Karındeşen Jack’in Kimliği Bulunabilir mi?

Karındeşen Jack’in Kimliği Bulunabilir mi? Karındeşen Jack ismini duyduğumuzda hepimizin gözünde kasvetli Londra gecesinde o korkunç siluet canlanır. Seri katillerin duayeni olarak adlandıracağımız Karındeşen Jack kimliğini uzun süre gizlemiş olsa da DNA bilimi artık bu gizemin yavaş yavaş çözülmesini sağlıyor.

Adli bilim insanları, bir asırdan fazla bir süre önce Londra sokaklarını terörize eden ünlü seri katil Jack the Ripper’ın kimliğini nihayet bulduklarını söylüyorlar. Yayınlanan genetik testler, 23 yaşındaki Polonyalı bir berber ve o sırada polis için baş zanlı olan Aaron Kosminski’ye işaret ediyor. Ancak eleştirmenler, kanıtların bu davanın kapandığını ilan edecek kadar güçlü olmadığını iddia etmekte.

Sonuçlar müfettişlerin, katilin dördüncü kurbanı Catherine Eddowes’un 1888’de parçalanan cesedin yanında bulunan lekeli bir ipek şalın adli muayenesinden geliyor. Şal, kan ve meni olduğu iddia edilen örneklerin, katilden olduğuna inanılıyor. Londra’daki diğer dört kadın da 3 ay içerisinde öldürüldü ve suçlu hiçbir zaman doğrulanmadı.

Peki en olası Karındeşen Jack şüphelileri kimlerdir?

2.000’den fazla kişiyle görüştükten, 300 kişiyi araştırdıktan ve 80 kişiyi daha gözaltına aldıktan sonra, Londra polisi tüm bu acımasız cinayetlerin arkasındaki gerçek kimlik/kimlikler konusunda hala kararsızlar. Bununla birlikte, soruşturmaları sırasında polis, şüphelileri birkaç kişiyle sınırlandırdı (ancak hiçbiri resmi olarak suçlanmadı).

İşte Londra’daki Karındeşen Jack cinayetlerinin arkasındaki en olası beş şüpheli ve onlara karşı gerçekler;

Jack the Ripper

Montague John Druitt

Ona karşı somut, bilimsel bir kanıt olmasa da Londra’nın Doğu Yakası’ndaki Karındeşen Jack cinayetlerinin Druitt’in intiharından sonra sona ermesi gerçeği; bir Londra dedektifini (Melville Lesie Macnaghten) Druitt’in aslında Karındeşen Jack olduğuna ikna etti.

Montague John Druitt, oldukça iyi bir aileden gelen Oxford eğitimli bir adamdı. Ancak bazıları onun bazı konularda deli olduğunu düşünüyordu. Dorset, Wimborne Minster’da doğdu ve Blackheath’te okul müdür yardımcısı olarak çalıştı.

9 Kasım 1888’de (Karındeşen Jack’in son cinayeti olduğuna inanılan Mary Jane Kelly’nin öldürülmesinden yedi hafta sonra) Druitt’in cesedi Thames’te yüzerken bulundu. Müfettişler, ölüm nedeninin intihar olduğuna olduğuna inanıyorlardı.

Jack the Ripper

Carl Feigenbaum

Londra’daki Karındeşen Jack cinayetlerinin arkasındaki bir diğer muhtemel şüpheli de; 54 yaşındaki Alman tüccar denizci Carl Feigenbaum’du.

Feigenbaum, kadınları sakatladığını itiraf eden bir psikopat olarak biliniyordu. Kendi avukatı bile müvekkilinin Karındeşen Jack olduğundan şüphe etmiyordu.

Feigenbaum, yaşamı boyunca birçok takma ad kullandı ve Whitechapel yakınlarında demirlemiş gemilerde tüccar olarak çalıştı. Kayıtlar, Feigenbaum’un Londra’nın Doğu Yakası’ndaki beş Karındeşen Jack cinayetinin her bir gününde Whitechapel’de çalışmıştır. O ve iş arkadaşlarının sık sık cinayetlerin işlendiği yerlerde görüldüğünü kanıtlıyor.

Feigenbaum, 1890 civarında Amerika’ya göç ettikten sonra, Julianna Hoffman adında bir kadını öldürmekten suçlu bulunarak elektrikli sandalyeye gönderildi. Uzmanlar, Londra’daki Karındeşen Jack cinayetleri ile Hoffman’ın öldürülmesi arasında “çarpıcı benzerlikler” olduğunu da belirttiler.

Karındeşen Jack’in Kimliği Bulunabilir mi?

Aaron Kosminski

Pek çok saygın polis memuru, Londra’daki Karındeşen Jack cinayetlerinin arkasında; Polonyalı berber Aaron Kosminski’nin olduğuna ve onun mitokondriyal DNA’sının Catherine Eddowes şalında bulunmasının kesinlikle onun davasına yardımcı olmadığını düşünmektedir.

Kosminski, 1864 ve 1865 yılları arasında Rusya’da doğdu ve 1880’lerin başında Londra’ya yerleşti. Kosminski yahudiydi ve Karındeşen Jack cinayetleri sırasında Whitechapel’de yaşıyor ve kuaför olarak çalışıyordu.

Görünüşe göre kadınlardan çok güçlü bir nefret duyuyordu, “cinayet eğilimleri” vardı. Hatta 1889’da akıl hastanesine yattı ve kısa bir süre sonra öldü.

Karındeşen Jack cinayetleri zamanına ait polis belgeleri, yetkililerin “Kosminski” adında bir adamdan şüphelendiğini ortaya koydu. Ancak Aaron Kosminski yıllar sonrasına kadar şüpheli olarak tespit edilmedi.

Centilmen Katil John Wesley Hardin adlı blog yazımız için tıklayınız.

Karındeşen Jack’in Kimliği Bulunabilir mi?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir