e duruşma.

e-Duruşma Test Hayatına Başladı

e-Duruşma Test Hayatına Başladı Merak Edilenler

Yargı Reformu Strateji Paketi içerisinde yer alan ve avukatların taraf oldukları hukuk mahkemelerinde video konferans yöntemi ile duruşmalara katılımını sağlayacak e-Duruşma sistemi, geçtiğimiz Haziran ayında, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından tanıtımı yapılarak test aşamasına başlamıştı. 15 Eylül 2020 tarihi itibarı ile Ankara Batı Kadastro Mahkemesi, Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesi, Ankara Batı 2. Tüketici Mahkemesi, Ankara Batı 1. İcra Hukuk Mahkemesi ve Ankara Batı 2. İcra Hukuk mahkemesinde pilot uygulamaya başladı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “Yargılamanın hızlanması, daha adil ve makul sürelerde sonuçlanması adına bir devrim olacak” açıklaması ile test hayatına başlayan e-Duruşma sisteminin hedefi, bulundukları yerden uzak şehirlerde duruşması olan avukatların ulaşımdan kaynaklanan iş kayıpları, seyahat ve konaklama giderleri gibi mesai ve kazanç kaybının önüne geçmek olacaktır. Bununla birlikte özellikle son dönemde yaşanılan Covid-19 pandemisi nedeni ile uyulması gereken sosyal mesafe ve hijyen kuralları bakımından e-duruşma büyük kolaylık sağlayacaktır.

e-Duruşma – 1

e-Duruşmaya Katılım Aşamaları

Avukatlarımızın e-Duruşmaya katılmaları üç aşamalı olarak gerçekleşecektir.

  • Talep Gönderme: e-Duruşma sisteminden faydalanarak duruşmasına telekonferans yöntemi ile katılmak isteyen avukatlarımız, https://avukat.uyap.gov.tr adresinden ya da CELSE mobil uygulamasından duruşma saatinden en az 24 saat önce talepte bulunmaları (talep göndermeleri) gerekmektedir.
  • Değerlendirme: Avukatlarımızın talepleri duruşmanın görüleceği mahkeme hâkimi tarafından değerlendirilerek onay işlemine tabi tutulurlar. İlgili mahkeme hâkimi avukatın talebini değerlendirerek onaylayacak ya da reddedecektir. Avukatlarımız bu süreci UYAP Avukat Portal ya da CELSE mobil uygulaması üzerinden takip edebilirler.
  • Duruşmaya Katılma: Duruşmaya e-Duruşma sistemi üzerinden katılma talebi onaylanan avukatlarımız, duruşma gün ve saatinde https://avukat.uyap.gov.tr adresinden ya da CELSE mobil uygulamasından duruşmalarına telekonferans yöntemi ile katılabileceklerdir. Avukatın bu konferansa katılabilmesi için mahkemenin sistemi aktif hale getirmesi gerekecektir.
e-Duruşma – 2

e-Duruşma Sistemi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Konular

UYAP portalda e-Duruşma Sistemi ile ilgili aşağıdaki konular paylaşılmış ve dikkat edilmesi istenilmiştir.

  • Avukatlık Kanunu Madde 49 ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu Madde 183’te belirtildiği şekli ile fiziki duruşma ve e-Duruşma koşulları aynı anlamları taşıdığından, duruşma düzeninin sağlanması için gerekli hassasiyet sağlanmalıdır. Örneğin; avukatlarımız e-Duruşma sistemiyle girecekleri duruşmada da tıpkı fiziki duruşmada olduğu gibi cübbeleri ile katılmaları gerekmektedir.
  • Duruşma sırasında ses ya da görüntü kaydı yapan veya ses ve görüntüleri başka bir cihaza ya da kanal nakil eden cihazlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Ayrıca e-Duruşma için kullanılacak internet bağlantısı ortak kullanıma açıl olmamalı  ve en az 8 Mbit bağlantı hızı sağlaması gerekmektedir.
  • e-Duruşma sırasında açılması gereken UYAP dışında bilgisayarda başka bir uygulamanın kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
  • Görüşme kalitesi duruşmaya uzaktan katılacak avukatın internet hattının hızına bağlı olacağından, bu sorumluluk avukata ait olacaktır.

e-Duruşma Sistemi Nedir? Merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

e-Duruşma – 3

e-Duruşma Test Hayatına Başladı Merak Edilenler

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir