Avukatlar İçin Orkide Bakımı Önerileri - 1

Avukatlar İçin Orkide Bakımı Önerileri

Bir nergis kadar güzel kokmasa dahi, bir papatya kadar anlam yüklenmese de, hediye edilebilecek en güzel çiçektir Orkide.

Günümüzde kişiler; doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günlerde, kutlamalarda, hastalıklarda saksı çiçeği yerine, daha zarif daha gösterişli olan orkideler tercih edilmeye başlandı. Bundan 10 – 15 yıl öncesinde tek tük bulunan ve satın alması oldukça pahalı olan orkideler, özellikle son yıllarda oldukça popüler oldu. Popüler olması ile birlikte piyasa da yaygınlaşması ile birlikte çeşitliği artarak rakam olarak daha makul seviyelere indi. İnternet üzerinden satış ve gönderim yapan firmaların da devreye girmesi ile orkide son yılların altın çağını yaşamaktadır.

Orkidelerin renklerine göre taşıdığı anlamları biliyor musunuz?

Avukatlar İçin Orkide Bakımı Önerileri - 2
Avukatlar İçin Orkide Bakımı Önerileri – 2

Beyaz Orkide

Beyaz renk olarak saflığın ve sadeliğin simgesidir. Beyaz orkide de taşıdığı renk olarak beyazın bu karekteristik özelliklerini taşır ve saflığı, sadeliği ve zarafeti temsil eder.

Fuşya Orkide

Orkideler arasında en popüler olan renklerin başında fuşya gelir. Sevimliliği ve saflığı ifade eden fuşya Orkidelerin bir diğer özelliği de, kardeşçe duygular besleyen kişiler tarafından tercih edilmesidir.

Sarı Orkide

Sarı sıcak bir renktir. Tıpkı beyaz da olduğu gibi sarı orkide içerisinde barındırdığı sarının sıcaklığını alır ve “Sıcaklığı ve Samimiyeti” ifade eder. Ülkemizde yeni yeni piyasaya çıkan sarı orkide fiyat olarak diğer orkidelerden farklıdır.

Mor Orkide

Fuşya gibi, mor da en çok tercih edilen orkide renklerinden biridir. Asalet anlamına gelen mor orkide, piyasa da en çok ve sıklıkla bulunan renklerden biridir. Ayrıca, ihtişamı ve lüksü de orkidelerden Mor olanı temsil eder.

Mavi Orkide

Sarı orkideler gibi çiçekçilerde yeni yeni görülmeye başlayan mavi orkideler, renginin çağrıştırdığı gibi derin anlamlar ifade etmektedir. Ayrıca mavi renk, kraliyet rengi olarak kabul edildiğinden orkide de, barış, güç ve asaleti de temsil etmektedir.

Gelelim asıl konumuza, ofisimizde birçok orkidemiz var ve nasıl bakacağımızı bilmiyoruz. Yazımızın bundan sonrası tam size göre.

Avukatlar İçin Orkide Bakımı Önerileri

Avukatlar İçin Orkide Bakımı Önerileri - 3
Avukatlar İçin Orkide Bakımı Önerileri – 3

Öncelikle orkideler köklerini muhafaza eden şeffaf saksının içinde bulunduğu genellikle porselen ya da toprak ikinci bir saksı ile birlikte sunulurlar. İlk yapacağımız şeffaf saksıyı içinde bulunduğu kapalı saksıdan ayırmak olmalıdır.

Daha sonra orkidemiz için en uygun yeri seçmeliyiz. Orkideler ışığı çok sevmelerine rağmen direk olarak ışık almak istemezler. Direk güneş ışığı almayan aydınlık ortamlar Orkidelerin en sevdiği yerlerdir. Orkidenin kökleri de yaprakları gibi ışık isterler. Bu nedenledir ki orkideler “şeffaf saksılar” içerisinde yer almaktadır. Orkidenizin yaprakları geldiği güne göre koyulaşıyorsa yeterli ışık almadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle hemen orkidenizin yerini değiştirerek daha aydınlık bir alana almanızı tavsiye ederiz.

Orkideler diğer çiçeklere göre çok daha farklı bir yöntemle sulamanız gerekmektedir. Öncelikle orkidelerin kökleri her zaman nemli olmayı sevmezler zaman zaman hafif kurumaya ihtiyaçları vardır. Sulama zamanının geldiğini zaman zaman saksınızı kaldırarak el ile ağırlığını ölçerek anlayabilirsiniz. Sulanma ihtiyacı olan orkide hafifleyecektir. Bir diğer yöntem de baş parmağınızı kullanmaktır. Baş parmağınızı saksının içerisine bir miktar daldırarak, toprağın nemli olup olmadığını ölçebilirsiniz.

Eğer sulama zamanının geldiğini düşünüyorsanız, bir plastik kabın içerisine su doldurmanız ve orkidenizin şeffaf saksını geçmeyecek şekilde bu kabın içene oturtmanız gerekmektedir. Yaklaşık 15-20 dakika kadar bu kabın içerisinde tuttuğunuz orkidenizi şeffaf saksısı ile kabın içinden çıkartmalısınız. Toprağın çektiği su şeffaf saksı içerisinden süzülene kadar bir kenarda beklettikten sonra orkidenizi yerine alabilirsiniz.

Unutmadan;

Orkideniz bakımından memnunsa size yeni yeni çiçekler hatta yavrular verecektir. Kök yanından verdiği yeni yavruları iyice büyüyüp serpildikten sonra gövdeden ayırmanızı tavsiye ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir