Nobel Barış Ödülü Sahibi Şirin Ebâdi

Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebâdi

2003 Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebâdi. Bu ödülü alarak ilk defa İranlı Müslüman bir kadın olarak tarihe geçti. Ebâdi bu ödülden çok daha öncesi İran tarihinde yasama organın başına geçen ilk kadın. Ayrıca İranlı ilk kadın mahkeme başkanı olarak adını duyurmuş başarılı bir hukukçu.

Hamedan şehrinin baş noteri olan bir babanın kızı olan Ebâdi hiç de şaşılmayacak bir şekilde akademik hayatını hukuktan yana seçmiş. Ailesi’nin 1948 yılında Tahran’a göçmesi ile 1965 yılında Tahran Üniversitesi Hukuk bölümüne giren Ebâdi, 1969 yılında mezun olmuş ve hakimlik sınavına girmiş. 1970 yılında stajyer hâkim (yargıç) olarak hukuk kariyerine il adımını atmış. Hukuk profesörü olan babası gibi hukuk kariyerinde bir üst basamağa çıkmış ve mezun olduğu üniversite de yüksek lisans yapmış.

1979’da yaşanan devrim sonrası İslam Cumhuriyeti kurulmasıyla Ebâdi’nin tüm görevleri tek tek elinden alınmaya başlamış. Önce mahkeme başkanlığından büro görevine. Ardından avukatlık lisansının iptal edilmesi. İspanya’da konferanstayken hükümet Ebâdi için tutuklama kararı çıkardı. Ancak kendisi İran’da olmadığı için eşi ve kız kardeşi türlü haksızlıklara maruz kaldı. Ancak Ebâdi bu duruma sessiz kalmayınca bu sefer tüm mal varlığına hükümet tarafından el koyulur. Zor ve sancılı dönemler atlatan Ebâdi İran’da daha fazla kalamamış. Böylece Londra’da hayatına devam etmeye karar vermek zorunda kalmış.

ic-gorsel

Avukat Ebâdi

Bu arada velayeti babasında olan Arian Golshani; babası ve üvey erkek kardeşi tarafından dövülerek öldürülmüş. Ardından İran’da büyük tepkilere yol açmış bu olayda anne Golshani’nin haklı davasında avukat olarak Ebâdi bulunmuştur. Habibollah Peyman, Abbas Marufi, Faraj Sarkouhi ve Dariush Foruhar’ın ailesi gibi önemli isimlerin avukatlığını yapmıştır.

Aktivist Ebâdi

Hukuk kariyerinin yanı sıra insan hakları aktivisti. Kâr amacı gütmeyen Çocuk Hakları Destekleme Derneği ve İnsan Hakları Savunma Merkezi’nin kurucusudur.

ic-gorsel1

Fahri Doktor Ebâdi

Ayrıca Toronto, San Francisco, Maryland, Cambridge ve Koç gibi önemli üniversiteler kendisine fahri doktora unvanı vermiştir.

Yazar Ebâdi

İran Uyanıyor, Altın Kafes, Bir Kadının Kavşakta Mücadelesi, Hapishaneden Barış Ödülüne adlı kitapların yazarı. Ayrıca İnsan Haklarını işleyen birçok makalesi de bulunmaktadır.

Türkiye’nin Mata Hari’si Emine Adalet Pee konulu blog yazısı için tıklayınız.

Nobel Barış Ödülü Sahibi Şirin Ebâdi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir