Dünyanın Ünlü Sahte Avukatları

Dünyanın Ünlü Sahte Avukatları

Doktor olmak için Tıp Fakültesini bitirmek veya öğretmen olmak için Eğitim Fakültesinden öncelikle mezun olmak gerekir. Örneğin; Daha basit bir mantıkla araba kullanmak için sürücü lisansın olmak zorundadır.

Ancak bazen işler bizim bildiğimiz kurallara göre işlememekte, Hukuk lisansı olmayıp yıllarca avukatlık yapan kişiler tarihe adlarını dolandırıcılıkla yazdırmakta.

İşte Dünyanın Ünlü Sahte Avukatları

1-Kimberly Kitchen

47 yaşındaki Kimberly Kitchen, hukuk diploması veya gerçek bir avukatlık lisansı olmadan Pennsylvania’da on yıldan fazla bir süre avukatlık yaptı.

On yıl boyunca sahte bir avukat olarak çok önemli başarılar elde etti. Hukuk bürosunda işe alınmak için hazırladığı sahte belgeler de gayet mükemmeldi.

Baro sınavından alınan sahte sonuçlar, sahte avukatlık lisansı ve devlet avukatının kayıt ücretini ödemek için kullanıldığı iddia edilen bir çek içeren sahte belgelerle BMZ Hukuk firmasında işe başladı.

Kitchen, emlak hukuku alanında 30’dan fazla müvekkille çalıştı. Sahte kimlik bilgileri keşfedilmeden önce Huntingdon County Barosu Başkanı olarak görev yaptı.

Ama her şeyin bir sonu vardı.

Mahkeme önünde, sahte dahi olsa işini iyi yaptığını söyleyerek savunmasını yaptı. Bu doğruydu. Müvekkilleri yaptığı işten çok memnun kaldı. Ancak bu, yargıcı onu serbest bırakmaya ikna etmedi çünkü yaptığı açıkça kanun çiğnemekti.

Kimberly Kitchen şu an ne yapıyor dersiniz? Temyiz başvurusunu 16 Mayıs 2017’de kaybettikten sonra; 25 Mart 2016’daki mahkûmiyetinden dolayı iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası çekiyor.

Kimberly Kitchen

2-Reginald Taylor

Taylor aslında tam bir suç makinesiydi. Dolandırıcılık, sahtecilik, uyuşturucu bulundurma ve otomobil hırsızlığı gibi birçok cezai hükümden dolayı yasalara aşinaydı.

Ve bu kadar bilgiyi deneyime çevirmek isteyerek avukat olmaya karar verdi. Missouri’de lisanslı başka bir avukatın çalıntı baro numarasını kullandı. Missouri Üniversitesi’nden sahte bir diploma edinmesi hiç de zor olmamıştı.

Taylor, Kasım 2016’da başarılı bir şekilde savunduğu müvekkillerinden birinin para cezasını ödemek için mahkemeye karşılıksız bir çek yazdığında ancak yakalanabildi. Mahkeme kâtibi, karşılıksız çek nedeniyle Taylor’ın firmasını araştırdı ve Taylor’ın sahtekarlığıyla ilgili gerçek ortaya çıktı.

Taylor’ın davası henüz bitmedi. Suçlu bulunursa ki bulunacağı muhtemel, önceki birçok suçundan dolayı önemli bir süre hapis yatacak. Eminim ki Taylor’un şu an ki dileği onu savunacak gerçek bir avukat bulabilmesi.

Reginald Taylor

3-Frank Abagnale, Jr.

Frank Abagnale, Jr. Sadece bir avukat değil hem doktor hem de uçak pilotudur. Her mesleği sahteliğiyle icra edebilme yeteneğine sahiptir. Muhtemelen de dünyanın en ünlü sahte avukattır. Bir çoğumuz kendisini onu canlandıran Leonardo di Caprio’nun oynadığı Catch if you can filminden tanıyoruz.

Abagnale, doktor ya da pilotmuş gibi yapmaktansa avukatmış gibi davranmanın çok daha kolay olduğunu söylüyor. “Çoğu avukatın sahtekâr gibi davrandığını çünkü bilmeseler bile müvekkillerinin önünde ne yaptıklarını biliyormuş gibi davranmaları gerektiğini” söylüyor. Gerçek hayatta, Abagnale, sahte avukatlık oyununu yürütürken, hukuk fakültesine gitmeden üçüncü denemesinde Kaliforniya Baro Sınavını geçti. Bundan da Abagnale’nin zekasının oldukça yüksek olduğunu anlayabiliyoruz. Yakalandığında bile FBI Abagnale’den faydalanmak istedi ve FBI’da dolandırıcılık danışmanı olarak çalışarak uzun bir hapis cezası almaktan kurtuldu.

Frank Abagnale, Jr.

4-Jason Thorne

Jason Thorne’nun eşi aerobik öğretmeniydi. Ve normal bir hayatları vardı.

Ta ki Jason çalıştığı Hunter Douglas Company içinde eşi adına Patent Hizmetleri Grubu adında gizli bir paravan şirket kurana kadar.

14 yıl boyunca sahte avukat karısının adını kullanarak çalıştığı şirketten milyonlar çaldı. Patent Hizmetleri Grubundan sahte faturalar oluşturarak ayda yaklaşık 40.000 dolar kazandı. Bu faturalar, Hunter Douglas Şirketi için yapılan patent araştırmalarının sözde yasal çalışması içindi. Faturalar zaten Jason’a geliyor. Jason’da büyük bir mutlulukla faturaların ödenmesini onaylıyordu.

Uzun yıllar kimse fark etmeden karısıyla düzenleri devam etti. Ancak şirket çalışanlarından biri bu durumdan şüphe duymaya başladı. Patent Hizmetleri Grubu’ndan gelen faturalar çok büyük olması şüpheleri arttırmıştı.

Soruşturma sonrasında federal hapishanede; 71 ay hapis cezasına çarptırıldı. 4,84 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi. Karısı ise hastalıkta ve sağlıkta beraber olacakları evlilik yeminini unutacak ki; hakkında yeterli kanıt bulunamamasından faydalanarak kaçtı.

Jason Thorne

5-Ralph Goodwin

69 yaşındaki Ralph Goodwin ,Saskatchewan kabilesinden aldığı yetkiye dayanarak kendisine “hukuk sözcüsü” ve “hukuk şansölyesi” demektedir. Ancak Kanada Yüksek Mahkemesi yerli kabile şefi gibi düşünmemiş olacak ki, Goodwin’in Kanada yasalarına göre bir avukat olmadığına karar vermiştir.

Yargıç, Goodwin’in yasal konulardaki cehaletinin; hukuk danışmanına ihtiyaç duyan en savunmasız insanlara zarar verebileceğini söylemiş olsa da Goodwin bu sözlere kayıtsız kalarak kendisini “Kanada Mahkemesini onun üzerinde hiçbir yetkisinin olmadığını ”söyleyerek savunmuştur.

Hâkim, Goodwin’i mahkemeye itaatsizlikten 30 gün hapis cezasına çarptırmıştır. Yasadışı hukuk uygulamasına devam etmesi halinde başka bir ceza ile karşı karşıya kalacağı konusunda uyarılan Goodwin; konuyu Birleşmiş Milletler’e götürmeyi planladığını söylemiştir.

Dünyanın Ünlü Sahte Avukatları

Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları Konulu Blog Yazımız İçin Tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir