Kasap Fırıncı: Seri Katil Robert Hansen

Kasap Fırıncı: Seri Katil Robert Hansen

Alaska’da fırıncılık yapan Robert Hansen, 1971 ve 1983 yılları arasında resmi kaynaklara göre en az 17 kadını öldürmüş en az 30 kadına da tecavüz etmiştir. Her biri aynı şekilde işlenmesine rağmen, sadece dört cinayetten yargılanmıştır. Suç dosyası birbiri ile hemen hemen aynı şekilde işlenen cinayet ve tecavüzlerle doludur ancak vahşetin kitabını yazmış olan Robert Hansen; diğer seri katiller gibi ikonlaştırılmamıştır.

Robert Hansen Danimarkalı bir göçmen ailenin çocuğudur. 15 Şubat 1939’da Iowa’ya bağlı Estherville kasabasında dünyaya gelmiştir. Fırıncı olan babasının mesleğini devam ettirme arzusuna karşılık Hansen’in ilgisi başkaydı. Bunun yanı sıra kekeme olan Hansen, avcılık ve okçuluk ile ilgilenmeye başladı. Genç yaşına rağmen birkaç kez yerel av rekoru da kırmıştı. Yıllar sonra Hansen’in avcılık yeteneğini sadece hayvanlar üzerinde değil, insan avında da kullanacağını kim bilebilirdi?

Robert Hansen’in Gençliği

Lise yıllarında, utangaç ve oldukça sıska olan Hansen; kadınlar tarafından reddedilmeye ve kekemeliği ile alay edilmeye başlanmıştır. Hansen için orduya katılmak bir kaçış yoluydu. 18 yaşında orduya Amerikan Ordusuna katıldı. Ordu’da sadece bir yıl kaldıktan sonra Iowa’ya dönen Hansen, Iowa polisi ile tatbikat asistanı olarak çalışmaya başladı. Görev başındayken tanıştığı bir kadınla evlenmiştir. Dışarıdan aklı başında bir yetişkin görünen Hansen’in, içindeki geçmişten gelen öfkesini dizginlemekte artık güçlük çekiyordu. Takvimler 1960 yılını gösterdiğinde, 22 yaşındayken kasaba okulunun otobüs garajını kundaklamak ve hırsızlık suçundan göz altına alındı. Yapılan yargılamada suçlu bulunarak üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 20 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmiştir. Ancak bu olay ailesi ile arasını açtı ve eşi tarafından terkedilmiştir. Hansen bu yaşanılanları lise yıllarında yaşadığı travmaya bağlamıştı. Bu olay aynı zamanda Iowa’da ki yaşamını sonlandırmak anlamına gelmekteydi. Çözüm olarak bu kez çareyi Alaska’ya yerleşmekte buldu.

Alaska’da Yeni Hayat

28 yaşında Alaska’ya yerleştiğinde kimse onun geçmişini bilmiyordu. Hayat Hansen için yeniden başlamıştı. Yerleştiği Anchorage kasabası küçük bir kasabaydı ve herkes birbirini tanıyordu. Hansen komşuları ile kolayca kaynaştı, babasının hayalini gerçekleştirerek bir fırın açtı ve yeniden evlendi. Takvimler 1967 yılını göstermekteydi.

Alaska’ya taşınmasından beş yıl sonra, Hansen bir kez daha geçmişinden gelen travmaya yenik düşüyordu. Önce bir kadını kaçırarak tecavüze teşebbüs etti. Bununla birlikte bir başka kadına cinsel istismarda bulundu. Yakalanan Hansen cinsel saldırı suçundan tutuklandı ve önce altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu iki suçtan cesaret alan Hansen, 1973’te ilk cinayetini işleyerek serinin kilidini açtı.

Robert Hansen

Robert Hansen’in İlk Avı

İlk cinayeti Hansen’in için oldukça zorlayıcıydı. Ceset bir gün bulunursa kasaba polisi tarafından çok üzerine düşülmeyecek birini seçmesi gerektiğini düşündü. Bu yüzden bir seks işçisini seçti. Arabasına aldığı seks işçisini şehir dışına, Alaska ormanlarına götürmek üzere yola çıktı. Yolda kurbana silah çektiğinde kurbanın buna karşı koymasını beklemiyordu. Hansen boğuşma esnasında cebinden çıkardığı bıçağı seks işçisinin boynuna sapladı. Ölüp ölmediğini kontrol bile etmeden yakınlarda bulunan sığ bir çukura atarak üzerini gömdü. 1980’li yılların başında ceset bulunsa da artık kimliğini ayıt edebilecek hiçbir ipucu yoktu. Hansen seks işçisinin adını bile bilmiyordu.

İlk cinayetinde yaşadığı sorunlar nedeni ile Hansen yönteminde değişiklik yapmaya karar vererek daha dikkatli olmaya başlamıştı.  1976’da bir süpermarketten elektrikli testere çaldığı için gözaltına alınmıştır. Cezaya itiraz ettikten sonra serbest bırakılan Hansen daha sonra ise darp suçundan tutuklanmıştır. Hansen artık seri olarak irili ufaklı birçok suç işliyordu. Ama Hansen artık çok sessiz ve dikkat çekmeden avlanmaktaydı.

Robert Hansen’in Yakayı Ele Vermesi

Kısa bir süre sonra Kasaba civarında bulunan Knik Nehri ve Figure Eight Gölü boyunca ortaya kadın cesetleri çıkmaya başlamıştı. Polis bu cinayetleri bir seri katilin işlediğinden emindi. Ancak en ufak bir ipucuna ulaşamıyorlardı. Polisin çaresizliği, Hansen tarafından kaçırılan ve cinsel saldırıya uğrayan seks işçisi Cindy Paulson’un kendilerine ulaşması ile son buldu. Hansen’in arabasından kelepçeli ve ayakları çıplak bir şekilde kaçmayı başaran Cindy, yoldan geçen bir kamyona binerek en yakın karakola giderek olan biten her şeyi anlattı.

Artık polisin elinde çok fazla bilgi vardı. Çıkartılan arama izni ile birlikte Hansen’in evinde yapılan aramada birçok kanıta daha ulaşılmıştır. Bodrum katında, kurbanlarını gömdüğü 20’den fazla yerle işaretlenmiş bir Anchorage haritası, ses geçirmez bir oda, çeşitli gizli bölmeler ve gizli odalar ortaya çıkmıştır. Tavan arasında yapılan aramada ise polis, kurbanlara ait bazı takılar ile birlikte 223 kalibrelik bir tüfek buldu.

Gözaltına alınan Hansen polis ile giriştiği pazarlık sonrasında; işlemiş olduğu cinayetlerin sadece 4’ünden yargılanmak karşılığında cinayetleri itiraf ederek, cesetlerin yerini göstermek üzere anlaştı. Hansen ilk cinayetini işledikten sonraki geçen 12 yıl içerisinde 17 kadını öldürdüğünü ve 30 civarında kadına ise cinsel istismarda bulunduğunu itiraf etti. 461 yıl hapis cezasına çarptırılan Hansen 2014 yılında cezaevinde hayatını kaybetti. Hansen öldüğünde sadece 12 kadının cesedi bulunabilmiştir.

Robert Hansen

Robert Hansen Hakkında

Hansen gibi, 1970’li yıllarda pilotluk dahil, avcılık ve fırıncılık gibi birçok yeteneğe sahip ve bu yetenekleri sayesinde imrenilecek bir hayata sahip olması gereken sıradan bir insanın; geçmişte yaşadığı olumsuz anıların insan hayatına nasıl bir etki bıraktığının en açık örneklerinden biridir. Ayrıca incelendiğinde seri katillerin her birinin kendilerine özgü bir yöntemi olduğu görülmektedir. Ted Bundy çok kibardı, Jeffrey Dahmer diğer katillerin aksine kurbanı öldürdükten sonra onlarla eğlenirdi. Hansen’de seks işçilerini seçti. Kasabalı ortadan kaybolan her seks işçisini bir av olma ihtimalinden çok başka bir şehre gittiklerini düşünmekteydi…

Robert Hansen’in hikayesi, 2013 yılı yapımı, başrollerini Nicolas Cage, John Cusack, Vanessa Hudgens’ın paylaştığı The Frozen Ground isimli filmde anlatılmıştır.

Karındeşen Jack’in Kimliği Bulunabilir mi? konulu blog yazımız için tıklayınız.

Kasap Fırıncı: Seri Katil Robert Hansen

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir