Suudi Arabistan’ın İlk Kadın Hukuk Bürosu

Bildiğiniz gibi blog sayfamızda klasik hukuk haberlerine yer vermiyoruz. Hukuk dünyasında yaşanan farklı gelişmeleri, hiç bir yerde bulamayacağınız özel listeleri ve hukuk büro yönetiminizde ihtiyaç duyacağınız makaleleri paylaşıyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde dikkat çekici bir hukuk haberi ile karşılaştık ve bu haberi sizlerle paylaşmak istedik. Suudi Arabistan ‘da ilk kez kadınların kurmuş olduğu bir avukatlık ofisi açıldı. Kadın hakları konusunda sert yaptırımları bulunan ve kadınların kolay kolay ticari faaliyet içerisinde bulunamadığı Suudi Arabistan ‘da 2015 yılının ilk gününde kadınlar tarafından açılan bir hukuk bürosu, dünya çapında yankı uyandırmayı başardı.

Gelelim Suudi Arabistan’ın İlk Kadın Hukuk Bürosunun Hikayesine

Suudi Arabistan'ın İlk Kadın Hukuk Bürosu Kuruldu

Suudi Arabistan’ın İlk Kadın Hukuk Bürosu Kuruldu

Ekim ayında ilk kez hukuk fakültesinden mezun olmayı başaran dört kadın avukat tarafından kuruldu hukuk bürosu. Kadın hakları ile ilgili bir çok eylem içerisinde bulunan kadınlar, özellikle Suudi Arabistan ‘da kadınların araba kullanmasına yönelik yasağın kaldırılmasında etkin faaliyet göstermişlerdir. İlk adımda sadece kadın müvekkillere hizmet vermeyi planladıklarını açıklayan, hukuk bürosunun kurucusu Beyan el Zahran, ilerleyen dönemlerde sadece kadın müvekkiller ile yetinmeyeceklerini ekledi. Şimdiden bile, bazı erkek müvekkiller ve şirketler tarafından incelemeye alındıklarını ve ilerleyen günlerde ( tabi bazı yasaların değişmesi sonucunda ) onlarında vekilliğini yapabileceklerini açıkladı.  Hukuk bürosunun açılış törenine, beklenilen aksine bir çok üst düzey yetkili katıldı. Kadın hakları konusunda aşırı kısıtlamaları bulunan bir ülke de böylesi bir gelişmenin yaşanması, Suudi Arabistan ‘da diğer kadınları da bu tip çalışmalara yönlendirebilir. Hali hazırda yasa içerisinde kadınlar sadece aile davaları ile ilgili duruşmalara katılabilseler de ilerleyen dönemde, diğer dava ana türüne yönelik duruşmalara da katılabilecekler gibi görünüyor.

Suudi Arabistan'da Kadın Hakları

Suudi Arabistan’da Kadın Hakları

Kadın hakları ile ilgili büyük gelişmelere gebe olan Suudi Arabistan’ın İlk Kadın Hukuk Bürosu, diğer arap ülkelerinde her ne kadar tepki görsede, önümüzde ki yıllarda, arap ülkelerin de bile kadınların çok daha fazla hakka sahip olacağının bir göstergesi. Hatırlarsanı geçtiğimiz günlerde dünya çapında En Başarılı 10 Avukat listemizi yayınlamıştır. Başarılı olması ve kitleleri peşinde sürüklemeyi başarması durumunda, Beyan el Zahran En Başarılı Avukatlar listesinde yerini alabilir. Yirminci yüzyıl içerisinde hala bu tip paylaşımları yapmamız her ne kadar garip olsa da, kadınların mücadelesini her zaman desteklemeye devam etmeliyiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir