#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme - 4

#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme

COVID-19 sebebiyle birçok firma, çalışanlarına evden çalışma fırsatı sunuyor. Herkes için evden çalışmak kolay değil ve alışma sürecine adapte olmak için biraz zamana ihtiyaç var. MicroDestek ekibi olarak aşağıda sizin için hazırladığımız evden çalışırken işinize yarayabilecek birkaç ipucunu bulabilirsiniz.

İster kendi seçiminiz olsun ister bir gereklilikten doğsun, evden çalışmanın çeşitli avantajları var. Evden çalışmak, motivasyon sağlayıcı ipuçları sayesinde size çok iyi geleceği bir gerçek. Örneğin, işten eve evden işe ulaşmak için zamanınızı boşa harcamazsınız. Öte yandan, kendinizi motive etmeniz ve bir ofis ortamındaki kadar verimli olmanız tamamen size kalmış.

Bu blog yazımızda, evden çalışırken görevlerinizi yerine getirebilmek, iş birliği içinde çalışabilmek ve verimliliğinizi daim kılmak için dört önemli ve yararlı ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Kendi çalışma alanınızı oluşturun ve beyninize çalıştığınız yerde verimli olduğunuz mesajını verin.

1. İpucu: Zihninizi tetikleyecek iş fikirleri oluşturun

#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme - 1
#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme – 1

İş yerinizde çalıştığınız vakitlerde, her gün yaptığınız hazırlanma ve işe gitme gibi şeyler zihninizin o iş gününe hazırlanmasına yardımcı olur. Evden çalışırken zihninizi aynı şekilde işe hazırlamak için, nefes egzersizi yapmak, gökyüzünü izlemek veya kahvaltı hazırlamak gibi güne başlangıcı tetikleyecek hareketlerinizi belirleyebilirsiniz.

Kolay bir başlangıç için kendi çalışma ortamınızı yaratmak da önemli olabilir. Her yerde çalışıp verimli olabiliyorsanız sorun yok.  Daha fazla düzene ihtiyacınız varsa, ayrı bir oda ya da masa ile bir çalışma alanı ayırmak, beyninize dikkatiniz dağılmadan verimli olarak çalıştığınız yerde olduğunuz sinyalini gönderebilir.

Etrafınızda dikkatinizi dağıtıcı şeyler evden çalışmanıza engel olacak zorluklardan biri. Zihninizi doğru frekansta tutmak için çalışma süreniz içinde kafanızı karıştıracak işlerden uzak durun. Örneğin, işle ilgili bir sunumu hazırlarken çamaşırları yıkama işini aradan çıkarmak yerine bunun için farklı bir vakit belirleyin.

2. İpucu: Yapılacaklar listenizi oluşturarak motivasyonunuzu koruyun

#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme - 2
#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme – 2

Evden çalışırken düzeninizi sağlamak ve verimliliğinizi korumak için en basitinden bir yapılacaklar listesi çok işinize yarayabilir. Listenizi oluştururken ufak hedefler ile büyük hedefinize ulaşacak şekilde kendi programınızı yapın. Daha küçük olan hedefleri tamamlayarak listeden silmek, ilerleme kaydettiğinizi hissettirir ve günün geneline olumlu bir katkı sağlar. Tek bir büyük görev ile uğraşmak yerine küçük işleri hallederek hedefe ulaşmak daha kolay ve eğlencelidir.

Listenizi aklınızda tutmak yerine not alın. Böylece, neler yapmanız gerektiği için zihninizde fazladan yer ayırmanız gerekmez ve listenizdeki görevlerin üzerini çizmek moralinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur.

3. İpucu: Her şey için bir programınız olsun

#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme - 3
#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme – 3

Normal ofis ortamında olduğu gibi, evden çalışmak içinde hazırlayacağınız bir program size vakit kazandırır. Evden çalışırken yapmanız gerekenler için kendinizi kendinizin kontrol etmesi gerektiğini unutmayın. Gün boyu ara vermeden çalışmaya çalışmak kısa süre içinde size rahatsızlık veremeye başlayacaktır. Kendinizi ruhsal, fiziksel ve duygusal olarak yenilemek için molalar vermeniz gerekiyor. En önemlisi iş ile ilgili olmayan aktivitelerinize de programlanmanız şart.

Programınızı oluştururken yaşamınız boyunca yapmanız gereken diğer şeyleri de hesaba katın ve bunlarla da ilgilenmeniz gerektiğini kendinize anlatmaya çalışın. Çocuğunuz varsa, ona vakit ayırmanın ne anlama geldiğini öğrenmek için biraz çaba gösterin ve bunu programınızın en başına yazın. Spor yapıyorsanız veya gönüllü etkinlikleriniz varsa, çalışmanızı bu etkinliklerin öncesinde veya sonrasında bitecek şekilde programlayın.

Programınızı oluşturduğunuzda, birlikte çalıştığınız kişilerinde bunu görüntülemesini sağlayın. Böylece, görüşmek için ne zaman uygun olduğunuzu, çalışma zamanlarınızı ve kişisel zamanlarınızın farkında olurlar. Ayrıca, arkadaşlarınızın ve ailenizin de programınızın farkında olmaları ve buna saygı göstermeleri çok önemli. Evden çalışmanın her zaman serbest olduğunuz anlamına gelmediğini gösterecek sınırları ve beklentileri belirleyin.

4. İpucu: Ortak bir çalışma zamanı belirleyin

#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme - 4
#Evden Çalışma Döneminde Motivasyon Yükseltme – 4

Evden çalışmak tek kişi olarak yapılacak bir şey gibi görünebilir fakat genellikle ekibinizle iletişim kurmak, görev planı oluşturmak, kararlar almak veya durum kritiği yapmak gibi başkalarıyla etkileşim kurmanız gerekir. Bu sebeple, huzurlu ve konforlu bir şekilde uzaktan çalışmada iş birliği için yöntemler belirlemeniz de çok önemli.

Yüz yüze görüşmek işinizi kolaylaştırır. Bu yüzden görüntülü konferans görüşmeyi tercih edin.

Resmi bir karar almak ya da önemli bir konuyu iletmek için e-posta çok hızlı olabilir ama insanlara gelen kutuları yerine video konferans görüşmesiyle ulaşmak hem hızlı hem de etkili bir yol olacaktır. Kısa bir soru sormak veya ekibinize bir haberi hızlıca vermek gerekiyorsa e-posta yerine görüntülü sohbet uygulamalarını tercih edin.

Beyin fırtınası veya derin tartışmalar yapmak genellikle resmi bir toplantı ortamı gerektirir. Yüz yüze konuşmak iş birliğine katkıda bulunabilir bu durumda görüntülü görüşme toplantıları yapmak çok işinize yarayacaktır. Görüntülü olarak iletişim kurmak ekibinizle düzenli irtibatta kalmanızda etkili bir seçenek. Bu şekilde takım arkadaşlarınızın neler yaptığından haberdar olmanıza ve aynı çalışma alanında bulunmamaktan dolayı oluşabilecek uyuşmazlıkların önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca Avukatlar İçin Evde Sağlıklı Çalışma İpuçları da inceleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir