Centilmen Katil John Wesley Hardin

Centilmen Katil John Wesley Hardin

Bir katil centilmen olabilir mi? Üstelik kırkın üzerinde cinayet işlemişken! Centilmen Katil John Wesley Hardin.

Hardin, 26 Mayıs 1853 tarihinde Texas yakınlarındaki Bonham kasabasında doğdu. Rahip bir babanın oğlu olarak doğan Hardin’in annesi ise o dönemin şartlarına göre oldukça kültürlü ve hayırsever bir kadındı. Hardin ailesinin doğan on çocuğundan hayatta kalan sadece iki kardeşten biriydi. Babası John Wesley adını, Metodizm olarak adlandırılan protestan Hristiyanlık mezhebi kurucusunun adından esinlenerek vermiştir.

Hardin ilk olayını ile henüz 14 yaşındayken gerçekleştirdi. 1867’de henüz öğrenciyken; “kendisini okul duvarına bir kız öğrenci hakkında yazılan alay edici bir yazının yazarı” olarak suçlayan okul arkadaşı ile kavga etti. Kavgada kendisine bıçak çeken Sloter isimli öğrenciyi kendi bıçağı ile yaralayarak neredeyse ölümüne neden olmaktaydı.

ic-gorsel

İlk Cinayeti;

Olaydan bir sene sonra yani Hardin 15 yaşında iken, binbaşı “Maje” ile bir güreş müsabakası yapar ve kazanır. Yenilgiyi hazmedemeyen Maje ertesi günü bir sopa ile Hardin’e saldırır. Hardin tabancası ile Maje’yi vurur ve yaralanmasına neden olur. Daha sonra yaralı Maje’ye yardım bulmak için uğraşsa da başarılı olamaz ve üç gün sonra Maje ölür. Hardin’in adil bir şekilde yargılanmayacağını düşünen babası saklanmasını söyler. Ve Hardin sonraki cinayetini kendisini tutuklamaya gelen üç askeri öldürerek işler. Hardin daha 15 yaşını bitirmeden dört kişinin katilidir.

Kasabaya döndüğünde tutuklanacağını bilen Hardin, kendisi gibi bir kanun kaçağı olan Frank Polk ile saklanmaya başladı. Peşlerine düşen askerlerden kaçan ikiliden Polk yakalanarak tutuklanmıştır. Ancak kaçmayı başaran Hardin bir başka kasabaya yerleşmiş ve öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Hardin yerleştiği kasabalarda da rahat durmuyordu. Çok çabuk sinirlenen Hardin bir anda öfkesine yenik düşüyor ve akıl almaz olaylara imza atıyordu. İddiada bir şişe viski kazanabilmek adına bir kişinin gözünü bıçakla çıkardığı bile rivayet edilmektedir.

Hemen hemen her seyahat ettiği kasabada en az bir adam öldüren Hardin, 1871 yılında, Texas’ın Waco kasabasında bir şerifi öldürdüğü için tutuklandı. Ancak kısa süre sonra mahkemeye sevk edilmesi sırasında kaçmayı başararak yine kayıplara karıştı.

Takvimler 1872 yılını gösterdiğinde Orta Texas’da Gonzales kasabası civarlarına yerleşen Hardin, Jane Bowen ile evlendi.  O tarihten sonra eşinin hırsız kardeşi ile vakit geçirmeye başlamıştır. Ağustos 1872’de poker masasında Phil Sublett tarafından vurulmuştur. Böbreği delinen Hardin’in evde tedavi altındayken Şerif Reagan’a silahları ile birlikte teslim oldu. Şerif Reagan her ne kadar Hardin’in geçmişini temizlemek adına geçmişteki suçlarından da yargılanması ikna etmek istemekteydi. Ancak kaç cinayet ile yargılanacağını öğrendiğinde hiçbirini itiraf etmedi ve temin ettiği bir demir testeresi ile cezaevinin parmaklıklarını keserek firar etti.

Resmi Kayıtlara Göre 27 Cinayet

Hardin 25 yaşına geldiğinde ilk cinayetinin üzerinden 10 yıl geçmişti ve resmi kayıtlara göre 27 cinayetin zanlısı idi. Ancak bazı kaynaklar kırkın üzerinde adam öldürdüğünü rivayet etmekteydi. Ağustos 1877’de bir tren yolculuğu sırasında Hardin yakalanmıştır. 1878 yılında sonuçlanan davada Hardin 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezası başladıktan bir yıl sonra Hunstville Hapishanesinde diğer mahkumlar ile tünel kazarak kaçma teşebbüsünde bulunmuştur. Ancak bu girişim son anda önlenmiştir. Zorda olsa hapishane hayatına alışan Hardin kitap okumaya başladı. Hatta hapishanede kaldığı süre içerisinde kendi otobiyografisini yazdı. Bu biyografide dikkat çeken doğrulanamayan birçok cinayetin sorumluluğunu üstlenmesi ve yaşadıklarını abartarak anlatmasıydı.

1872 yılında böbreğinden aldığı yara hapishanedeyken enfekte olarak yeniden nüksetti. İki yıl boyunca yatağa bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan Hardin zor günşer geçirdi. Hukuk eğitimi almaya karar veren Hardin, cezaevinde kaldığı süre boyunca hukuk okudu. 25 yıllık cezasının 17 yılını çektikten sonra 1894 yılında serbest bırakılan Hardin, baro sınavına girerek başarılı oldu ve avukatlık ruhsatını aldı. Yerleştiği Gonzales şehrinde avukatlık yapmaya başlamış ve bir süre siyaset ile ilgilenmiştir.

ic-gorsel2

Ölümü

1895 yılında henüz 15 yaşındaki Callie Lewis isimli bir kızla evlenen Hardin’in bu evliliği çok uzun sürmemiş ve kısa sürede ayrılmıştır. El Paso’ya taşınan Hardin, M’rose isimli kadın ile birlikte olmaya başladı. El Paso şehrinde silah taşımak yasaktı. Kasabanın şerifi John Selman, Hardin’in kız arkadaşını silah ile yakalayarak göz altına aldı. Buna öfkelenen Hardin eski bir El Paso subayı olan kasabanın şerifine tehdit mesajları gönderdi. Şerif Selman, tehdit mesajlarına karşılık onu aramaya gitti ve bir kasabanın barında yakaladı. Arkasından tek bir kelime etmeden Hardin’in kafasına tek bir kurşun sıkarak öldürdü. Şerif Selman kasabanın jürisi tarafından suçsuz bulunarak beraat etti. Hayatı boyunca sinirlerine hakim olmakta zorlanan ve çok çabuk parlayan bir seri katilin öldürülmesi kasaba için yapılan büyük bir iyilikti.

“Büyük çamlar ve meşeler altında silahla dolaşmayı seven”* Hardin, 4000 USD’lik ödül ve bir ilanda “Centilmen Katil” adıyla en çok aranan; kimilerine göre kanun kaçağı kimilerine göre ise halk ikonu olarak tarihin tozlu sayfalarında yer aldı.

Kaynak :

https://www.history.com/this-day-in-history/john-wesley-hardin-killed-in-texas

https://www.legendsofamerica.com/we-johnwesleyhardin/

https://untpress.unt.edu/catalog/parsons-lawless-breed/

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Wesley_Hardin

Bir Palyaçonun Gerçek Yüzü konulu blog yazımız için tıklayınız.

Centilmen Katil John Wesley Hardin

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir