Avukatlar Tatilden Önce Hangi Hazırlıkları Yapmalıdır

Avukatlar Tatilden Önce Hangi Hazırlıkları Yapmalıdır

Avukatlar Tatilden Önce Hangi Hazırlıkları Yapmalıdır; Pandemi sırasında en çok tatil hayali kurduk belki de. Sevdiklerimizle veya yalnız, dalgaların sesini dinlemek güneşin batışını izlemek bunların hepsini çok istedik.

Tatil mevsimi son sürat geçip giderken yapacağınız tatil planları sizi kaygıya düşürebilir. Özellikle çok yoğun ve etkileşimli bir mesleğe sahipseniz.

Bu yazımızda avukatlar için stressiz bir tatil planı hazırlama adımlarını inceleyeceğiz.

Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre avukatların %70’i pandeminin ruh sağlıklarını olumsuz etkilediklerini; yine aynı araştırmada avukatlar %64 oranında endişe duygusunu yoğun yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Her meslek grubunda olduğu gibi; avukatlarında yukarıdaki verilerden sonra tatile çıkmasının ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Peki avukatlar nasıl bir planlama yaparak tatile çıkmalıdır? 

avukat
Avukatlar Tatilden Önce Hangi Hazırlıkları Yapmalıdır

1-Doğru Zamanı Seçme

Hayatta doğru zamanlama ile başarı her konu için geçerlidir. Mahkemede fiziksel olarak bulunmanızın veya müvekkil toplantılarına katılmanızın gerekmediği bir zaman, tatil için en doğru zamandır. Görece daha sakin bir dönemde tatile çıkmanız sizi mental anlamda da rahatlatacaktır. Ayrıca katılmak isteyebileceğiniz herhangi bir yasal konferansı fırsata çevirerek konferans bölgesinde bir tatil planlayabilirsiniz.

2-Uzaktayken ne kadar bağlı olmak istediğinize karar verin

Bir hukuk bürosu sahibiyseniz, ofisten bedenen ayrılsanız bile tamamen kopmanız zordur. İdeal olarak; tatilinizin bazı bölümlerini dinlenmeye ve eğlenmeye ayırıp kısa bir zaman dilimini de işlerdeki son durumu kontrol etmeye ayırabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz Hukuk Yazılımının ofis dışı erişim özelliği ile , gerektiğinde ve istediğiniz zaman büronuzla bağlantıda kalmanız sizi  bölünmüşlük hissinden kurtaracaktır.

3-Delegasyon planınız olduğundan emin olun

Halihazırda bir hukuk firmasının ortağı veya sahibi olun; tatil dışında da öngörülemeyen bir durum için delegasyon planınız olması şarttır.

İyi bir delegasyon planıyla mevcut duruşma, iş ataması yaptığınız halefiyet planınız yoksa, seyahate çıkmadan önce bir tane oluşturmak size gönül rahatlığı verebilir- aynı zamanda hazırlıklı olmak etik görevinizdir .

4-Müvekkillerinize, İş Arkadaşlarınıza ve Personele Bilgi Verin

İster uzaktan ister ofiste çalışıyor olun,  personelinize, müvekkillerinize ve ilgili mercilere tatile gideceğinizi önceden bildirmenizi öneririz. Açık iletişim, her tarafta net beklentiler oluşturacaktır.

Günün belirli saatlerinde müsait olup olmayacağınızı veya yalnızca acil bir durumda sizinle iletişime geçilmesini isteyip istemediğinizi personele ve müvekkillerinize bildirin.

Avukatlar İçin Ara Tatil Önerileri konulu blog yazımız için tıklayınız.

Avukatlar Tatilden Önce Hangi Hazırlıkları Yapmalıdır

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir