Avukat Tutmanız İçin 10 Sebep

Her hukuki mesele avukat kullanımını gerektirmez. Müvekkiller tarafından küçük görünün, bir avukata ihtiyaç duyulmadan da hukuki anlamda çözümleyebileceğiniz işlemler vardır. Ancak hukuki işleminiz ne olursa olsun avukat tutmanızda her zaman büyük bir fayda vardır. Hem ortaya çıkabilecek riskleri asgari seviyeye indirirsiniz, hem de düşük olan şansınızı yükseltebilirsiniz. Her kişinin durumu farklı olsa da avukat tutmak gerçekten size büyük katkılar sağlacaktır. Sözü daha fazla uzatmadan neden avukat tutmanız gerektiğinin cevaplarına geçelim.

Avukat Tutmanız İçin 10 Sebep

1. Yasalar Karmaşıktır

Eğer bir avukat veya bir hukuk adamı değilseniz, tüm yasaları takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak ve mevcut içtihat ve mevzuatları bilmeniz çok olası değildir. Yasaları bilseniz dahi onları tarafsızca kullanabileceğiniz ve iyi şekilde yorumlayacağınız anlamına gelmez. İyi avukatlar dahi kendi özel dosyalarına pek fazla karışmak istemezler ve işi takip etmesi için güvendikleri bir avukat ile çalışırlar. Tarafsız bakış açısı ile çözüme ulaşmak pek kolay bir durum değildir. Bunun yanı sıra yasaya aykırı olarak yapacağınız küçük bir hata başınızı çok ağrıtabilir. Örneğin hatalı olarak düzenlediğiniz bir iş sözleşmesi sonrasında mantık olarak sizce haklı olsanız dahi yasalar önünde haksız gözükebilirsiniz.

2. Avukat Tutmamanız Size Daha Pahalıya Mal Olabilir

Avukat tutmamanız halinde hukuki riskiniz bir üst seviyeye çıkacaktır. Bu noktada kaybetme ihtimaliniz yükselecektir. Davanın türüne göre değişim gösterebilir ama kaybettiğiniz davalar sizi daha büyük sıkıntıların içine sokabilir. Herhangi bir dava kaybetmeyi geçin, çoğu avukat günümüzde dosyayı açarken artık para talep etmiyor. Davayı kazanma ihtimaline göre alacağınızdan veya farklı bir konudan yüzdelik talep ediyor. İş böyle olunca da sizin neredeyse hiç bir riskiniz kalmıyor. Davayı kaybetseniz dahi cebinizden herhangi bir ücret çıkmıyor.

3. Avukatlar İşlerle Nasıl Başa Çıkılacağını İyi Bilir

“Her işi bir ehline danışmak gerekir” tabiri ülkemizde sık sık kullanılır. Hukuki bir konuda da elbette bir avukata danışmak gerekir. Yaşamış olduğunuz hukuki sorunu en iyi şekilde anlayacak ve çözümleyecek tek kişi avukattır. Yaşamış olduğunuz hukuki problemi hızlı şekilde tespit edebilir ve soruna yönelik size ışık tutar. Sıkıntılı sürecinizi çözüme ulaştırır.

4. Doküman ve Evrak İşleri

Avukat Tutmak İçin 10 Sebep

Avukat Tutmak İçin 10 Sebep

Çoğu hukuki işleminizi bir avukat yardımı olmaksızın sizler de kendiniz çözümleyebilirsiniz. Ancak bir avukat yardımı ile hazırlayacağınız doküman ya da evrak ortaya çıkabilecek hukuki riski neredeyse sıfırlayacaktır. İş sözleşmelerinden, önemli dilekçelere bir çok konuda bir avukat yardımı almanız, hukuki açıdan sorunsuz evraklar hazırlamanızı sağlayacaktır. Evrakların hazırlanması bir hukuki işlemin başlatılmasında da büyük bir zaman ve önem arz eder. Hem zamandan tasarruf etmek, hem de sağlıklı bir evrak hazırlamak için bir avukata danışmanızda fayda olacaktır.

5. Bilir Kişi İşlemleri

Avukat Tutmanız İçin 10 Sebep listemizin 5. sırasında bilir kişi işlemleri yer alıyor. Hukuki işlemlerin bir kısmında bilir kişiye başvuru yapmanız gerekebilir. Bilir kişi başvurunuzun tam anlamıyla efektif olması için bir avukattan destek almanızda fayda vardır. Bilir kişi ihtiyacı duyduğunuz konu ile ilgili en doğru bilir kişiyi avukatınız bulabilir. Bilir kişi sonuçlarının da yönetilmesi anlamında ve hukuki sürecinize dahil edilmesi konusunda yine avukatınızdan yardım almanızda fayda olacaktır.

6. Hakkınızı Nasıl Arayacaksınız

Bir konuda haklı olduğunuzu düşünüyorsanız ve hakkınızı nasıl arayacağınızı tam olarak bilemiyorsanız, doğru adres bir hukuk bürosu olacaktır. Hakkınızı yasal yoldan nasıl arayabileceğinizi, nasıl olumlu sonuçlar elde edebileceğinizi en iyi şekilde size avukatlar sağlayacaktır.

7. Küçük Sorunlarınızı Büyümeden Çözümleyebilirsiniz

Sizce küçük bir sorun olarak görünen, avukata danışmadan da bu işlemi çözümleyebilirim dediğiniz konuları, kendinizce çözmeye çalışmamanızda sizin yararınıza olacaktır. Avukat Tutmanız İçin 10 Sebep listemizin ikinci sırasında da bahsetmiş olduğumuz gibi, Avukat Tutmamanız Size Daha Pahalıya Mal Olabilir. Daha küçükken ve büyümeden sorunları çözmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde pireyi deve yapabilirsiniz.

8. Arabuluculuk Hizmeti

Avukat Tutmak - Arabuluculuk Hizmet

Avukat Tutmak – Arabuluculuk Hizmet

Avukatların son dönemde popüler olan yeni bir hizmeti daha var. Arabulucuk Hizmeti. Arabulucuk hizmeti sayesinde sorunlarınıza çok daha hızlı çözümler üretebilirsiniz. Bir dava açıp, uzun süre o davanın sonuçlanmasını beklemek yerine arabulucuk hizmeti ile konuyu hızlıca çözümleyebilirsiniz. Özellikle alacak ve miras davalarınızda arabuluculuk hizmeti ile alacağınıza daha hızlı kavuşabilir, varsa borcunuzu hukuki takip kayıtlarına geçmeden kapatabilir, miras beklentinize daha hızlı kavuşabilirsiniz.

9. Avukatlar Ücretsiz Danışmanlık Vermektedir

Avukatlar her zaman para karşılığı hizmet vermez. Özellikle ülkemizde ücretsiz danışmanlık kavramı özellikle yaygındır. Eğer bir kurum değilseniz ve bireysel olarak akıl danışmak isterseniz, avukatınız veya avukat adayınız size genelde ücretsiz olarak yardımcı olacaktır. Bu yüzden hukuki bir konuda en azından bir fikir almadan, bir avukata danışmadan kolay kolay yola çıkmayın.

10. Avukatlar Rakiplerinizi İyi Tanır

Avukatlar dünyanın neredeyse her ülkesinde bir baroda toplanır. Davanızda ki karşı tarafın avukatını sizden daha iyi tanır ve yapacağı hamlelere karşı daha iyi önlemler alır. Bu sayede zorlu hukuki süreçlerinizden dahi kolay bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Arabuluculuk hizmetinde olduğu gibi karşı taraf avukatı ile yapılacak anlaşmalar sonrasında dava sürecini de daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilir.

Avukat Tutmanız İçin 10 Sebep dışında daha bir çok sıralanabilir. Her ne olursa olsun, bireysel olarak karar verip hareket etmek yerine, bir avukata danışarak hareket etmenizde fayda olacaktır. Unutmayın verilen tüm hukuki hizmetler bir ücrete tabi değildir. Dünya tarihi boyunca avukatların vermiş olduğu büyük hizmetleri ve sonuçları, her zaman insanlık için olumlu sonuçlar vermiştir. ( Dünya tarihine etki eden, gelmiş geçmiş en başarılı avukatlar listemizi de merak mı ediyorsunuz ? )

1 cevap
  1. avukat tutmak zorunlu
    avukat tutmak zorunlu says:

    Yaa avukat tutmak zorunlu degil mi zaten. Avukatınız olmadı mı ne dosya acabilirsiniz ne de herhangi bir süreci devam ettirebilirsiniz

    Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir