ABD Tarihinin Dava Değeri En Yüksek 5 Davası - 3

ABD Tarihinde Dava Değeri En Yüksek 5 Dosya

Amerika Birleşik Devletleri’nde yargılanmak bazen pahalı bir sürece tabi olmayı gerektirebilir. Dava ne kadar uzun sürerse, fatura da o kadar kabarık olacaktır.Duruşmaların süresi, yasal karmaşıklık ve her iki tarafın da mali riskleri, masrafları aşırı derecede artırabilmektedir. Hollywood filmlerinde heyecanla izlediğimiz o dava sahneleri birçok zaman bu davalardan uyarlanmıştır. Bu yazımızda Amerika tarihindeki en pahalı davaları listeleyeceğiz.

iŞTE ABD Tarihinin Dava Değeri En Yüksek 5 Dosya

1- McMartin Okul Öncesi Yargılama: 15 milyon dolar

McMartin Okul Öncesi Yargılama

McMartin Okul Öncesi Yargılama

Ticari konular maliyetli mahkeme davalarının büyük bir bölümünü oluştursalar da astronomik maliyetleri arttıran tek dava türü değillerdir. Örneğin McMartin davası 1980’lerde anaokulunda gerçekleştiği iddia edilen bir cinsel istismar davasıydı. McMartin ailesinin üyeleri, Manhattan Beach, California’da bir anaokulu çalıştırdılar. Çocukların bakımları sırasında sayısız cinsel taciz eylemi ile suçlandılar. Uygunsuz görüşme teknikleri, terapistin çocukları yanlış iddialara girmeye zorlaması, uçan cadılar ve yeraltı tünellerini içeren bazı tuhaf iddiaları içeren uzun ve kapsamlı bir davaydı. Sonuçlanması 6 yıl sürdü. 1990 yılında, altı yıl süren ceza yargılamasından sonra, jüri sanıkları beraat ettirdi. Ancak, jüri üyeleri 13 diğer suçlama için bir karar veremedi. İlerleyen günlerinde Ray Buckey sekiz defa yargılandı. İki yargılama tahmini olarak 15 milyon dolara mal oldu. McMartin Okul Öncesi davası, Amerikan tarihindeki en uzun ve en pahalı davalardan biridir.

2- Dava Değeri En Yüksek 5 Dosya – Wildenstein Boşanma Davası: 2,5 milyar dolar

ABD-Tarihinin-Dava-Değeri-En-Yüksek-5-Davası-2.jpg
ABD-Tarihinin-Dava-Değeri-En-Yüksek-5-Dosyası-2.jpg

1999’da sanat eseri koleksiyoncusu ve iş adamı Alec Wildenstein ve Jocelyn Wildenstein boşandı.20 yıllık evliliklerinin bitme sebebi belki de Wildenstein’ın bitmek tükenmek bitmeyen estetik ameliyat tutkusuydu. 2 yıl süren boşanma davasının ardından Wildenstein tarihi bir kazanç elde etti. Boşanma davasında, Jocelyn, 13 yıl boyunca ödenecek 100 milyon dolarlık yıllık kazancına ek olarak bu aile servetinin 2,5 milyar dolarlık hakkını da elde etti.Fakat hakim bu kazancın estetik ameliyatlara harcanmayacağına hükmetti.

3- Akıllı Telefon Patent Savaşları – Apple vs. Samsung: 40 milyar dolar

Apple vs. Samsung Dava Dosyası

Apple vs. Samsung Dava Dosyası

Uluslararası patent yasası karmaşıktır ve patent anlaşmazlıkları son derece maliyetli olabilir. Her şey 2011’de Apple’ın Samsung’a karşı patent ihlali davası açmaya karar vermesiyle başladı. Bu, Samsung’un Apple tarafından sunulacağı bir dizi davadan yalnızca bir tanesiydi.2012 yılında Apple davayı kazandı ve Samsung’a ihlali için 1 milyar dolarlık zarar vermeyi başardı. Apple tarafından açılan diğer patent ihlali davaları hala devam etmektedir.

4- BP Petrol Sızıntısı: 42 milyar $

ABD Tarihinin Dava Değeri En Yüksek 5 Davası - 4
ABD Tarihinin Dava Değeri En Yüksek 5 Davası – 4

2010 yılı Deepwater Horizon petrol sızıntısı, petrol endüstrisi tarihindeki en büyük tesadüfi deniz yağı sızıntısıydı. ABD Hükümeti, Meksika Körfezi’ne toplam 4,9 milyon varil deşarjın serbest bırakıldığını ve bunun vahşi okyanus yaşamı için felaketle sonuçlandığını belirtmişti. Petrol sızıntısı, körfezi siyaha çevirirken bölgedeki deniz yaşamı için korkunç kaosa ve muazzam derecede deniz yaşamı kaybına neden oldu. Ayrıca, patlama sırasında 11 kişi kayboldu ve hiçbir zaman bulunamadı. BP, 2013 yılında, 11 kişiyi öldürme, 2 hakaret cezası ve Kongre’ye yalan söyleme suçundan suçlu bulundu. Daha sonra, 2014 yılında bir ABD bölge mahkemesi hâkimi, BP’nin büyük ölçüde ihmal ve dikkatsiz davranışlardan kaynaklanan dökülmelerden öncelikli olarak sorumlu olduğuna karar verdi. BP, 18.7 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Bu dava alınmış en büyük çevresel ceza olarak tarihe geçmiştir.

5- Tütün Master Uzlaşma Anlaşması (MSA): 206 milyar dolar

Tobacco Master Settlement Agreement
Tobacco Master Settlement Agreement

Tütün Master Uzlaşma Anlaşması başlangıçta en büyük dört tütün şirketi (Philip Morris Inc., RJ Reynolds, Brown & Williamson ve Lorillard) ile 46 eyaletten olmak üzere 5 bölge genel avukatı arasında gerçekleşti. Tütün şirketleri pazarlama ve lobicilik çabalarını azaltmayı ve yerleşik devletlere süreklilik içinde yıllık ödemeler yapmayı kabul etti. Ödemeler, devletlere tütünle ilgili hastalıkları olan kişilerin bakımının tıbbi maliyetlerini telafi etmek amacıyla yapılacaktı. Para ayrıca sigara karşıtı savunma grubu American Legacy Foundation ‘ın da finanse edilmesini sağlayacak şekilde karar alındı. Katılımcı firmalar, asgari olarak, anlaşmanın ilk 25 yılında 206 milyar dolarlık inanılmaz tutarı ödemeyi kabul etti.

ABD Tarihinin Dava Değeri En Yüksek 5 Davası dışında 2018 yılının en büyük ticari anlaşmazlıkları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir