Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları - 1

Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları

İş hayatında ve sosyal hayatımızda karşımıza makul, pozitif ve güler yüzlü insanlarla karşılaşma ihtimalimiz sizce ne kadar?

Düşündüğümüzde insanların gitgide daha depresif ve tahammülsüz oldukları gözlenebilir bir gerçek.

Ancak profesyonel hayatta zor insanlarla da beraber olmak ve iş birliği içinde görevlerimizi tamamlamak zorundayız.

Meslek gruplarını incelediğimizde avukatlar da insanlarla etkileşimi en fazla olan mesleklerden biri ve zor insanlarla her gün baş etmek zorundalar. Bir kişinin bir avukat tuttuğunda o anki psikolojisini düşünün. Çoğu durumda, işler iyi giderken insanlar avukat tutmaz.

Özellikle boşanma, kişisel yaralanma veya mülk planlaması gibi bir uzmanlıkla ilgileniyorsanız, müvekkillerinizle hayatlarının en düşük noktalarında karşılaşıyor olabilirsiniz.

Peki madem zor insanlar hayatımızın bir parçası birkaç ipucuyla bu tarz kişilerle sakin ve anlamlı iletişim kurmanın yollarına bakalım.

Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları

1 – Müvekkil Adayının Zorluk Tipini Belirleyin

Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları - 1
Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları – 1

a. Kararsız – Bu müvekkil adayları fikrini sürekli değiştiriyor ve sizin için daha fazla iş yükü yaratıyorsa  işinizi son derece yavaşlatıyor ve zorlaştırıyor demektir. Bu tür bir müvekkiliniz varsa, görüşmeleri her zaman bir konuya yönlendirin ve her şeyi yazılı olarak alın.

b. Sabırsız- Hepimiz beş dakika içinde her şeyi soran ve gerçekleşmesini isteyen kişilerle karşılaşmışızdır. Ancak müvekkiliniz sabırsızsa, beklentilerini en iyi şekilde yönetmek için sürecin nasıl çalıştığına dair görsel bir zaman çizelgesi oluşturabilir ve müvekkilinizin bu zaman çizelgesini takip ederek daha sabırlı olmasını sağlayabilirsiniz.

c. Özel durum – Yakın bir arkadaş veya aile üyesi genellikle bu tür zor müvekkilleri ifade eder. Çünkü aranızdaki bağdan dolayı özel bir ilgi bekledikleri gerçektir. Ayrıca ücretlendirme konusunda da sizden yüksek beklentiler içine gireceklerdir. Bu tip durumlarda, ücretinize neyin dahil olduğunu ve nelerin ekstra bir ücretlendirmeyi gireceği le ilgili ufak bir sohbet yapabilir ve kendi yoğunluğunuzdan söz ederek elinizden geleni yapacağınızı hissettirebilirsiniz.

2 – Müvekkil Görüşmelerini Farklı bir Bakış Açısıyla Yapın

Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları - 2
Müvekkil Görüşmelerini Farklı bir Bakış Açısıyla Yapın – 2

Özellikle avukatlık mesleğine yeni başladığınızda, sizinle çalışmak isteyen tüm müvekkil adaylarını kabul etmek cazip gelebilir. Ancak ne yazık ki, bu tür bir kabul sizi bazı zor durumlara sokabilecektir. Başarılı olmak için, iş etiğinize ve akışınızla uyumlu olmayan müvekkilleri eleyebilmeniz gerekmektedir. Peki ilk görüşmede hangi sorularla müvekkil adaylarını eleyebilirsiniz?

a-Avukatlarla olan deneyimini sorun

Bir kişi geçmişte avukatlarla kötü deneyimler yaşadıysa, sorunlu olacağının bir göstergesi olabilir. Bunu duyarsanız, sorular sormaya başlayın ve hikâyenin sadece bir tarafını dinlediğinizi unutmayın .

Ancak bu sohbetler sayesinde, müvekkil adayınızın bir avukattan tam olarak ne istediğini duyacaksınız. Örneğin, diğer avukat yeterince iletişim kurmuyordu ya da çok pasif ya da çok agresifti. Bu hikayeleri dikkatlice dinleyin, sorular sorun ve müvekkilinizin hizmet seviyenizden memnun olup olmayacağını belirleyin.

b-Genel Uyum Değerlendirmesi

Bir insan olarak, herkesle anlaşabilmek mümkün değil. Eğer müvekkil adayınızla sohbet kolayca gerçekleşiyorsa sizinle uyumlu bir müvekkil olması daha olasıdır. Tabi güzel bir sohbet enerjisi her şeyin harika olacağı anlamına gelmez sadece iyi bir başlangıç olacağının göstergesidir.

c-Çalışma Tarzınızda Açık Olun

Müvekkil adayınıza çalışma tarzınız hakkında bilgi vermek ilerleyen zamanlarda karşılaşacağınız olası bir problemin önüne geçmek demektir. Ayrıca müvekkil adayı da bu noktada sizi daha iyi tanımış olacaktır.

3 – Sonuca Odaklanın

Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları - 3
Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları – 3

Müvekkilinizle görüşürken siz sohbeti mümkün olduğunca istediğiniz sonuca götürecek iş akışına yönlendirin. Çünkü muhtemelen zor müvekkiliniz konuyu başka sorularla farklı bir boyuta taşıyacak ya da çok başka bir sohbetle konudan uzaklaştıracaktır.

4 – Soğukkanlı Olun

Zorlu Müvekkillerle Başa Çıkmanın İpuçları - 4
Soğukkanlı Olun – 4

Bu sadece zor müvekkillerle baş etmeye çalışan avukatlar için değil, hayatın her alanında zor insanlarla karşılaştığımızda kullanmamız gereken evrensel bir özelliğimizdir.

Bu tip kişilere öfke duyduğumuzda sadece kendimizi yıpratmış olmaz emek verdiğimiz işimizin de bozulmasına neden oluruz. Tam tersi yöne hamle yaparak müvekkilimizden referans bile alabileceğimizi unutmamalıyız. Müvekkil referanslarının önemi başlıklı içeriği daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Bir Tao öğretisi derki;

Sert ve ayrımcı olmak ölümün, nazik ve verimli olmak ise yaşamın öğretisidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir