Kadın Destek Uygulaması (KADES) Nedir?

Kadın Destek Uygulaması (KADES) Nedir?

Kadın Destek Uygulaması (KADES) Nedir? 2018 yılının Mayıs ayında İçişleri Bakanlığı sayfasından Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) hayata geçtiği duyuruldu. Bu uygulama Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Uygulama kadınların aile içinde maruz kaldığı her türlü şiddete en kısa sürede müdahale etmeyi hedefliyor.

KADES Nasıl İndirilir?

Uygulamayı kullanabilmeniz için öncelikle bir akıllı telefona ihtiyacınız var. IOS ve Android işletim sistemlerinin mağazalarında uygulama KADES ismi ile yer almaktadır. Uygulama tamamen ücretsizdir. Uygulama içerisinde şu anda Türkçe dışında 4 dil bulunmaktadır. Bunlar; Arapça, Farsça, İngilizce, Rusça, Fransızca.

kades 2

KADES’e Nasıl Kayıt Olunur?

Uygulamayı indiren kadınlar uygulamayı açarak kendilerinden istenen bazı bilgileri (T.C Kimlik Numarası, Ad, Soyad, Telefon Numarası, Doğum Tarihiniz) sisteme ekliyor. Ardından sistem girilen bilgilerinin bir kadına ait olup olmadığını MERNİS Veri Tabanı üzerinden kontrol ediyor. Ancak bir kadına ait bilgilerin girildiği tespit edildiğinde sistem kullanıcıya bir sms doğrulama mesajı atacaktır. Bu mesajda yer alan kodu uygulamada belirlenen süre içerisinde girilmesi durumunda uygulama kullanıma hazır hale gelecektir.

KADES Nasıl Çalışıyor?

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra uygulamanın kullanılması gerektiği anda konum bilgisi açık hale getirilmelidir. Yardım İste butonuna basılması durumunda öncelikle ihbarın emniyet birimlerine iletileceği bilgisine “Evet” yanıtını seçmelidir. Böylece uygulama eş zamanlı olarak 155/156/112 numaralı Acil Çağrı Merkezlerinde görevli personele ve uygulamayı kullanan kişiye bildirim mesajı gönderecektir. Bu sırada ekranda ihbarı gören görevli memur konuma en yakın ekipleri konuma yönlendirecektir. Konuma ulaşan ekipler uygulamayı kullanan kadın ve tarafları Polis Merkezi’ne veya Jandarma Karakolu’na kadar eşlik eder. Cumhuriyet savcısına bilgilendirme yapılarak işlemlere başlanır.

kades 3

KADES Uygulaması Ait Veriler Nelerdir?

Kullanıma sunulduğu günden bu yana uygulama 2 954 352 kişi tarafından indirilmiştir. Şimdiye kadar uygulama üzerinden 260 848 adet ihbarda bulunulmuştur. Ortama olarak olaya müdahale süresi 5 dakika olarak hesaplanmıştır.

Ödüllü Uygulama KADES

2021 yılında Roma’da gerçekleşen Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödül Töreni’nde KADES uygulaması “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ulusal yardım hatları ve akıllı telefon uygulamalarıyla aile içi şiddetle mücadele” kapsamında ödül almıştır.

Kadına yönelik şiddete hayır adlı yazımızı okumak için tıklayınız

Kadın Destek Uygulaması (KADES) Nedir?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir