Pandemi Döneminde Zamanı Sanata Dönüştürme Yolları - 1

Pandemi Döneminde Zamanı Sanata Dönüştürme Yolları

Covid-19 nedeniyle evde zaman geçirdiğimiz bu dönemde, hepimiz stres ile başa çıkmanın yollarını arıyor, belki de bulamıyoruz. Bu hafta sizler için şifa dolu bir o kadar da keyifli bir blog yazısı hazırladık. Sizlere yaratıcılığınızı geliştirirken keyif alacağınız ve stresten uzaklaşacağınız bir terapi yönteminden bahsedeceğiz. Haydi başlayalım!

SANAT TERAPİSİ

Pandemi Döneminde Zamanı Sanata Dönüştürme Yolları - 3
Pandemi Döneminde Zamanı Sanata Dönüştürme Yolları – 3

Sanat terapisi tanımı; Bir insanın fiziksel, zihinsel ve duygusal refahını iyileştirmek için sanat dallarıyla ilgilenerek, yaratıcı sürecini geliştiren bir ifade terapisidir. Sanat terapisi, sanat ortamının ifade ve iletişim biçimi olarak kullanan bir psikoterapi biçimidir. Bu bağlamda sanat, teşhis aracı olarak değil, kafa karıştırıcı ve üzücü olan duygusal sorunları ele almak için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Kişinin kendisini sanatsal olarak ifade etmesine yönelik süreçten bahsedersek; sorunları çözme, davranış ve duygularını geliştirip yönetmeye, stresini azaltmaya, yaratıcılık, benlik saygısı ve farkındalığını artırmalarına yardımcı olmaktadır.

Sanat terapisi ile sözlü iletişim biçimleri arasında uygulanan terapi farklıdır. Sanat terapisinde kişi, sanatla tanıştırılır ve duygularını ürettiği eserleri ile ifade etmeyi öğrenir. Duyguların her zaman ön planda tutulması önem taşır. Böylece bireyin iç dünyasına yolculuk etmesi kolaylaşır, sanat aracılığı ile kendini dışa vurabilir. Sözlü iletişim biçimi ise, günlük hayatta daima kurduğumuz iletişimdir. İnsanların duygu ve düşüncelerini sözlü yollarla başkalarına aktarması olarak değerlendirilir. Çoğu zaman, insanlar kendilerini bu sınırlı aralık içinde ifade edemezler. Örneğin, depresyon ve anksiyete ile mücadele eden kişilerle sözlü iletişim kurmak oldukça güçtür. Bu gibi durumlarda sanat terapisi, uygulanması çok daha kolay bir seçenek olarak düşünülebilir. Burada araç olarak kullanılan sanat, zihnin farklı bölgelerini harekete geçirerek yaratıcılığı tetikler, duyguları ifade etme yeteneği geliştirilir. Nihayetinde ise, kişinin kendisini iyi hissetmesine sebep olan hormonların salınımını teşvik eder.

Pandemi Döneminde Zamanı Sanata Dönüştürme Yolları - 2
Pandemi Döneminde Zamanı Sanata Dönüştürme Yolları – 2

Sanat türlerine resim, çizim, boyama, fotoğraf, heykel, şarkı söyleme, enstrüman çalma, drama, şiir yazma, tiyatro, dans ve çeşitli görsel sanatlara örnekler verebiliriz. Böylelikle duygularınızı ifade etme biçiminiz gelişeceğinden, hayata karşı farklı bakış açıları kazanır ve kendinizi daha iyi tanımanız mümkün olur. Profesyonel sanat terapistleriyle kolaylaştırılan sanat terapisi; din, dil, ırk, cinsiyet, yaş, kültür vb. farklılıklar gözetmeksizin herkese açıktır. Sanat terapistleri hem terapi hem de sanat eğitimi alan kişilerden oluşur. Dünya genelinde hastanelerde ve psikiyatri kliniklerinde, rehabilitasyon merkezleri ve akademik kurumlarda herkese uygundur.     Yaradılışımız gereği her insan şahsına münhasır özellikler taşır. Dış görünüşte olduğu gibi zihin sağlığı ile ilgili yaşanan sorunlarda kişiye özgüdür. Pandemi nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu süreci sanat terapileriyle değerlendirebileceğiniz sağlıklı günler dileriz.

Sanat terapisi dışında #Evdekal Günlerinde Hukuk Konulu Eğitimleri incelemek için tıklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir