Kadına Yönelik Şiddet -3

Kadına Yönelik Şiddete Hayır

Şiddet kavramının anayasadaki karşılığı; bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik yönden zarar görmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellemesini de içeren, fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır. Şiddet, özel veya kamusal alanda (evde, aile bireyleri arasında, sokakta, iş yerinde)meydana gelebilir.

Dünya istatistiklerini bir kenara bırakarak Türkiye’nin şiddet haritasını inceleyeceğimiz bu yazımızda. Bugün 1999 yılında BM Genel Kurul kararı ile Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edildi. Böylesi bir güne olan ihtiyaç maalesef oldukça acı bir durumdur. Ama bu tür vahim olayların azalması ve önlenebilmesi içinde bu tür duyarlılıklara ihtiyacımız var. İstatistiği verilerle şiddetin ölçülebilir sayılarını sizlerle paylaşacağız ama ölçülemeyen sonuçlarını asla yansıtamayacağız. Bu verilerle bu tür şiddetlere dikkat çekmek ve bilinirliliğini arttırarak etrafımızda olup bitenlere sessiz kalmamamızı sağlamayı hedeflemekteyiz.

Ajans Press’in 2018 yılı başında Umut Vakfı ve medya yansımalarından elde ettiği verilere göre, 2017 yılına ait şiddet verileri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Kadına Yönelik Şiddet -2
Kadına Yönelik Şiddet -2

2017 Kadına Yönelik Şiddet Vakaları

Olay Adı Vaka Sayısı Ölüm Sayısı Ağır Yaralı Sayısı
Bireysel Silah 3.494 2.187 3.529

2017 Kadına Yönelik Şiddet Vakalarının Türkiye Geneline Yayılımı İlk 3’e Giren İller

Şehir Ölüm Sayısı Yaralı Sayısı
İstanbul 245 316
Adana 123 195
İzmir 114 91

Yukarıda yer alan tablo Türkiye’nin 2017 Şiddet Haritası verilerini gördünüz. Aşağıdaki tabloda ise Türkiye’nin 2017 Kadına Cinayetleri Haritası verilerini göreceksiniz.

Kadına Yönelik Şiddet -1
Kadına Yönelik Şiddet -1

2017 Kadın Cinayeti Vakaları

Cinayet Silahları Ölen Kadın Sayısı
Tabanca 128
Tüfek 96
Kesici Aletler 146

Yukarıda tabloda yer alanların dışında 101 kadın ise boğularak, dövülerek, arabayla üstünden geçilerek, başına sert cisimle vurularak veya yüksekten atılarak öldürdü. Yazarken ve okurken insanı dehşete düşüren bu cinayet olayları maalesef gerçekleşti ve gerçekleşmekte. Temennimiz ise gerçekleşmeye devam etmemesi yönünde.


2017 En Çok Kadın Cinayeti İşlenen İlk 3’e Giren İller

Şehir Cinayet Sayısı
İstanbul 60
Adana 30
İzmir 21
Kadına Yönelik Şiddet -4
Kadına Yönelik Şiddet -4

Tüm bu kadına yönelik cinayetlerin yanında cinayete kurban giden kadınların yakınlarına yönelik cinayetler ise insanı dehşetin ne kadar büyük olduğuna şaşırtacak vaziyette.

Yine Umut Vakfı’nın 2017 yılın Kadın Cinayeti verilerinde yer alan rakamlara göre 472 kadın cinayetinde 387 kadın ve yakını öldürülürken, 204 kadın ve yakını ise yaralanmıştır. Peki kim bu yakınlar? Kadınları faillerinden korumak veya kurtarmak isteyen kişiler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir