Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları

Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları

21.yüzyıl her konuda olduğu gibi teknolojik gelişmeler doğrultusunda kemikleşmiş alışkanlıklarımızı bertaraf etmiş durumda.

1990 yıllarına kadar kütüphanelerimizin baş tacı olan “Meydan Larousse” neredeyse her evde bulunuyordu. Bilgi ihtiyacımızı bu ansiklopedilerden giderir, ödevlerimizi ve araştırmalarımızı kitap ve ansiklopedilerden faydalanarak tamamlardık. Sonrasın da hayatımıza giren internet ile bilgiyi alma hızımız inanılmaz bir boyuta gelince baş tacı ansiklopediler unutulan nesneler kervanına katılmış oldu.

İnternetle beraber bilgiyi alış şeklimizde radikal değişikler yaşandı. Bilgiyi okumak yerine görerek ve duyarak almaya başladık. YouTube gibi milyonlarca videoyu içinde barındıran bir portal ile neredeyse her konuda hızlı bir şekilde bilgi alabiliyoruz.

Bu yazımızda da Hukuk Fakültesinde okuyan genç avukat adayları için faydalanacakları YouTube kanallarından derleme yaptık.

İşte Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları

1 – Canbolat Hukuk Kanalı

Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları - Canbolat Hukuk Kanalı
Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları – Canbolat Hukuk Kanalı

3 yıl önce kurulan Canbolat Hukuk Kanalı “Kanalımız da Hakim, Savcı ve Hukuk öğrencileri ve vatandaşlarımız için herkesin anlayacağı bir dilde hukukumuzu anlatacağız.  (Hakim, Savcı, Hukuk öğrencileri derken büyük harf ile başlıyorken diğerlerine de büyük harfle başlamalısın) Gayret bizden Takdir sizden” diyerek yayın amacını açıklamıştır. Avukat Eyüp Sabri Canbolat ve Avukat Bedrettin Canbolat tarafından hazırlanan videolarla zengin hukuki içerikler sunmaktadırlar.

2 – Hukuk Öğretir

Murat Aksel ile Hukuk öğrencilerinin zorlandıkları konuları çok farklı bir şekilde öğreneceği bir kanal olan Hukuk Öğretir 2 yıl önce ilk videosuyla yayına başlamış oldu.

Açıklamasında” Gemileri yaktım, tek problemim Hukuk dersleri diyorsan bu iş olmuş bil, doğru yerdesin.

Bu kanalda salt bir hukuk anlatımı değil; işin özünü görecek, mantığını kavrayacak ve bunları hikayeleşmiş bir anlatımla dinleyeceksin.

Murat Aksel hocamız ile Hukuk öğrenme sürecin başlasın artık.” demektedir. Hayli iddialı olan hukuk kanalının geniş kitlelere ulaşacağından eminiz.

3 – Hukuk Akademi

Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları - Hukuk Akademi
Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları – Hukuk Akademi

Hukuk Akademi Kanalı hedef kitlesini özellikle Hukuk Fakültesi öğrencileri olduğunu söyleyebiliriz. 2018 yılında hayata geçen bu kanal; “Kanalımız, hukuk öğrenmek isteyenlere hitap eden bir eğitim kanalıdır. Hedef kitlesi başta hukuk fakültesi ve adalet yüksek okulu öğrencileri olmak üzere, hukuk dersleri okutulan tüm fakülte ve yüksek okul öğrencileridir. Diğer taraftan, “Hakim ve Savcı Adaylığı” ve “İcra Müdürlüğü” sınavlarına hazırlananlara da faydalı olacak bir içerik hazırlanmıştır.” diyerek hedef kitlesinin altını çizmiştir.

Örnek olaylarla pratik çalışma vidolarıyla kemikleşmiş bir abone sayısına ulaşmıştır. Kanala ulaşmak için tıklayınız.

4 – Herkese Hukuk

İçerikleri Reşit Onuk tarafından hazırlanmakta olan bu kanal yayın amacını” En çok sorulan tüm hukuki süreçlere değinerek aklınızdaki tüm soruların cevaplarını açıklamak”. Olarak belirtmiştir.

Hedeflerine anlaşılması zor hukuki terimlerin herkesin anlamasını sağlamak ve hukuki okuryazarlığı arttırmayı da eklemişlerdir.

Hafta içi her gün saat 21:00 yeni bir içerik ve videoyla bu platformda yayın hayatlarına devam etmektedirler.

5 – Hukuk ve Kariyer

Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları - Hukuk ve Kariyer
Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları – Hukuk ve Kariyer

Türkiye’nin ilk hukuk kanalı olarak kendini tanımlayan Hukuk ve Kariyer 2016 yılında Youtube’da ilk videosunu yayınlamıştır.

Kuruluş amaçlarını Hukuk eğitiminin önemi ve Hukuk öğrencilerinin kendisini geliştirmesine yönelik çalışmalar olarak tanımlamışlardır. Youtube haricinde diğer sosyal medya platformlarında da faaliyetlerine devam etmektedirler.

Hukuk Öğrencilerine Yardımcı Olabilecek Youtube Kanalları hukuk konulu çevrimiçi eğitimleri incelemek için #Evdekal Günlerinde Hukuk Konulu Eğitimler yazısını inceleyebilirsiniz.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir