Avukatlar İçin Evde Sağlıklı Çalışma İpuçları - 1

Avukatlar İçin Evde Sağlıklı Çalışma İpuçları

Covid-19 virüsü hayatımıza girdikten sonra çoğumuz çalışma alanlarımızı evlere taşıdık.

Bunu yaparken de oldukça hazırlıksızdık. Belki sosyal medyada gördüğümüz o romantik ve sofistike evden çalışma ortamlarını yaşayacağımızı düşündük.

Ama gerçek dünyada evden çalışıyorsak belli başlı kuralları yerine getirmeliyiz.

Bu yazımızda evden çalışan avukatlarımızın daha sağlıklı ve verimli olabilmesi için bazı ipuçları listeledik.

1 – Takvim Belirlemek

Avukatlar İçin Evde Sağlıklı Çalışma İpuçları - 2
Avukatlar İçin Evde Sağlıklı Çalışma İpuçları – 2

Bir hukuk bürosu sahibi olabilirsiniz ve bu durum da sizden rapor isteyecek kimse olmayabilir. Ancak sorumlu olduğunuz işleri yerine getirmeniz için bir plan-program şart. Bu noktada takviminize belirli ögeler eklemek, iş bitiş tarihlerini eklemek veya kontrol edebileceğiniz listeler oluşturmak eski moda gibi görünse de sorumluluklarınızı yerine getirmek için dinamik bir yapı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

2 – Hareket Etmek

İster evde ister ofiste saatlerce oturarak çalışmak ileride birçok hastalığın yolunu açmakta. Bu nedenle çalışma rutini oluşturduğunuz gibi hareket rutini de oluşturmalısınız. Bu başta size zor görünebilir ama;

  • Günün belirli zamanları için alarmınızı kurun. Örneğin her saat başı masanın çevresinde 10 dakikalık bir yürüyüş uzun vade de size büyük artı sağlayacaktır.
  • Çalışırken belli bir süre ayakta durun. Çalışma alanınızı bazen değiştirerek kısa bir zaman diliminde ayakta çalışabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı yüksek mutfak tezgahına götürebilir kahvenizi hazırlarken çalışmaya devam edebilirsiniz.

3 – Bir Rutin Oluşturmak

Avukatlar İçin Evde Sağlıklı Çalışma İpuçları - 3
Avukatlar İçin Evde Sağlıklı Çalışma İpuçları – 3

Evden çalışmaya başladığınız ilk günden itibaren bir çalışma rutini geliştirmelisiniz. Bu sizi iş hayatınızda daha verimli ve mental anlamda da güçlü olmanızı sağlayacaktır.

Sabahları hep aynı saatte uyanarak egzersiz ve kahvaltınızı yapabilir ve günün bütününe odaklanmada güç kazanabilirsiniz.

İşin başına otururken pijama yerine günlük bir kıyafet giymeyi de rutine dahil etmelisiniz. Çünkü bu, ofiste işe başlarken ki hissiyatla benzer bir hissi duymanızı sağlayarak işe başlama adaptasyonunu artıracaktır.

Öğle arası vermeyi ve yemek yemeyi de atlamamanız gerekmektedir. Bu zaman diliminde iş telefonunuzu ve bilgisayarınızı açmadan molanızı tamamlamanızı tavsiye ederim. İşinizi sonlandırma saatinizin de her gün aynı saatte olması iş disiplini anlamında önemlidir. Bilgisayarınızı kapatıp iş saati dışındaki aktivitelerinizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu rutin sizi iş konusunda zinde ve verimli kılacaktır.

4 – Dikkat Dağıtıcı Unsurları En Aza İndirmek

Bu maddeyi iki grupta toplayabiliriz. Birincisi işe başlama konsantrasyonu için bir koşul belirlemek. Örneğin mutfak tezgahını düzenleyeyim başlarım veya yastıklar simetrik olmadan işe başlayamıyorum gibi bir tutum sizi içinden zor çıkılır bir duruma sürükleyecektir. Daha önceki maddelerimizden rutin oluşturmayı uygularsanız bu koşulları göz ardı ederek işe başlayabilirsiniz.

İkincisi ise; çalışırken e-postanızı her 10 dakikada bir kontrol etmek veya cep telefonundan bildirim alıp almadığınızı merak ederek konsantrasyonun dağılması. Bunun içinde bir çözüm mevcut. Pomodoro Tekniği ile verimli çalışma prensibi geliştirerek dış uyarıcılara karşı etkileşiminizi en aza indirebilirsiniz.

Pomodoro , her 25 dakikada bir 5 dakika ara verilerek çalışılan bir tekniktir. Bu tekniğin bazı şartları vardır;

  • Çalışmaya başlamadan önce e-posta bildirimlerini kapatmalısınız.
  • Dış etken uyarıcılarını (sosyal medya kanallarını ve diğer sms bildirimlerini) kapatmalısınız.
  • Telefonunuzu sessiz moda alıp masadan uzakta bir yere bırakmalısınız.

4-25 dakika boyunca tek bir görev belirleyerek çalışmaya başlamalısınız. Francesco Crillo tarafından bulunan bu çalışma tekniği ile evden çalışma veriminizi iki katına çıkarabilirsiniz.

#Evde çalışma zamanı dışında çevrim içi eğitimler de alabilirsiniz. #Evdekal Günlerinde Hukuk Konulu Eğitimler yazısında çevrim içi hukuk eğitimlerini bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir