Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar -1

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar

Çocuk istismarı dünya genelinde her geçen gün artan ve insanlığı yaralayan bir konu.İnsanlığın ortak sorunu olan bu durumun istatistiklerini kısaca göz atarsak;
Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017’de yayımladığı “Çocuklara Yönelik Kötü Muamele” raporunda;

  • Her dört çocuktan biri fiziksel şiddete maruz kalıyor.
  • Dünya çapında çocukların %26 ‘sı cinsel istismara, %36’sı duygusal şiddete,%23 fiziksel şiddete uğruyor.
  • Cinsel istismar vakalarında %90’ nında fail çocuğun yakını çıkıyor.
  • İnternet İzleme Vakfı, içeriğinde çocuk istismarının yer aldığı 57 bin 335 site tespit etmiştir.
  • Bu tür sitelerin %92’si Hollanda, ABD, Kanada, Rusya ve Fransa’dan yönetiliyor.

Bu verilerden sonra ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Kuzey Kore’de cinsel istismar suçlarına uygulanan cezalara kısaca göz atarsak;

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar -2

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar -2

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar – Amerika Birleşik Devletleri

ABD’de eyaletlere göre cinsel suçlara ilişkin düzenlemeler farklılık göstermektedir.

ABD’nin en az 9 eyaletinde(Amerika: California, Florida, Georgia, Iowa, Louisiana, Montana, Oregon, Texas ve Wisconsin eyaletleri.) Cinsel suçlar için Kimyasal Hadım cezası uygulanmaktadır. Bu eyaletlerin içinde ise California 1996 yılında, daha önce cinsel saldırı suçu işleyip cezaevinden çıkıp ve ardından aynı suçu tekrar eden kişilerin artmasından dolayı hem kimyasal hadımı hem de fiziksel hadımı kabul eden ilk eyalet olma özelliği taşıyor. Ayrıca suçlunun toplum önünde ifşası da kimyasal hadım ile birlikte uygulanan bir ceza. Örneğin; Bazı suçluların evinin kapısına ifşa edici ‘Burada cinsel istismar hükümlüsü oturmaktadır. Çocuklarınızı yaklaştırmayın” gibi ibareler yazan tabelalar asılmaktadır.

Kabul edilen yasaya göre, 13 yaşından küçük çocuklara herhangi bir cinsel suç ikinci kez işlenirse kimyasal hadım uygulaması yapılabiliyor.

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar – İngiltere

İngiltere’de sınır yaş 16 olarak belirlenmiştir.

İlgili kanuna göre 13 yaşın altındaki bir çocukla herhangi bir cinsel ilişkiyi tecavüz olarak değerlendiriyor. Bu durum ömür boyu hapis cezasını öngörüyor.

13 yaşın altındaki çocuğa cinsel tacize ise 6 aydan 14 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır.

İlgili kanuna göre 16 yaşından küçük bir çocuğa tecavüzle suçlanan kişinin çocuğun rızası vardır savunması asla mümkün değildir.

16 yaşından küçük çocuklara yönelik yapılan fiziksel (temas olsun veya olmasın) durumları kapsayan cinsel eylemler suç olarak kabul ediliyor.

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar –  Fransa

Fransa’da sınır yaş 15 olarak düzenlenmiş olsa da 15 yaşından büyük çocukların uğramış oldukları cinsel davranışlar da cinsel istismar kapsamına girmiş olup hapis ve para cezası öngörmektedir.

İlgili kanuna göre çocuğa tecavüz 20 yıl hapis cezasıyla, cinsel davranışta bulunmak 5 yıl ve 75.000 Euro para cezası getirmektedir.

Ayrıca suçu işleyen mağdurun üzerinde güven ve otorite sahibi biri tarafından işleniyorsa hapis cezası 10 yıla kadar çıkabilmektedir.

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar – Rusya

Rusya’da sınır yaş 14 olarak düzenlenmiştir. Ve 14 yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar 2012 yılında onaylanan kimyasal hadım uygulanması ile cezalandırılır. Aynı suçun tekrarlanması halinde suçu işleyen kişi ömür boyu hapis ile cezalandırılmaktadır.

Cinsel suçtan dolayı içeride bulunan mahkumlar cezalarının yüzde 80’nini doldurmuş ise, kimyasal hadım cezasını kabul ettikleri taktirde özgürlüğüne kavuşabiliyor. Ancak bu seçenek hâkimin kararına bağlı.

14 yaşın altındaki çocuklara cinsel suç işleyen kişilere kesin hapis cezası uygulanır. Cezaların da ertelenme ya da paraya çevirme gibi seçenekleri yoktur.

2010 yılından önce Rusya’da artan çocuk istismarı olaylarına karşı halk kendi adaletini suçluya uygulamaya başlayınca, toplumsal bir faciayı engellemek için kimyasal hadım cezasını tatbik etmeye başlamışlardır. Çocuk istismarı ve cinsel suçlardan tekrar geri gelenlerin sayısı yasa çıkmadan önce %98 iken Kimyasal Hadım cezasıyla bu oran %3 ‘e gerilemiştir.

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar – Kuzey Kore

Kuzey Kore’de yasaların çok belirli olduğu söylenemese de yaş sınırı olmaksızın cinsel istismar suçları idam mangası tarafından infaz ile sonuçlanmaktadır. Ancak Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un 18 yaşındaki bir kıza tecavüz eden gençlerin kurşuna dizilmesi yerine diri diri yakılması emrini vermiş ve o anları devlet televizyonunda canlı yayınlatmıştır.

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar -3

Çocuk İstismarında Dünyada Uygulanan Cezalar -3

Ayrıca cezaevindeki cinsel istismar suçundan hükümlü mahkumlara yapılan harcamaların gereksiz olduğunu ve bu kişilerin teker teker asılacağını duyurmuştur.

Çin, Afganistan , Birleşik Arap Emirlikleri , Mısır , Bangladeş , İran , Suudi Arabistan , Hindistan , Pakistan ve Kuzey Kore gibi ülkelerde cinsel istismar suçu işleyenlere idam cezası veriliyor.

Toplumların ortak kırmızı çizgisi olan en değerli varlıklarımız çocuklarımızın maddi ve manevi her türlü zarardan korumak toplumun ve devletin görevidir.

Dileğimiz bu tür suçların hiç yaşanmaması. Yine de gün be gün artan çocuklara yönelik Cinsel İstismar suçlarının yarattığı toplumsal öfkenin ancak ağır cezaların uygulanmasıyla azalacağı kaçınılmaz.

Ama uygulanacak cezaların sadece toplumsal öfkenin dindirmesini değil, suçlu içinde caydırıcı nitelikte olması gerekliliği de göz ardı edilemez.

Geleceğin teminatı olan sevgili çocuklarımızın yüzlerinden gülümsemelerinin eksik olmaması dileğiyle…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir