F Tipi Ceza İnfaz Kurumları

F Tipi Ceza İnfaz Kurumları

Ülkemizdeki ceza infaz kurumlarının tipleri ve özellikleri hakkında özet bilgiler paylaşmıştık. Söz konusu tipler halk arasında çok bilinmez. Ancak hemen herkesin bir kere duyduğu, hakkında az çok bilgi sahibi olduğu bir hapishane tipi var. İşte bu yazımızda da halk arasında popüler olan, F tipi ceza infaz kurumları hakkında derlediğimiz bilgileri paylaşacağız.

Yapımı ve Gelişimi

2000’lı yıllarda Türkiye’de terör ve suç örgüte mensup mahkûm sayısı artmaktaydı. Diğer tutuklu ve hükümlülerle beraber mevcut yapılarda kalabalık, güvelik açıkları oluşmaya başlamıştı. Tutuklu ve hükümlülerin barınma ve sosyal ihtiyaçlarını iyileştirme, olumsuz etkileri azaltma adına yeni tip yapılara ihtiyaç duyuluyordu. Bu ve diğer nedenlerden dolayı F tipi hapishaneler yapılmıştır.

Bu hapishaneler Türkiye’de Birleşmiş Milletler’in Minimum Ceza İnfaz Kurumları kurallarıyla, Avrupa Konseyi’nin ceza infaz kurumu kuralları dikkate alınarak yapılan ilk hapishane örnekleridir. Dolayısıyla F tipi ceza infaz kurumları Avrupa standartlarında inşa edilmiştir. Ülkemizde 10 ilde toplam 14 F tipi cezaevi var.

Fiziki ve Sosyal İmkanlar

F tipi yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumu 50.000 m2 açık alan ve 30.000 m2’lik kapalı alan üzerine kurulmuştur. Bu ceza infaz kurumu 103 adet 3 kişilik, 61 adet tek kişilik odalara sahiptir. 368 kişi kapasitelidir. Tek kişilik odalar 10 m2, üç kişili odalar ise 25 m2’dir. Bu odalar için 50 m2’lik havalandırma var. Yönetim için bir, mahkûm ve tutuklular için dört blok var. Bununla birlikte, tüm birimleri sıcak su ile temin etmek ve ısıtmak için kazan dairesi, çamaşırhane, duşlar da mevcuttur. Ayrıca oda içerisinde ısıtıcı ve oturma grupları da var.

Hapishanede tutuklu ve hükümlülerin sağlık ihtiyaçları için tam donanımlı 25 kişilik revir ve sağlık ekipleri var. Kadın hükümlülerin çocukları için kreş, sosyal ve kültürel faaliyetler için salonlar da mevcut. Arıca mahkumların meslek eğitimi için atölye ve eğitim programları da vardır.

Hükümlü ve Tutuklu Özellikleri

F tipi ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuluların aldıkları cezalar aşağıdaki gibidir.

 1. Süresine bakılmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
 2. Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek veya bu örgütün faaliyeti çerçevesinde
  1. İnsanlığa karşı suçlardan
  1. Kasten öldürme suçlarından
  1. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan
  1. Devletin güvenliğine karşı suçlardan
  1. Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan hapis cezaları
 3. Diğer mahkumlar ile eylem ve tutumları nedeni ile özel gözetim ve denetim altında bulundurulma cezası

F Tipi Ceza İnfaz Kurumları

Türkiye’de Ceza İnfaz Kurumu Tipleri adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir