Dünyada Verilmiş Olağandışı Cezalar

Dünyada Verilmiş Olağandışı Cezalar

2500 yıl önce Avrupa’daki cezaları incelediğimizde en kanlı korku filmlerini aratmadığını görmekteyiz. Arenalarda halkın büyük katılımıyla yapılan işkencelerden sonra günümüzde verilen yazı yazma cezaları ; sanki pamuksu bir dokunuş gibi. Bu yazımızda dünyada verilmiş yaratıcı cezaları inceleyeceğiz.

Bu tip cezaların ağır suçlar için verilmediğinin de atını çizmek gerekmektedir.

1-Panayır Cezası

Lake County Yargıcı Michael Cicconetti, ilk defa suç işleyenlere alışılmadık cezalar vererek yıllardır manşetlere çıkıyor. Temmuz 2018’de yargıç; yerel bir panayır ve geçit töreninde gübreyi toplamak için bir parkta portatif lazımlığı deviren 18 yaşındaki bir adama verdiği cezada olduğu gibi… Aynı zamanda Fox 8 Cleveland’a göre Cicconettie, suç teşkil eden hareketten dolayı hüküm giyen sanığa ; “Bir hayvan gibi davranıyorsun, hayvanlara bakacaksın” dedi. “Atlar, keçiler, inekler, domuzlar ve koyunlarla (Lake County Panayırı’na) gidecek ve panayırdan sonra pisliklerini kürekle atacaksın” cezasını vermiştir.

2- Yürüme Cezası

İşte Yargıç Michael Cicconetti’den bir değişik ceza daha. ABC News haberine göre, Ağustos 2015’te 18 yaşındaki bir kadın 30 millik bir yolculuk için taksi şoförüne para ödemedi. Bunun üzerine yargıç tarafından 30 gün hapiste kalma veya 30 mil yürüme arasında bir seçim yapması istendi. Kadın yürüyüşe çıkmaya karar verdi.

3- Sevenler Ayrılmasın

Tyler, Teksas: Ağustos 2015’te, Smith İlçe Yargıcı Randall Rogers; kız arkadaşının eski erkek arkadaşıyla kavga eden bir sanığa iki seçenek sundu; “Ya kız arkadaşınla evlen ya da 15 gün ilçe hapishanesinde kal” . Ve Birinci seçeneğe kayıtsız kalamamış olacak ki Doğu Teksaslı adam; Fox News’teki hikâyeye göre, evlenmeyi seçti.

4- Yazı Yazma Cezası

2013 Noel’inden hemen önce, Bölge Yargıcı G. Todd Baugh, kız arkadaşını yumruklamaktan hüküm giymiş bir adama; 5.000 kez “Erkekler kızları dövmez” yazmasını emretti. LA Times, yazma ödevinin yanında kabahat saldırısından altı ay hapis ve kadının tıbbi faturalarını ödemek için 3.800 dolar para cezasına ek olduğunu bildirdi.

5-Morgada Film

22011’de, Los Angeles İlçesi Yüksek Mahkemesi Yargıcı Stephanie Sautner, aktris Lindsay Lohan’a; mağazadan hırsızlıktan denetimli serbestliğini ihlal edip etmediğini belirlemek için; bir duruşma olana kadar her hafta Lon Angeles İlçe morgunda 16 saat temizlik görevi yapmasına karar verdi.

Suç Tarihi ve Daha Fazlası adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir