İstanbullu Avukatlara İş Yemeklerine Özel Restaurant Önerileri

Avukatların müvekkilleri ile görüşmeleri günümüzde sadece ofis ortamında gerçekleşmemektedir. Hatta günün yoğun temposu, uzun süren görüşmeler artık avukatları müvekkilleri ile öğlen yemeği veya akşam yemeğinde buluşup toplantı yapma sürecine getirmiştir. Müvekkil ile ofis dışında, yemek eşliğinde yapılan toplantıların yerleri konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

1

Bir müvekkil ile görüşmenizi yemek ortamında gerçekleştirmeyi hedefliyorsanız bazı noktalara dikkat etmek, müvekkilin kültürel farklılıklarını göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle yabancı bir müvekkil ile görüşme yapılırken kültürünün farklı olduğu konusuna dikkat edilmelidir. Riskli veya müvekkilin kendisini sıkıntılı, rahatsız hissedebileceği seçeneklerden uzak durulmalıdır.

2

 • Restaurant Lokasyonu
 • Yemek Süresi
 • Tutum
 • Yemek Sırasında Konuşma
 • İçecek Seçimi
 • Yemeğin Amacı

Bu tarz noktalara dikkat etmek ve seçimlerin buna göre yapılması gerekir. İş yemeklerinde yazılı olmayan bazı kurallar var;

 • Genel yemek kurallarında geçerli olan görgü kurallarına uyulmalıdır.
 • Yemek sırasında sadece yemek masasındaki kişiler ve yemek ile ilgilenilmelidir.
 • Yemeğe katılım gösterecek kişilerin tamamı gelmeden önce sipariş verilmemelidir.
 • Bu yemek için davet eden tarafın menüdeki yemekler konusunda yönlendirme yapması, karşıdaki kişi için de hoş bir durum yaratacaktır.
 • İçecek seçimi konusunda katılan kişilerin istekleri göz önünde bulundurularak ve seçimleri konusunda kendilerini rahatsız hissetmeyecekleri şekilde alternatif oluşturulmalıdır.
 • Yemek sonundaki kahve, çay ve tatlı ikramı aslında toplantının sonlar geldiği ve konuların toparlanmaya başlaması gerektiği zaman dilimini başlatır. Bu sebeple mutlaka ikram edilmesi gerekir.
 • Hesap yemek için davet eden tarafından ödenmelidir ve hesabın uzun uzun incelenmemesi iş yemeklerinin kuralları arasındadır.
 • El sıkışılarak vedalaşan bir yemek sonrası görüşülenler bir teşekkür notu ile müvekkile mail olarak yönlendirilmesi yemeğin amacına ulaşması konusunda yardımcı olacaktır.

İş yemeğindeki tarz ve seçimler kadar giyim tarzıda önemlidir. Bu tarz, iş yemeğini yansıtan özenli, temiz ve şık bir tarz tercih edilmelidir. Ve smart casual tarz tercih edilebilir.

Şimdi İstanbul’da ki, avukatlar için önerilen yerler;

 1. Cipriani: Levent Mh., Büyükdere Caddesi No:2, Beşiktaş

İş dünyasının tercih edilen mekanların başında gelmektedir. Taleplerin iş dünyasına özel olması sonucu iş dünyasına özel menüler oluşturulmuştur. Klasik İtalyan lezzetlerinin sunulduğu mekanda şık bir restaurant dizaynı ile iyi bir hizmet ve servis birleşmiş durumdadır. İtalyan lezzetleri yanında en ünlü yemeği Deniztarağı olarak belirtilmiştir.

3

 

 1. Teppanyaki Alaturka: Etiler, Nispetiye Cad. No:107, Beşiktaş/İstanbul

Japon mutfağının lezzetlerini sunumu ve hizmeti ile birleştiren Teppanyaki Alaturka, misafirlerine aynı zamanda şık bir atmosferde sunmaktadır. Japon mutfağından tatlar sunan Teppanyaki Alaturka’nın ismindeki takıda “Alaturka” ‘ nın sebebi için şu dile getirilmekte, türk damak tadından farklı olan japon mutfağının tatlarının türk mutfağının damak tadına göre düzenlenmiş olarak sunulmasından kaynaklanmaktadır.

4

 1. Kıyı Restaurant: Tarabya Mah. Haydar Aliyev Cad., İstanbul

Tarabya’da bulunan Kıyı restaurant, adından da belli olacağı üzere Tarabya sahilindeki balıkçıların içerisinde en iyisi diyebileceğimiz bir öneridir. Sessiz ortamı, sanata olan duyarlılıkları ve harika deniz menüsü ile iş yemekleri için önerilebilecek bir yerdir.

5

 1. Da Mario: Fenerbahçe Mah. Fener Kalamış Cad. No :40 Wyndham Hotel Kadıköy

İş yemeği mekanları denildiğinde bahsedilmeden geçilemeyecek bir İtalyan klasiği Da Mario aslında 1993 yılından beri iş toplantılarına, mekan ve yemekleri ile eşlik etmektedir. Hem Etiler hem de Kalamış’ta bulunan Da Mario ev yapımı makarnalar ve odun fırınında pişen pizzalarla İtalyan Mutfağı ile hizmet vermektedir.

6

 1. Sur Balık: Arnavutköy Mh., Arnavutköy Bebek Caddesi No:52, Beşiktaş

Arnavutköy’de manzarası mezeleri, yemekleri ile en iddialı ve tadından şüphe edilmeyecek bir yer Sur Balık, konumu gereği tam bir leb-i derya diye nitelendirilen Sur Balık, tatları konusunda da misafirlerini asla hayal kırıklığına uğratmamaktadır.

7

 1. Vogue: Akaretler Spor Cad. No: 92 BJK Plaza, Beşiktaş, İstanbul

Gidilen yer ile hedefimiz karşıdaki kişiyi tam anlamıyla etkilemek ise; Vogue, kesinlikle tercih sebebi olacaktır. Dekorasyon, ortam ve bulunduğu konum gereği, hem tarihi yarımada hem de boğaz manzarası ile kesinlikle konuşmanın toplantının yönünü istediğiniz noktaya çekmenizi sağlayacaktır. Akdeniz mutfağı ve çeşit çeşit sushileri, ve ödüllü barmenleri ile damaklarda da geceyi hatırlatacak ve toplantıya farklı bir lezzet katacaktır.

8

İş yemeklerinde elde etmek istediğimiz sonuç, konuşulacak konu ve müvekkilimize göre seçim yapmamız oldukça önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir