Babalar Gününüz Kutlu Olsun -2

Babalar Gününüz Kutlu Olsun

Babalar ve oğullarla ilgili birçok film ve kitap ele alınmış olsa da babalar gününün temelini bir kız çocuğu atmıştır. William Jackson Smart Amerikan Eyalet Savaşı gazisidir. William eşi Ellen’ı altıncı çocuklarının doğumu esnasında kaybetmiştir. Eşinin ölümünden sonra 6 çocuğuna hem annelik hem babalık yapan William’ın çocuklarından biri olan Sonora Smart Dodd, bir gün kilisede Anneler Günü ayinini dinlerken babalarında övgüye layık olduğunu ve babalarında kendilerine ait özel bir güne ihtiyaçları olduğunu düşünür. Babasının kendi ve kardeşleri için gösterdiği çaba ve fedakarlığa karşı teşekkür olarak babasının doğum tarihi olan 15 Haziran’ın Dünya Babalar Günü olarak anılmasını ister. Çalışmalar 15 Haziran’a yetiştirilemediği için Haziran’ın üçüncü pazar günü kutlamalar yapılır. İlk kez 1910 yılında Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. Sonora 1910 yılında hayata gözlerinin kapadığı için vesile olmuş olduğu bu anlamlı günün kutlandığını görememiştir. 1924 yılında Başkan Calvin her ne kadar kutlamaları desteklemiş olsa da resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında Dönemin Başkanı olan Richard Nixon Haziran’ın üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanması için bildiri yayınlamış olsa da 1972 yılında yasal olarak Haziran’ın üçüncü pazar günü Amerika Birleşik Devletleri’nde “Babalar Günü” olarak ilan edilmiş ve resmî tatildir.

Babalar Gününüz Kutlu Olsun -3

Babalar Gününüz Kutlu Olsun -3

Babalar Gününüz Kutlu Olsun Temalı Filmler

Babalar günü için evde aile ortamında izleyeceğiniz birkaç film önerisinde bulunmak isteriz.

Somewhere (Bir Başka Yerde)

Filmin yönetmeni olan Sofia Coppola’nın hikayesini konu alan bu film gece hayatı ve lüks bir yaşam ile hayatını geçiren bir Hollywood oyuncusu olan bir babanın dışarıdan oldukça renkli bir hayatı varmış gibi dursa da tamamen yalnızdır. Bir gün 11 yaşındaki kızı babasına sürpriz bir ziyaret yapar ve bu ziyaret ile babanın hayatı ve kişiliği tamamen değişir.

Babalar Gününüz Kutlu Olsun -1

Babalar Gününüz Kutlu Olsun -1

Defınitely Maybe (Kesinlikle Belki)

Boşanmak üzere olan bir çiftin küçük kızları anne ve babasının hikayesini öğrenmek ister ve bu durum babanın geçmişi ile yüzleşmesine neden olur.

The Descendants (Senden Bana Kalan)

Feci bir kaza sonucu eşi yaşam ünitesine bağlanan bir babanın kızlarını alarak yaşamını sorgulayacağı uzun bir yolculuğa çıkar ve acı gerçeklerle karşılaşır.

Sizlere bugün için her ne kadar baba ve kızlarını konu alan filmler öneriyor olsak da babalar tüm çocukların hayatında önemli bir karakterdir. Onlarla imkanız varken kaliteli zaman geçirin. Tüm babaların “Babalar Günü” kutlu olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir