Hukuki Yazışmalarda Yazı Tipinin Önemi

Hukuki Yazışmalarda Yazı Tipinin Önemi

Mesleğinizde kullanmış olduğunuz yazı tipinin önemli olması ilk başta kafanızda soru işareti bırakabilir.

Sonuçta üniversite hayatınız boyunca mesleğinizi en iyi şekilde icra edebilmek için derslere odaklandınız, çok çalıştınız.

Ancak, yazı tiplerinin hedef kitlenizle daha iyi, daha etkili iletişim kurabileceğini ; başkalarının hukuk firmanızın markasını nasıl algıladığını etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Avukatlar her gün hukuki özetler, notlar, mahkeme belgeleri için çok fazla zaman harcamaktadırlar. Kelimelerin nasıl göründüğüne dikkat etmek, hukuki yazınızın öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, dünyada bazı mahkemelerin, avukatların uyması gereken, kabul ettikleri yazı tiplerini ana hatlarıyla belirlemiştir.

 Örneğin, ABD Yüksek Mahkemesi, Century ailesi yazı tiplerinin tüm özetlerde kullanılmasını şart koşmaktadır. Son zamanlarda, Virginia Yüksek Mahkemesi yeni bir kabul edilebilir yazı tipi listesi yayınladı. ABD Yedinci Daire Temyiz Mahkemesi, avukatların Times New Roman’ı kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini belirtti. Florida Yüksek Mahkemesi de yakın zamanda  yeni temyiz kuralları yayınladı. Özellikle, monitörlerde okunabilirliği sağlamak için; avukatların 14 noktalı Arial veya Bookman Old Style kullanmasını şart koşuyorlar.

Yazı Tipleri Belgelerde Neden Önemli?

Hayatımızın her noktasında ilk izlenim önemlidir. Bu durum yasal belgeler için de geçerlidir.

Yasal belgeler için standart bir yazı tipi olarak; Times New Roman (Arial ve Helvetica ile birlikte) en sık kullanılan yazı tiplerinden biridir. Bu yazı tiplerinde doğası gereği yanlış bir şey olmamasına rağmen; bunları kullanmak seçim eksikliğine, başka bir deyişle ilgisizliğe işaret eder. Avukat ve Harvard’da eğitimli tipograf Matthew Butterick’in Typography for Lawyers’ta;  “Times New Roman bir yazı tipi seçimi değil , tıpkı derin uzayın siyahlığının bir renk olmaması gibi.” Demiştir.

Kısacası, müvekkillerinize ve okuyucularınıza hazırladığınız hukuki belgeyi önemsediğinizi göstermek için başka bir yazı tipi seçmeniz doğru olacaktır.

Bununla birlikte, yasal belgelerinizde hukuk firması markanızı yansıtan yasal yazı tiplerini kullanmanız gerekir. Yasal özetler, sözleşmeler, notlar vb. yazarken, okunması kolay ve markanıza uygun, temiz, profesyonel görünümlü bir yazı tipi kullanın.

Yasal belgeler için en iyi yazı tipleri nelerdir?

Avukatların yasal belgelerde kullanması için en iyi yazı tipleri temiz, profesyoneldir ve hukuk firmanızın markasını doğru bir şekilde temsil eder. Ayrıca kolay okunabilir olmalıdır.

Yasal belgeler için herkese uyan tek bir yazı tipi mümkün olmasa da, en iyi olabilecek yazı tipleri aşağıda listelenmiştir.

daktilo

Yasal belgeler için Serif yazı tipleri:

Century Schoolbook

Baskerville

Equity, Tiempos ve Verdigris gibi Times New Roman alternatifleri

Yasal belgeler için Sans serif yazı tipleri:

Century Gotik

Helvetica

Neue Haas Grotesk, Atlas ve Concourse gibi Helvetica alternatifleri

Concourse, Guardian Sans, Seravek ve Fort gibi Calibri alternatifleri

Yasal belgeler için en iyi yazı tipi boyutu nedir?

Yasal belgeleriniz en azından 12 yazı tipi boyutunu kullanmalıdır. Ayrıca, satırlar ve paragraflar arasında yeterince boşluk olduğundan emin olun, böylece hedef kitleniz uzun olsa bile belgeyi kolayca okur

Hukuk firması web siteleri için en iyi yazı tipi nedir?

Sans serif yazı tipleri, ekranlarda, özellikle mobil cihazlarda okunması daha kolay oldukları için genellikle web sitelerinde tercih edilmektedir. Daha da önemlisi, hukuk firması web siteniz için bir web fontu kullanmanız gerekir. Bu, okuyucunuz web sitenize veya yasal e-postanıza geldiğinde metnin istediğiniz şekilde görünmesini sağlar. Web yazı tipi örnekleri arasında Lato, Open Sans ve Roboto yer alır. Bu yazı tipleri evrensel olarak desteklenen, Arial ve Times New Roman gibi web uyumlu yazı tiplerinden farklı olsa da, web tarayıcılarının ve işletim sistemlerinin çoğu web yazı tiplerini destekler. Web yazı tipleri ayrıca hukuk firmanıza markanızı en iyi yansıtan yazı tipini seçmesi için daha fazla esneklik ve yaratıcılık sağlar.

Son olarak yasal belge oluşturma ; hukuk firması markalaşmasının genellikle gözden kaçan bir yönü olsa da, yasal yazı tipleri önemlidir. En iyi yasal yazı tipi seçimi hukuk firmanıza ve hukuki belge ve içeriğinizin nasıl yayınlandığına ve okunduğuna bağlı olarak değişiklik gösterse de; hedef kitlenizin yasal belgelerinizdeki bilgileri kolayca okuyup anlayabilmesini ve saklamasını sağlayacaktır.

Hukuki Yazışmalarda Yazı Tipinin Önemi

Etkili Yazı Yazma Teknikleri Konulu blog yazımız için tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir