Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri

Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri

Aracınızın Lastik basıncında ki 1 barlık eksik değerin yakıt tüketiminizi yaklaşık %3 kadar artıracağını biliyor musunuz? Ya da özellikle 100 kilometrenin üzerindeki sürüşlerde açık bir cam ile seyahat etmenin yakıt tüketiminizi %4’e kadar artıracağını.

Sizler için aracınızı kullanırken alacağınız birkaç basit önlemle yakıt tüketiminizi nasıl düşüreceğinize dair birkaç ipucu derledik.

Gelin bunları birlikte ele alalım…

Hareketsiz Kaldığınızda Aracınızı Stop Edin.

Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri - Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri
Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri – Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri

Aracınız hareket etmediğinde motoru çalışıyorsa, yol almadığı gibi yakıt tüketmeye devam edecektir. Bu nedenle on saniyenin üzerinde yapacağınız duraklama ve parklarda mutlaka aracınızı stop edin.

Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri – Aracınızın Bakımını İhmal Etmeyin.

Aracınızın Bakımını İhmal Etmeyin
Aracınızın Bakımını İhmal Etmeyin

Aracınızın motoru her ne kadar sorunsuz ve iyi durumda da olsa bakımsız ve kirli bir motor yakıt tüketiminizi oldukça artıracaktır. Özellikle tıkalı bir hava filtresinin size maliyeti % de 10’ a kadar çıkmaktadır. Bu nedenle motor yağınızın özelliği kaybolmadan değiştirmeli, hava filtrelerinizi sık sık kontrol ettirmelisiniz. Sağlıklı buji başları motorunuzun ateşleme sistemini daha verimli çalıştıracağından yakıt ekonomisine katkıda bulunacağını lütfen unutmayın.

Doğru Vites Seçimi

Doğru Vites Seçimi
Doğru Vites Seçimi

Aracınız manuel ise hızlanmaya başlamasıyla birlikte bir üst vitese geçmeniz uygun olacaktır. Özellikle yeni nesil motor ve şanzımanlarda bir üst vitese geçiş yapabilmemiz için yüksek devirlere ihtiyaç yoktur. Aracınızın verilerine göre, eskilerin deyimiyle aracınızı bağırtmadan uygun bir devirde bir üst vitese geçmeniz size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Çok bilinen bir yanlış ta aracınızı yokuş aşağı inerken boşa atmak. Tam aksine yokuş aşağı inerken, ayağınızla gaz vermeden çıktığınız vitesle inerseniz aracınız neredeyse hiç yakıt yakmayacaktır. Üstelik yokuşu doğru vites ile inmeniz, boşta inmenizin motorunuza yağsız ve yakıtsız sürtünmeden dolayı vereceği zararın önüne geçecektir.

Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri – Lastik Basınç Değerlerinin Kontrolü

Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri - Lastik Basınç Değerlerinin Kontrolü
Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri – Lastik Basınç Değerlerinin Kontrolü

Lastik basınçlarınızı kontrol ederek aracınızın fabrika verilerinde tutmanız önerilmektedir. Ancak yazın 1-2 psi az kışın 1-2 psi fazla hava basabilirsiniz. Bunun nedeni yazın sürtünme ve yaylanmayla iyice ısınan lastiklerin zaten genleşeceği, kışın ise tam tersi olacağı için bu püf noktasını uygulayarak lastik kanallarının yere tam basmasını sağlayarak yol tutuş ve frenlemelerde daha sağlıklı sonuçlar alacaksınız. Ayrıca yere tam basan lastiğin yüzeyi sürtünmeyi en makul seviyede tutacak ve yakıt ekonominize katkıda bulunacaktır.

Klima Kullanımı

Klima Kullanımı
Klima Kullanımı

Aracınızda gerekli olmadıkça klimanızı kapalı tutun. Çalışan klima motorunuzdan güç alacağından devrinizi yükselterek ekstra yakıt tüketecektir. Bu nedenle gerekmedikçe klimanızı açmayın. Klimanızı kullanmak zorundaysanız da derecesini en uygun konuma getirin ve sürekli kapatıp yeniden çalıştırmayın. Uygun havalarda aracınızın fanı size yardımcı olacaktır. Ayrıca 100 km’ nin üzerindeki süratlerde aracınızın camını açmaktan kaçının ve mümkün olduğunca kapalı tutun. Açık bırakılan cam, ses yaparak konforunuzu düşüreceği gibi, rüzgara karşı bir paraşüt görevi görerek aracınızın aerodinamiğini bozacağından ekstra yakıt tüketmenize neden olacaktır.

Aracınızın Yük Durumu

Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri - Aracınızın Yük Durumu
Avukatlar İçin Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri – Aracınızın Yük Durumu

Seyahatlerinizde araç içerisinde gereksiz yük ve ağırlık bulundurmayın. Aracınıza fazladan yükleyeceğiniz her 50 Kg. ekstradan % 1-1,5 yakıt tüketmenize neden olacaktır. Ayrıca port bagaj kullanıyorsanız, gerekmedikçe aracınızdan çıkartın ve bulundurmayın. Bir önceki notumuzdaki gibi aracımızın üzerindeki portbagaj, aracın aerodinamiğini etkileyecek ve gereksiz bir sürtünmeye neden olacaktır.

Aracınızı Sabit Bir Hızda Kullanmaya Özen Gösterin

Aracınızı Sabit Bir Hızda Kullanmaya Özen Gösterin
Aracınızı Sabit Bir Hızda Kullanmaya Özen Gösterin

Otobanda seyir halindeyken, trafik uygunsa ve hız sabitleyiciniz varsa makul bir hızda aracınızı sabitleyin ve aracınızın sürekli aynı hızda gitmesini sağlayın. Unutmayın ani ve gereksiz hızlanmalar ve frenlemeler aracınızın yakıt tüketimini olumsuz etkileyecektir. Winnebago Karavanları ile ilgili trajikomik olayı incelemek için içeriği ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıdaki maddeleri aracınızda uyguladığınızda, yakıt tüketiminizde ciddi ve gözle görülür bir düşüş olduğunu fark edeceksiniz. Güvenli ve keyifli sürüşler dileriz…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir