pandemi işe dönüş

Evden Çalışma Sonrası Dönüşte Alınacak Önlemler

Evden Çalışma Sonrası Dönüşte Alınacak Önlemler ile konu olan Dünyayı saran Covid-19 salgınının ülkemize ulaşarak bizleri de tehdit etmesi nedeni ile kademeli olarak birçok önlem alındı. İlk etapta okulların kapatılması ile birlikte ardından icra daireleri, adliyeler gibi kamu kurumları da önlem alarak çalışmalarına ara verdiler ya da dönüşümlü çalışmaya geçildi. Bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmayı hedefleyen bürolarımızın birçoğu evden çalışma sistemine geçerek uzaktan erişimlerle faaliyetlerini sürdürmeye başladılar.

Uzun bir aradan sonra, alınan önlemlerin gevşetilmesi ve yeni normale dönüş kapsamında yavaş yavaş bürolarımıza geri dönmeye başladık. Evde çalışmanın her ne kadar olumsuz yönleri olsa da sunduğu rahatlık tartışılamaz. Evden çalışmanın rahatlığına alışmışken yeniden bürolarımıza dönmenin hem sağlık hem de alışkanlık açısından bazı zorlukları olacaktır. Bu bloğumuzda bu süreci daha sağlıklı ve daha kolay atlatabilmeniz adına bazı tavsiyelerde bulunacağız.

İşyerine Gidiş – Geliş

Evden Çalışma Sonrası İşe Dönüşte Alınacak Önlemler

Eğer işyerimiz ve evimiz arasında makul bir mesafe varsa, mümkün olduğu kadar herhangi bir ulaşım aracını kullanmadan yürüyerek gidip gelmeyi tercih etmelisiniz. Özellikle kendi aracımız haricinde toplu taşıma kullanıyorsak, pandemi nedeni ile yeniden düzenlenen toplu taşıma saatleri uzun süreler taşıt beklemenize neden olabilir. Ayrıca seyreltilen seferler nedeni ile her ne kadar belirli bir sayıda yolcu alınıyor olsa da sonuçta toplu taşıma araçlarına binmek, inmek, yer yoksa ayakta tutunmak temas gerektiren eylemlerdir. Temasta bulunduğunuz bir yüzeye beş dakika önce kimin temas ettiğini bilmeniz mümkün değildir. Beklediğiniz duraklarda ve araç içerisinde sosyal mesafe kurallarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Kendi aracınızı yürüyerek ulaşamayacağınız mesafeler için tercih etmeniz, olası bir trafik yoğunluğunun önüne geçecek, yakıt ve otopark giderlerinizden tasarruf edecek hatta sağlığınız için iyi bir iş yapmış olacaksınız.

İşyerlerinde Alabileceğiniz Önlemler

Pandemi İşe Dönüş

Her ne kadar sıkıcı olsa da, insanın olduğu her alanda maske kullanması gerekliliği her alanda bizlere hatırlatılmaktadır. Bu nedenle çalıştığınız ortamda yalnız değilseniz kendinizin ve karşınızdakilerin sağlığı için mutlaka maske kullanmalısınız. İnsan temasını bırakın mümkün olduğu kadar yüzey temaslarından da kaçınmalısınız. Pandeminin çıktığı ilk günlerden itibaren paylaşılan sık sık en az yirmi saniye el yıkanmalı önerisini dikkate almalı, genele açık alanlarda her temastan sonra mutlaka elinizi yıkamalısınız. Masanızın üzerinde 80 derecelik bir kolonya ve sıvı el dezenfektanı bulundurmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatırız. Mesai içerisinde tüketeceğiniz yiyecek ve içecekler için tek kullanımlık kullan – at malzemeler tercih etmeniz bulaş riskini azaltacaktır.

Sıklıkla gideceğiniz adliyeler bulaş riskini yüksek tutacaktır. Bu riski minimuma indirmek için adliye ziyaret sayınızı minimuma indirmelisiniz. Bunu da mümkün olduğu kadar biriktirerek, örneğin; duruşmalarınız haricinde haftada bir giderek topluca halledecek şekilde planlayabilirsiniz.

Bu arada işyerinize döndüğünüzde onlarca işin sizi beklediğini biliyorsunuz, bu gözünüzü korkutmasın. Bir yerden başlamak zorundasınız. Sizi bekleyen ve yapmanız gereken işlerin bir listesini çıkartın. Bu liste üzerinde gerçekleşmesi mümkün bir planlama yaparak onları sıraya koyun. İyi bir planlama bu işin üstesinden kolaylıkla gelmenizi sağlayacaktır. İyi bir beslenme iyi bir uyku sizin işyerinizdeki enerjinizi yüksek tutacağı gibi covid-19 hastalığına karşı bağışıklığınızın da daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Unutmayalım ki salgına karşı önlem aldığımız kadar güçlüyüz.

Evden Çalışma Sonrası Dönüşte Alınacak Önlemler

Avukatlar İçin Sağlıklı Ara Öğün Tavsiyeleri merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.


0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir