Hukuk Nasıl Satranç Oyunu Gibidir?

Hukuk Nasıl Satranç Oyunu Gibidir?

Askeri stratejinin bir aracı, insan ilişkileri için bir metafor ve bir deha ölçütü olarak bilinen satranç; dünyanın en eski oyunlarından biridir. Satrancın kökeninin Mısır’a ait olduğuna dair bulgular mevcuttur; ancak ilk ortaya çıkış yeri Hindistan olarak bilinir. Uzun bir süre “Kraliyet oyunu” olarak anılan oyun Hindistan’da Çaturanga ismini almış günümüze ise satranç olarak geçmiştir. Popüler ve beyni çalıştıran bir oyun olan satranç; şu an tüm dünyada sıklıkla oynanan bir oyun çeşididir.

Satranç üzerine yazılmış bir yazı olan bu yazımız üzerinde bir satranç dehası olan Paul Morhpy’den bahsetmeden geçmemek olmaz. Gözleri kapalı bir şekilde sekiz rakibini yenen Morphy küçük yaşlarından itibaren satranç ile tanışmıştır. Çok iyi bir satranç oyuncusudur ancak 23 yaşından sonra satrancı bırakmış; hukuk eğitimi alarak devlete karşı köle sahiplerinin hakkını savunan bir avukat olmuştur.

Satranç oynamayı, özellikle bir hukukçu için harika bir eğitim olarak nitelendirebiliriz. Çünkü sağladığı faydalar çok fazladır. Bunlardan birkaçını aşağıda hep birlikte görelim.

hukuk-santranc-kapak
Hukuk Nasıl Satranç Oyunu Gibidir?

Satranç Oynamanın Hukuk Açısından Faydaları

Konsantre Olmak

Bir satranç oyuncusu turnuvalarda saatler boyunca konsantre olmalıdır. Konsantre olmayı öğrenmek hukukçular için de çok değerlidir.

Sorunları Tanımlama ve Üstesinden Gelebilme

İyi bir satranç oyuncusu birçok olasılık arasında güçlü bir hamle bulmalıdır. Benzer şekilde bir avukatında birden fazla olasılık arasından kilit noktalar bulabilmesine yardımcı olur.

Strateji

Güçlü bir satranç oyuncusu hamlesi esnasında ortaya çıkacak sorunları öngörme yeteneğine sahiptir. Aynı şekilde bir avukatta duruşma sırasında yaşanabilecek sorunları öngörmeli ve stratejisini ona göre geliştirmek gerekir.

Hukuk Nasıl Satranç Oyunu Gibidir?
Hukuk Nasıl Satranç Oyunu Gibidir?

Kuralların Geçerliliği

Hem hukukta hem de satrançta bazı kurallar ve genel ilkeler mevcuttur. Hukukta bulunan kurallar hukuk kurallarıdır. Satrançta ise kanun gibi kurallar olmasa bile; oyunun açılış kısmından sonuna kadar geçerli olan kuralları bulunmaktadır.

Sonuç olarak;satranç her ne kadar bir oyun olsa da yaşamımıza ve iş hayatımıza olan katkılarını görmemek mümkün değildir. Satranç oyunundaki oyuncular aynı hukukta olduğu gibi yasal bir anlaşmazlıktaki taraflar, kazanan olmak için savunma stratejilerine girerler. Bununla birlikte; stratejik bir bakış açısıyla hukuki söylemin doğru yapılandırılmasının önemine ve hukuk açısından argümantasyonun önemine de işaret etmektedir.

Kültürel Hırsızlığın Hukuki Boyutu Konulu Blog yazımız için tıklayınız.

Hukuk Nasıl Satranç Oyunu Gibidir?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir