Sıra Dışı Savunmalar - 4

Sıra Dışı Savunmalar

Tarih boyunca, genellikle davanın gerçeklerine veya suçu işleyen suçluya dayanan bazı çılgın ve popüler davalar olmuştur. Ancak bazı davalar, avukatların yaratıcı ve çılgın savunmaları nedeniyle kötü şöhretlidir. İşte sanığını özgürlüğe çıkaran ilk beş sıra dışı savunma. 

5 – Matrix Savunması

Sıra Dışı Savunmalar - 1
Sıra Dışı Savunmalar – 1

Bu davada, ‘delilik nedeniyle suçlu değil’ klişesiyle savunma yapılmış olsa da aslında çok çılgınca ve dikkat çekicidir. 2002 yılının temmuz ayında Ohio ‘da yaşayan Ansley, ev sahibini öldürdü. 1999 yılında Matrix filmini izledikten sonra Matrix’in içinde yaşadığına ikna olmuş ve ev sahibini öldürmek için plan yaptığı ortaya çıkmıştır.Ansley ifadesinde polise “Gerçekte rüya olmadığını öğrendiğim hayalleri görmeye başladım.” demiştir. Avukatı ise savunmasında Ansley beyninin yıkandığını ve ev sahibinin Ansley’i bir bilgisayar simülasyonunda öldürmek için büyük bir komplo düzenlediğine kendini inandırdığını söylemiştir. Jüri, bu alternatif evrende kendisini tehdit ettiğini düşündüğü herkesi öldürme hakkına sahip olduğunu düşündüğü fikrini mantıklı bulacak ki Ansley’i zihinsel kusur nedeniyle suçlu bulmadı.

Ne diyebiliriz! Neo ve Morpeus olanları görse yeni alternatif evren arayışına geçerlerdi. 

4 – Katil Uyurgezer

Sıra Dışı Savunmalar - 2
Sıra Dışı Savunmalar – 2

Bazı insanlar uykusunda konuşur, bazısı yürür, bazısı öldürür.1986’da Parks, arabasını 15 mil uzaklıkta olan kayınvalidesinin evine sürdü. Kendini bir anahtarla içeri aldı. İçeri girdikten sonra Parks, kayınvalidesi Barbara Woods’u bıçakladı ve dövdü. Saldırısı o kadar şiddetliydi ki, onu kopmuş bir tendonla bıraktı. Parks vahşi cinayeti bittikten sonra arabasına geri döndü ve doğrudan karakola gitti. Orada, “Sanırım iki kişiyi öldürdüm” dedi. (İkinci kişi kayınpederi olmaktadır)

Duruşmada, Parks’in avukatı, Parks’ın kayınvalidesinin öldürülmesi sırasında uyurgezerlik yaptığını savundu. Hâkim ikna olmuş ve Parks’ı suçsuz bulmuştur.

Bu savunma her zaman işe yaramaz diye düşünenler için buna benzer savunmayla Steven Steinberg’i karısını öldürmesine rağmen serbest kalmıştır. 

3 – İki Eş

Sıra Dışı Savunmalar - 3
Sıra Dışı Savunmalar – 3

Glasgow’da yaşayan Mohammed Anwar, işyerinden eve doğru giderken hız sınırının iki katından fazla süratle arabasını kullanmıştı. Polise verilerine göre, Anwar saatte 30 mil hızla saatte 64 mil hızla arabasını sürmüştü. Bu sadece bir trafik suçu olsa da Anwar lisansını kaybedebilirdi.

Anwar hız yapmaktan suçlu bulundu, ancak mahkemeye lisansını vermesi için yalvardı.  Anwar savunmasında İslam hukuku altında iki karısı olduğunu ve sürücü lisansı olmadan Anwar’ın biri Motherwell’de, diğeri Glasgow’da yaşarken iki eşiyle sağlıklı olarak görüşemeyeceğini savundu. Mahkeme Anwar’ın lisansını korumasına izin verdi, bunun yerine ona 200 dolar para cezası vermeyi ve lisansından altı puan eksiltmeyi seçti.

2 – Ayna Savunması

Sıra Dışı Savunmalar - 4
Sıra Dışı Savunmalar – 4

R. Sathis Raj ve ikiz kardeşi Sabarish Raj davası da mutlu son ile bitenlerden. 2003 yılında ikizlerden biri tutuklandı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlandı. İddia edilen suçun meydana geldiği Malezya’da bu suçlama ölümle cezalandırıldı. Ancak Polis suçlu ikizi tutuklama sırasında, ikinci ikiz olay yerine geldi. Sadece bir ikizin uyuşturucuya sahip olduğu iddia edilmesine rağmen, dava mahkemeye geldiğinde, polis hangi ikizi tutukladıklarını tanımlayamadı. Aslında, kimse onları birbirinden ayıramayacak gibi görünüyordu. İki adamın DNA’larına kadar özdeş oldukları göz önüne alındığında, yargıç davayı dinlemeyi reddetti. Görünüşe göre, masum bir adamı ölüme mahkûm etme riski taşımazdı. Hâkim davayı reddettiğinde, ikizler ağlayıp kucaklaştılar.

1 – Affluenza

Sıra Dışı Savunmalar - 5
Sıra Dışı Savunmalar – 5

2013 yılında, Texas’lı genç Ethan Couch, kamyonunu bir grup insana sürdü. Dört kişi öldü; dokuz kişi yaralandı. Duruşmada Couch’un avukatları, Couch’un bu eylemini sadece sengin gençlerin muztarip olduğu affluenza hastalığı ile açıkladı. Couch’un avukatlarına göre, serveti onun eylemlerinin sonuçlarını görmesini engelledi. Görünüşe göre, Couch’un avukatları ikna ediciydi. Couch nihayetinde eyalet yasalarına göre zehirlenerek infaza mahkûm edilmesi gerekirken veya 20 yıllık hapis cezası alması gerekirken bunun yerine hâkim Couch’u denetimli serbestlik ve rehabilitasyona mahkûm etti. Couch, cezasının çoğunu binicilik, karate ve yemek dersleri sunan Kaliforniya Newport Beach’teki bir tesiste gerçekleştirdi. Bu lüksler için ailesi yılda 450.000 dolar ödedi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir