İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar - 1

İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar

Şarkılar, türküler bir milletin yaşanmışlıklarıdır. Sanatçılar daima içerisinde bulundukları toplumdan, şartlardan, yaşanmışlıklardan ve yaşanılanlardan etkilenerek sanat yaparlar. Bu kural beste yapanlar için de geçerlidir. Şarkı olsun, türkü olsun beste yapanlarda içerisinde bulundukları duygular ile birlikte yaşanmışlıklardan etkilenirler ve yaptıkları eserlerin sözlerine dökerler.

Nerden aklımıza geldi kim bilir biz de bu etkiden yola çıkarak içerisinde “Hakim” geçen Türkçe şarkı ve Türküler üzerine bir araştırma yaptık ve beş esere ulaştık. Her ne kadar “Hakim” diye araştırsak da karşımıza sanki hep hakimler “bay” mış gibi hep “Hakim Bey” geçen eserler çıktı. Bir eser hariç. Ve şimdi bu eserleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Zülfü LİVANELİ – Hakim Bey

İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar - 1
İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar – 1

İçerisinde “Hakim” geçen şarkıların belki de en çok bilineni, ilk defa Zülfü LİVANELİ tarafından, 1996 yılında “Yangın Yeri” isimli albümünde söylediği “Hakim Bey” isimli eserdir. Söz ve müziği Sezen AKSU’ ya ait olan eser 2012 yılında Mehmet ERDEM tarafından uyarlanarak yeniden piyasaya sürülmüştür. ROCK altyapısı ile çok beğenilen eser, “Sussan olmuyor, susmasan olmaz. Dil dursa hakim bey, tende can durmaz.” sözleri ile dillerde pelesenk olmuştur.

“Hakim Bey” isimli şarkıyı, Mehmet ERDEM’den dinlemek için tıklayınız.

Muğla Türküsü – “Bodrum Hakimi”

Araştırmalarımız sonunda ulaştığımız, içerisinde “Hakim” geçip de, “Bey” olarak geçmeyen tek eserdir. Hakim olarak Muğla’nın Bodrum ilçesine atanan Mefharet hanımın hikayesidir. Görevli olarak gittiği Bodrum’ da intihar ederek hayatına son vermiştir. Bu intiharın nedeni olarak sevdiği genci yargılamak zorunda kaldığı ve yargılarken de ölüm cezası vermesi gerektiğinden o cezayı veremeyeceği için intihar ettiği yönündedir. Yörede çok sevilen hakime Mefaret Hanım’ın ardından yakılan bir türküdür. Muğla yöresine ait Milaslı Bestekar Nazmi Yükselen’e ait olan bu eser, sanatçı Tolga ÇANDAR tarafından seslendirildiği hali ile bilinmektedir.

Tolga ÇANDAR’dan “Bodrum Hakimi” isimli Türküyü dinlemek için tıklayınız.

Edip AKBAYRAM – “Hakim Bey”

İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar - 2
İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar – 2

“Hakim Bey” isimli şarkı, Edip AKBAYRAM’ın 1993 yılında “Bir Şarkın Olsun Dudaklarında” isimli albümünün açılış eseridir. Tıpkı bir önceki şarkıda olduğu gibi bu eserinde söz ve müziği Sezen AKSU’ ya aittir.  Günümüzde pek yayınlanmayan bu eseri sizlere hatırlatabilmek için “Ah hakim bey, vah hakim bey; ben masumum gör hakim bey” sözleri yardımcı olacaktır.

Edip AKBAYRAM’ın “Hakim Bey isimli şarkısını dinlemek için tıklayınız.

Enbe Orkestrası & Feride Hilal AKIN – “Bilir mi?”

Diğer eserlerden farklı olarak popüler kültüre ait olan eser,  2019 yılında Enbe Orkestrası ve Feride Hilal AKIN ortak çalışması ile tekli olarak yayınlanmıştır. Düzenlemesini Febyo TAŞEL’ in yaptığı esern söz ve müziği Tan TAŞÇI’ya aittir. Eserde ayrılık acısı çeken bir sevgilinin “Hakim Bey’e” yaşamış olduğu acının etkisi ile sorduğu sorular bulunmaktadır.

Enbe Orkestrası & Feride Hilal AKIN’dan “Bilir mi?” isimli şarkıyı dinlemek için tıklayınız.

Uğur ARSLAN – Karagümrük Yanıyor

İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar - 3
İçerisinde Hakim Geçen Şarkılar – 3

70’ler de yaşandığı düşünülen bir kız kaçırma hikayesidir aslında. Sevdiği kızı defalarca istetmesine rağmen evlenmelerine izin vermemeleri nedeni ile kızı rızası ile kaçıran ve ardından yakalanarak Hakim karşısına çıkartılan Ramazan isimli delikanlının traji-komik hikayesidir.  Uğur ARSLAN’ ın “Biz Barışmayız Artık” adlı albümünde yer alan eser şiir anlatımı ile geçerken, şarkının nakaratı ise eğlenceli yapısı ile ilk kez yayınlandığı yıldan günümüze aklımızda kalmıştır.

Uğur ARSLAN – “Karagümrük Yanıyor” isimli şarkıyı dinlemek için tıklayınız.

Avukatların Mutlaka İzlemesi Gereken Dizileri de inceleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir