Hukuk Büroları ve Yapay Zeka Bilmecesi - 3

Hukuk Büroları ve Yapay Zeka Bilmecesi

Yapay zeka ile ilgili gelişmeler hukuk alanında da kendini göstermeye başladı. Bu güçlü teknolojiyi yakından takip ederek uygulama kararı alan hukuk firmaları daha verimli çalıştıklarının farkına vardı. Vakit kaybına sebep olan görevlere daha az vakit ayırarak verimliliklerini arttırdılar. Bir yandan bu gelişmeler yaşanırken birçok hukuk firması da bu teknolojiyi sessizce uzaktan izlemeyi tercih ediyor. Her iki durum göz önünde bulundurulduğunda, yapay zekanın hukuk sektöründe büyük bir potansiyele sahip olduğu bir gerçek.

Dünyanın ilk yapay zeka avukatı ROSS’un yaratıcısı Andrew Arruda, TED Konferansında yaptığı konuşmasında; hukuk firmalarının bu teknolojiyi daha verimli kullanabilmeleri için nelere dikkat etmeleri gerektiğine yer verdi. Yapay zekanın hukuk firmaları tarafından nasıl kullanılacağından önce önemi ve faydalarının belirlenmesi gerektiğine değindi. Andrew Arruda’ya göre yapay zeka, insanın düşünme yetisinin belirli süreçlerini simüle eder ve bilgisayarların temel görevlerini tamamlamasını sağlar. Yapay zekanın algoritmalara uyarlanmasıyla bilgisayarlar verileri yorumlama, kalıpları tanıma ve görevleri sonuca ulaştırma kabiliyeti kazanır.

Yapay zeka hukuk alanına uygulandığında vakit kaybına yol açan işlerde hızlı çözümler sunarken daha fazla zaman ayırılması gereken konuların belirlenmesinde de birçok avantaj sağlıyor. Yapay zekanın yakın zamanda hukuk alanında hakim olacağı görevlerin başında hukuki araştırma ve durum tespiti geliyor.

Hukuki araştırma ve durum tespiti kolaylığı

Hukuk Büroları ve Yapay Zeka Bilmecesi - 2
Hukuk Büroları ve Yapay Zeka Bilmecesi – 2

Hukuk alanında geliştirilen yapay zeka ile avukatların müşterileri için daha iyi sonuçlar elde etmeleri mümkün oluyor. Saniyede bir milyondan fazla yasa okuyabilen ve avukatların tam olarak ihtiyacı olan bilgiye ulaşmasını kolaylaştıran bu teknolojinin daha iyi avukatların yetişmesine de yardımcı olacağı fikrinde birleşiliyor. Saniyeler içerisinde hukuki düzeyde araştırma yapan bir robot sayesinde avukat, zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlar. Bu durum her iki taraf içinde binlerce liralık tasarruf sağlar ve araştırma maliyetlerini tam olarak ortadan kaldırabilir. Ayrıca avukatlar yapay zekayı dava sürecinde keşif aşamasında da kullanabilirler. Yapay zekanın doğruları hızlı bir şekilde bulma yeteneği tahkim ve dava takibini de kolaylaştırır.

Belgeleri ve sözleşmeleri bir çırpıda gözden geçirin

Forbes Dergisinde yer alan bir makalede, yapay zekanın belgeleri inceleyerek duruma göre sınıflandırma yapabildiğini ortaya koydu. İstenen belge türü belirtildiğinde, makine öğrenme algoritmaları en alakalı belgeleri bulmak için büyük kolaylık sağlıyor. Bu durum avukatların yükünü oldukça azaltacak gibi duruyor. Ayrıca diğer uygulamalar için klasik kararları vurgulayarak sözleşmeleri gözden geçirmek daha hızlı olabilir. Bu makalede yapay zekanın, genellikle problemleri insanın göz ardı ettiğinden daha az hata ile daha hızlı çözüme ulaştırdığının üzerinde durulmuş. Yapay zekanın diğer avantajları arasında sözleşme hazırlamada tutarlılık ve sözleşme tarihleri için avukatları uyarıcı özellikleri yer alıyor.

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler için tıklayınız.

Hukuki sonuçları önceden tahmin edin

Hukuk Büroları ve Yapay Zeka Bilmecesi - 1
Hukuk Büroları ve Yapay Zeka Bilmecesi – 1

Yapay zekanın hukuk alanında yıllarca süren yasal verileri depolayarak, avukatların ilgili davaları kazanma şanslarını analiz etmesi en önemli özelliği olarak kabul edilebilir. Bu özelliğin geliştirilmesiyle birlikte yapay zeka avukatlara benzer davalar hakkında bilgi verebilir düzeye gelecek. Böylelikle avukatlar müşteri sorularına büyük oranda doğru yanıtlar verebilecekler.

Anlaşılacağı gibi yapay zeka, avukatlara analizler, müzakereler, mahkeme ziyaretleri ve danışmanlık konularında zamandan tasarruf sağlayacak. Uzmanlar avukatların yakın gelecekte yapay zekadan büyük ölçekte faydalanacağından eminler. Bu sürecin hız kazanmasında ki kilit noktanın hukuk firmalarının işe alma yaklaşımlarındaki teknolojinin rolünü anlamaya ve geliştirmeye başlamak olduğunun altını çiziyorlar. 

Hukuk sektöründe yapay zekayı bir gecede benimsemek şimdilik zor gözükse de büyüme anlayışını nesneleştirerek, ilerici düşünme kültürünü teşvik etmek en iyi seçenek gibi duruyor. Yapay zekanın hukuk firmanıza nasıl fayda sağlayabileceği hakkında bilgi edinme işi ilk önceliğiniz olması gerekiyor. Bu şekilde sadece en son teknolojiyi denemek ve işe yarayan uygulamaları sürece dahil etmek, anlamlı bir geleceğe doğru ilk adımı atmak olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir