iTunes yedekleme imkanı bulunmaktadır. Eğer android kullanılıyorsa Google drive veya yandex üzerinden yedeklemeler yapılabilmektedir.

1

Cep telefonunda özellikle avukatlar için en önemli özellik “TAKVİM” cep telefonunun takvimine bakmayan bir avukat ve hukuk bürosunda çalışan bir yönetici, yardımcı personel olamaz. Çünkü, her işin son günü olduğu ve süreli işlerle sürecin devam ettiği bir sektör. Bu noktada cep telefonu takviminden gelen hatırlatmalar ve bir işi, görüşmeyi planlarken gün belirleme süreçleri işte tüm bunlar için aktif bir takvim kullanıcısı olmak gerekmektedir. Eğer hukuk bürosunda, kullanılan bir otomasyon varsa; ofisin tüm işlerini ve süreçlerini kapsayan kullanılan otomasyonun takvimi veya bu takvimin cep telefonu ile entegre olması oldukça pratik bir kullanım sağlayacaktır.

2

3

Hukuk sektöründe çalışan herkes için anında dokümanlara ulaşmak veya klasikleşmiş bir söz olan “bu evrağın bir fotokopisini alabilir miyim?” Cümlesi için akıllı telefonların geliştirdiği scanner programlar bulunmaktadır. Böylece tarayıcıya (scanner) ihtiyaç duymaksızın, makbuzları, belgeleri, sayfaları ya da kartvizitleri tarayarak kendiniz için saklayabiliyor ya da kolayca paylaşabiliyorsunuz. Apple kullanıcıları için apple store üzerinden indirebilecekleri,  Scanner Pro uygulaması ile telefonun kamerası başarılı bir tarayıcıya dönüşmektedir. Otomatik kenar tanıma ve dokümanları PDF aktarabilme gibi başarılı özellikleri bulunan bu uygulama dokümanlar dijital ortama aktarılabilmektedir. Android kullanıcılar için Google play store üzerinden indirebilecekleri, CamScanner -Phone PDF Creator uygulaması ile yazdırmak, kaydetmek, faks çekmek gibi işlemler için görüntüyü net bir şekilde PDF olarak dijital ortama aktarmak için kullanılmaktadır.

4

5

Özellikle hukuk sektöründe çalışan avukat, stajyer, yardımcı personel durumundaki herkes yukarıdaki uygulamalardan mutlaka yararlanabilir. Dünyadaki uygulamalara bakarsak, avukatlara özel program bazında yardımcı uygulamalar bulunmaktadır. Türkiye’de ise, özellikle avukatların cep telefonunda olması gereken uygulamalara bakarsak;

Anayasa uygulamasında; 1982 anayasasının son hali ile hem iphone hem de android kullanıcılar apple store veya Google play üzerinden cep telefonlarına indirebilirler.

6

m-Devlet uygulaması ile; kullanıcılar e-devlet hizmetlerine ait uygulamaları kullanabilirler. Araç sorgulama, IMEI, SGK işlemleri gibi sorgulara izin veren uygulama, mobil imza ve e-devlet giriş şifresiyle çalışabiliyor.

Ceza Kanunu, Kanunlar, Ceza Muhakemesi Kanunu, iKanunlar- Kanunları Kolay Bir Şekilde İncele; kullanıcılar bu uygulamalar sayesinde kanun maddelerini cep telefonunda kolayca inceleyip, geniş arama motorları sayesinde kelime bazında aramalar yapabilmekteler.

7   8 9

e- Tahsilat uygulaması ile, müvekkil ve karşı tarafların tahsilat ödeme işlemleri anında telefonunuzdan da yapabilirsiniz.

 

Bu tarz hukukçulara özel uygulamalar için kullanmış olduğunuz telefonun markasına bağlı olarak apple store ve Google play üzerinden ücretli veya ücretsiz olmak üzere indirebilirsiniz.

Cep telefonunuzdan uygulama kullanmak dışında ofisinizde bulunan otomasyon sisteminize de erişebiliyor ve online kullanabiliyorsanız ofis dışında da cep telefonunuzdan eş zamanlı çalışabiliyorsunuz anlamına gelmektedir.

Özellikle hukukçuların teknolojiyi cep telefonları sayesinde yanlarında taşımaları oldukça kolaydır. Bu konuda önemli olan faydalı, rahat kullanılabilen, hızlı bir uygulama ile çalışmak.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir