DALL-E 2 ile Farklı Avukat Görselleri Ürettik

DALL-E 2 ile Farklı Avukat Görselleri Ürettik

Bu yazımızda sizlere DALL-E’den, yeteneklerinden, hakkında konuşulanlardan ve etki alanlarından bahsedeceğiz. Ayrıca ürettiğimiz görsellerin üretim sürecini ve çıktılarını sizinle paylaşacağız.

DALL-E nedir?

DALL-E OpenAl’ın yapay zekâ görüntü oluşturucusudur. Basitçe bu servis metin verilerini görselleştiriyor. Yani üretmek istediğiniz görseli tanımlayan, belirlediğiniz anahtar kelimeleri giriyorsunuz. Sonrasında yapay zekâ size sıfırdan daha önce var olmayan birden fazla görsel üretiyor. Beğendiğiniz görselin farklı versiyonları da servis tarafından üretiliyor. Nasıl bir görsel üreteceğiniz tamamen görseli tanımlarken kullandığınız sözcüklere bağlı.

DALL-E 2 ile görseller yüksek çözünürlüklü hale gelmiştir. Görselleri düzenleyebilir, paylaşabilir ve kaydedebilirsiniz. Servise erişim ilk başta davet (referans) ile gerçekleşiyordu. Bu sınırlı erişim kaldırılıp her kese açık hale getirildi. Kullanım hakkı kredi ile sınırlıdır. Ancak ek kredi satın alınabilirsiniz. Servise ilk kaydolduğunuzda 50 kredi hakkınız bulunuyor. Bu 50 deneme ve yaklaşık 200 görsel anlamına da gelir. Sonraki aylar da ise 15 kredi hakkınız mevcuttur.

Hakkındaki Görüşler

Tüm yapay zekâ servis ve ürünleri gibi DALL-E 2 de heyecan verici bir servis. Haliyle hakkında çok oldukça fazla görüş mevcuttur. Ürünle ilgili Farkı bakış açılarından onlarca yorumla karşı karşıyayız. Örneğin muadili servislere göre daha gelişmiş ve ilgi çekici. Bu yüzden insanların servisi kullanım oranı artmaktadır. Bu da kişilerin yapay zekâ ile nasıl iletişime geçeceğini, daha doğru sonuçlar için hangi girdileri kullanması gerektiğini öğrenmesini hızlandırıyor.

Bu servis özelinde ihtiyaç duyulan yeni, benzersiz görsele anında ulaşma açısında oldukça verimlidir ve ilham vericidir. Ancak bu her zaman böyle olmaz. Bir yoruma göre servisin “zihindeki” görsellerin kaynağı İnternet olduğundan doğru görseli oluşturmak daha zor hale geliyor. Ayrıca bu görsellerin telifleri ile ilgili konular hala meçhul. Servis ticari amaçlı olamamakla kullanımı izin veriyorsa da diğer taraftan kullanıcılar üretilen görselin kendilerine özel olduklarını ve hak sahiplerinin kendilerinin olduğunu savunmaktalar.

Bir diğer itiraz ise görsel sanatçılar ve stok fotoğrafçılardan geliyor. Bu kişiler ise telif hakları sorunlarıyla beraber, servisin sanat, sanatçı, eser kavramlarını yeniden tanımlanacağı konusunda farlı yorumlar yapmaktalar. Yeni ressamın artık boyası, fırçası değil klavye ve sözcükleri olacak? Bu ve bunu gibi onlarca yorumla karşı karşıyayız.

Bizim neler ürettik?

Biz de trenden geri kalmadın ve DALL-E 2 ile farklı avukat görselleri ürettik. Bunun kullandığımız anahtar kelimeleri ve tanımları ile birlikte, sonuçlardan seçtiğimiz görselleri sizinle paylaşıyoruz:

“lawyer in harry potter”
“lawyer working in Rome before Christ”
“AI lawyer in 2035”
“AI lawyer in 2035”

DALL-E 2 ile Farklı Avukat Görselleri Ürettik

Hukuk Teknolojileri ve Hukuki Bilgiye Dijital Erişim Yolları adlı yazımızı okuma için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir