Kentsel Keşif: Terk Edilen Yapılar

Kentsel Keşif: Terk Edilen Yapılar

Kentsel Keşif: Terk Edilen Yapılar; İster önceki sahiplerine ne olduğunu merak ediyor olun, ister sonrakilerin mülkle ne yapacağını merak ediyor olun; terk edilen yapılar her zaman bir entrika içerir. Ürkütücü geçmişleri veya ilginç mimarisi olanlar; maceracıları her zaman içini incelemeye davet ediyor gibi görünmektedir. Ancak terk edilen bir binaya girmek yasal mı?

Yıkık, dökük ve boş olması sebebiyle bazı yapılar sahipsiz görünüyor olabilir. Ancak terk edilmiş bir yapıya izinsiz girmek birçok ülkede yasa dışıdır. Özel mülkiyet yasaları bölgeden bölgeye değişir. Boş bir yapıya girmeden önce konuya ilişkin yasaların farkında olmak gerekir. Ayrıca bu yapılar uzun süredir bakımsız olduklarından dolayı güvenli değildir.

Özellikle Amerika’da birçok eyalette (Arizona, California, Alabama, New Jersey gibi) bazı binalara ve bölgelere izinsiz giriş yapılamayacağına dair tabelalar bulunmaktadır. Amerika dışında İngiltere’de de çok fazla terk edilen binalar bulunmakta. Bu yapılar giderek yaygınlaşırken kentsel çürümeyi de beraberinde getirmektedir.

Yakın zamanda şehir kâşifi olarak bilinen Bradley Garrett; kullanılmayan Londra metrosu istasyonlarına yaptığı bir dizi ziyaretin ardından suç işlemek için komplo kurmaktan yargılanmıştır. Sonunda hapis cezası almadı ancak; şehir kaşifleri ile devlet arasında hobinin geçerliliği ve yasallığı konusunda devam eden savaşın altını çizdi.

ic-gorsel2

Dünyada Terk Edilen Bazı Yerler ve Hikayeleri

Ukrayna-Pripyat

26 Nisan 1986’da Çernobil nükleer santralinde Hiroşima’daki nükleer bombadan 10 kat daha büyük bir radyoaktif salınım meydana geldi. Yaklaşık 350.000 kişi evlerini tahliye etmek zorunda kaldı. Öyle bir aceleyle ayrıldılar ki, şehir zaman içinde yok olmuştur. Şehirdeki radyasyon seviyesi insanların orada yaşaması için hala çok yüksek, bu yüzden el değmemiş durumda.

Almanya-Beelitz

Bir zamanlar Adolf Hitler’i tedavi eden askeri hastane, bugünlerde çökmekte olan bir bina. 19. yüzyılın sonlarında Berlin’deki tüberküloz hastalarının rehabilitasyonuna yardımcı olmak için inşa edilmiş; ancak daha sonra Doğu Almanya’nın düşüşü sırasında terk edilmiştir. Ayrıca “The Pianist” filmi ekibi binayı set olarak kullandı.

İngiltere -St. Lawrence Hastanesi, Bodmin

1818’de inşa edildiğinde adı Cornwall County Asylum’dı. Bina, taahhüt edilen hasta sayısını karşılamak için yıllar içinde büyük bir inşaattan geçmiştir. 1967’de St. Lawrence, hastalara kötü davrandığı için soruşturma altına alındı ​​ve sonunda 2002’de kapatıldı.

ic-gorsel1

California-New Idria

New Idria, California ile aynı adı taşıyan yakındaki cıva maden sahasını desteklemek için kuruldu. 1970’lerin başında maden kapandığında, şehir bir hayalet kasabaya dönüştü. Bölgede madenciliğin neden olduğu cıva kirliliği mevcuttur. Bu nedenle bölgenin büyük bir kısmı çitle çevrilidir.

İtalya-Como Gölü

Como Gölü dağlarında yer alan bir konak, tarihi kesin olmamakla birlikte 1800li yıllarda inşa edilmiştir. Söylentilere göre yöre halkı bu konağın bir cinayet veya intihar sonucu terk edildiğine inanmaktadır.

Coğrafi Konum Savaşı: Arktik Bölgesi konulu blog yazımız için tıklayınız.

Kentsel Keşif: Terk Edilen Yapılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir