Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları - 4

Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları

Çoğu zaman filmlerde izlediğimiz ve “bu kadarı da olmaz” dediğimiz filmlerin konusu dolandırıcılıkta çığır açmış kişilerden esinlenerek yapıldığı bir gerçek.

Peki bu insanlar kim? Hepsi hayatımızın içinde ve belki de asla şüphe duymayacağımız kişiler. Bu yazımızda popüler dolandırıcılardan kısa bir derleme yaptık.

1 – Charles Ponzi

Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları - 1
Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları – 1

Charles Ponzi, 1903′te İtalya’dan ABD’ye geldi. 1919′da, yatırımcılara sadece birkaç hafta içinde büyük karlar vaat eden Menkul Kıymetler Borsası Şirketini kurdu. Fonların hiçbirinin gerçekten yatırılmadığından ve kârın tamamen yeni yatırılan paradan geldiğinin farkında değillerdi . Böylece Ponzi şeması doğdu.

Ponzi, 1920′de 86 adet dolandırıcılıkla suçlandı, ancak yalnızca bir tane dolandırıcığının suçunu kabul etti. 1949′da öldü, ancak adını taşıyan dolandırıcılık türü hala kurbanlarını bulmaya devam ediyor.

2 – George C. Parker

Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları - 2
George C. Parker – 2

Kim der ki bu kadar temiz yüzlü birisi asrın dolandırıcısı olsun. Kendisi de kült animasyon karakteri Gru ‘nun belki de ilham kaynağı.

George C. Parker’ın 1880’lerde göçmenlerin merkez noktası olan Newyork’ta Amerikan Rüyasını yaşamak isteyen birçok kişiye Brookllyn Köprüsünü satmıştır.Hatta bu işten para kazanmaya başlayınca The Independent of the UK’e göre , köprüyü 30 yıl boyunca haftada iki kez “satabilme kabiliyetine erişmiştir.

Parker, mağdurların maddi durumuna göre 50 ile 50 bin dolar arasında köprüyü satmıştır.

Köprü satışının yoğun olmadığı dönemlerde Madison Square Gardens, Metropolitan Museum of Art, Grant’s Tomb ve Özgürlük Heykeli gibi New York simge yapılarını satmaktan çekinmemiştir.

Kırk yıl boyunca yakalanmayan Parker en nihayetinde 1928′de ömür boyu hapis cezası aldı ve sekiz yıl hapis yattıktan sonra New York’un kuzeyindeki Sing Sing hapishanesinde öldü.

3 – Steven Jay Russell

Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları - 3
Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları – 3

Steven Jay Russell, Jim Carrey’nin Russell ve Ewan McGregor’un başrollerini Phillip Morris olarak oynadığı 2009 yapımı “Seni Seviyorum Phillip Morris” in konusuydu. İkili hapishanede tanıştı ve âşık oldu. Serbest bırakılmalarının ardından Russell, sevgilisine abartılı bir yaşam tarzı vereceğine söz verdi, bu yüzden neredeyse tamamen uydurma bir özgeçmişe dayanan bir tıbbi sigortacının finans müdürü olarak bir iş buldu .

Russell pozisyonunu 800.000 doları zimmetine geçirmek için kullandı. Kaçınılmaz olarak bu tespit edildi ve 950.000 dolar kefalet ödeme şartıyla hapse geri gönderildi.Russel yaratıcı ve özgüvenli bir dolandırıcıydı.Nefes kesici bir hareketle, bir yargıç kılığına girdi ve kefaletin 45.000 dolara düşürülmesi için ilçe kayıt ofisini aradı. Ancak bu girişimleride onun yakalanmasına engel olamadı ve tutuklandı.

Teksas Ceza Adalet Bakanlığı’na göre, bugün West Livingston, Texas’taki Allan B. Polunsky hapishanesinde. Cezası 12 Temmuz 2140′ta bitiyor.

4 – Kevin Trudeau

Ünlü Dolandırıcılar ve Aldıkları Cezaları - 4
Kevin Trudeau – 4

Infomercial sunucusu Kevin Trudeau, aynı zamanda “Doğal Tedaviler” konusuna odaklı diyet kitaplarının da yazarıydı. ”

Ünlü Tv sunucusunun geçmişi çokta masum sayılmazdı. Trudeau’nun yasayla birkaç sorunu vardı .1990′da 80.000 $ ’lık karşılıksız çek ve 1991’de kredi kartı sahtekarlığı onun başını oldukça ağrıtmıştı.

Ama herzamanki gibi huylu huyundan vazgeçmeyecek ve Trudau sağlık gurusu olduktan sonra da takipçilerini şüpheli diyet ve sağlık ürünlerine teşvik edecekti. Bu hareketi, 1998′de Federal Ticaret Komisyonu’ndan tüketici tazminatı olarak 500.000 dolar ödemesi için mahkeme kararıyla sonuçlanan bir davaya yol açtı.

2003′te Trudau, Coral Calcium Supreme adlı bir ürünün kanseri tedavi edebileceğini iddia eden reklamlarda oynadı.2 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalan Trudau artık bu tip bilgilendirme reklamlarına görünmesi yasaklandı

Geçen ay ABD’li Yargıç Robert Gettleman tarafından, bir bilgilendirici haberdeki kitaplarından birinin içeriğini yanlış bir şekilde nitelendirdiği için 2009 yılında verilmiş 38 milyon dolarlık mahkeme tarafından verilen para cezasını ödemediği için hapse atıldı . Göre Associated Press, o bir tek gün Sonra serbest bırakıldı.

ABD Tarihinde Dava Değeri En Yüksek 5 Dosya da merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir